angina

Czy to angina bakteryjna czy wirusowa? Sprawdź jakie są objawy i jak ją leczyć

Obecnie wciąż wiele przychodni leczy tylko przez telefon. Niestety w wielu przypadkach trudno jest się dostać do lekarza nie tylko osobie dorosłej, ale również dzieciom. Takie telefoniczne konsultowanie kończy się najczęściej skierowaniem na test na koronawirusa, który jak wiadomo nie jest przyjemny, a dla wiąże się dodatkowo z niepotrzebnym stresem. Rodzice często – na podstawie objawów i obserwacji – sami domyślają się jaka może być diagnoza, sugerując lekarzowi przez telefon, że może to angina. A jakie są jej objawy  i jak ją leczyć?
Reklama

Angina – nie lekceważ jej!

Angina kojarzy nam się przede wszystkim z zapaleniem gardła, trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba znacznie groźniejsza niż może nam się wydawać i prowadzi do poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie anginy. Od stanu pacjenta zależy to, czy trzeba wprowadzić antybiotykoterapię, czy nie będzie to konieczne. W przypadku anginy ważne jest przede wszystkim rozróżnienie, czy to choroba bakteryjna czy wirusowa.

Angina bakteryjna – objawy i leczenie

Angina to przede wszystkim wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni i więcej. Pojawia się ona zarówno w przypadku choroby bakteryjnej, jak i wirusowej. Angina bakteryjna atakuje nie tylko błonę śluzową, ale również migdałki. Gardło przy niej mocno boli i trudno jest przełknąć jakiś stały posiłek. Przy anginie bakteryjnej widoczne są tez ropne nacieki na migdałkach, a czasem nawet na tylnej ściance gardła.
Reklama
Mogą być też powiększone węzły chłonne. Angina bakteryjna nie przejdzie sama. A jeśli chcesz ją przejść bez powikłań, musisz wziąć pełną dawkę antybiotyku. Nie włączaj go samodzielnie, to lekarz musi zadecydować jaki rodzaj antybiotyku oraz w jakiej dawce może Ci pomóc. Angina bakteryjna jest na tyle przykrą chorobą, że trudno będzie ją przejść również bez leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, także trzeba się zaopatrzyć w pełen ich arsenał a dodatkowo nie zapominać o regularnym uzupełniani płynów w organizmie.

Angina wirusowa – objawy i leczenie

Na początku trudno jest określić, czy to angina wirusowa czy bakteryjna, ponieważ pierwsze objawy są takie same.
Reklama
Silne drapanie w gardle i ból -  z jego nasileniem bywa różnie, ale każdy też ma inne odczucie bólu. Zdarza się, że angina wirusowa nie wiąże się nawet z wielkim bólem, ale organizm jest jednak osłabiony. Wirusowe zapalenie gardła nie zawsze prowadzi do powiększenia się węzłów chłonnych. Bywa, że przechodzi się je również bez wysokiej gorączki. Leczenie anginy wirusowej jest zazwyczaj łatwiejsze i nie wymaga przyjmowania antybiotyków. Zazwyczaj wystarczą leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, uzupełnianie płynów. Angina – czy to wirusowa czy bakteryjna – to naprawdę poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Jej zlekceważenie i nieodpowiednie leczenie może prowadzić do wielu powikłań, takich jak na przykład sepsa.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama