Naturalne sposoby na wywołanie porodu – znasz je?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Naturalne sposoby na wywołanie porodu – znasz je?

Końcówka ciąży ciągnie się zwykle niesamowicie. Czasami bywa tak, że ciąża zmusza do leżenia w łóżku. Odbiera możliwość aktywności fizycznej czy korzystania ze swoich pasji. Wszystko po to, żeby maluszek jak najdłużej pozostał w brzuchu mamy. Po czym często okazuje się, że gdy nadchodzi czas na przywitanie malca na świecie, on się wcale nigdzie nie spieszy. A ciąża zagrożona, która zmuszała do leżenia, okazuje się ciążą przenoszoną. Czy są jakieś naturalne sposoby na wywołanie porodu? Co zrobić, żeby przyspieszyć poród?

Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Gdy kończy się 40 tydzień ciąży najwyższy czas na to, aby mały mieszkaniec mamusiowego brzuszka w końcu go opuścił. Czasami namówienie go na to nie jest wcale takie proste, jak by się mogło wydawać. Tyko część ciąż kończy się dosłownie jak w zegarku. W większości przypadków ustalona podczas wizyt u lekarza data porodu wcale się nią nie staje. Gdy nadchodzi czas, w którym można już bezpiecznie urodzić dziecko, a ponadto Ty sama czujesz, że nie jesteś już w stanie dłużej w tej ciąży być, możesz wypróbować naturalne sposoby na wywołanie porodu, czyli:

  • Dłuuuuugie spacery! Tak jest. W 40 tygodniu ciąży nie będziesz przecież biegać, ale wiele osób uważa (z resztą udowodniono to też naukowo), że częste i długie chorzenie może zachęcić maluszka do opuszczenia jego bezpiecznej przystani.
  • Seks? Można tym samym połączyć przyjemne z pożytecznym. Sperma ma w swoim składzie hormony, dzięki którym szyjka macicy łatwiej się rozwiera. A ponadto w trakcie seksu wyzwalana jest oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy.
  • Olej rycynowy – no cóż.. nie każdy ma ochotę stosować tę metodę, a przynajmniej nie na wywołanie porodu. Większość osób kojarzy rycynę ze środkami przeczyszczającymi albo takimi, które pomagają dbać o włosy, ale to właśnie właściwości przeczyszczające zachęcają niektóre kobiety do wykorzystania oleju rycynowego jako środka przyspieszającego poród. To jednak dość niebezpieczna metoda i zanim z niej skorzystasz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
  • Stymulowanie sutków to metoda dla cierpliwych, gdyż trzeba je pobudzać przez minimum dwie godziny dziennie. Ale robienie tego ma wpływ na uwalnianie się oksytocyny, która wywołuje skurcze.
  • Ostre jedzenie? Niektóre kobiety uważają, że w ich przypadku sprawdziło się jedzenie czegoś ostrego. W internecie można znaleźć sporo pamiętników kobiet, które piszą, że wieczorem zjadły pikantną kolację, a rano wylądowały na porodówce.

Ile kobiet, tyle głosów, bo tak naprawdę u każdego może się sprawdzić coś innego. Ważne jest jednak to, żeby to przyspieszania porodu podchodzić z głową. Natura sama wie najlepiej kiedy ma się zacząć akcja porodowa i czasem naprawdę najlepiej jej to pozostawić. Są oczywiście skrajne przypadki, w których po prostu trzeba reagować jak najprędzej. Ale wówczas najlepiej zdać się na doświadczenie lekarzy i albo skorzystać ze szpitalnej oksytocyny, albo po prostu poddać się cesarskiemu cięciu – czasami to najlepsze, a nawet jedyne rozwiązanie.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie