Restrukturyzacja zadłużenia krok po kroku

Restrukturyzacja zadłużenia krok po kroku

Wyjście z długów może się okazać prostsze, niż Ci się wydaje, pod warunkiem, że zareagujesz w odpowiednim momencie. Dużą pomocą może się okazać restrukturyzacja zadłużenia. Wyjaśniamy, czym ona jest i jak napisać wniosek do banku.
Reklama

Czym jest restrukturyzacja zadłużenia i kiedy z niej skorzystać?

Jeśli masz kredyt, a Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła, możesz liczyć na pomoc banku. Istnieją specjalne programy, które pozwolą Ci przejść przez trudny okres. Instytucje finansowe mają w ofercie restrukturyzację zadłużenia. Jest to zmiana warunków kredytów gotówkowych, kredytów samochodowych, pożyczek lub innych zależnie od banku, która umożliwia kredytobiorcy terminową spłatę rat mimo spadku dochodów. Musisz jednak mieć na uwadze, że im dłużej zwlekasz ze złożeniem wniosku o restrukturyzację kredytu, tym Twoja sytuacja może stawać się trudniejsza. Najlepiej jest unikać zaciągania kolejnych zobowiązań na spłatę obecnych, ponieważ może to prowadzić do tzw. spirali zadłużenia*, chyba że mają one charakter konsolidacyjny. W przypadku problemów finansowych lepszym rozwiązaniem jest szybkie zwrócenie się o pomoc do banku, dla którego będzie to również ważny sygnał – oznaczający, że dłużnik chce się wywiązać ze swojego zobowiązania.
Reklama
Od czasu otrzymania wezwania do zapłaty za zaległą ratę masz w świetle prawa 14 dni roboczych na złożenie wniosku o restrukturyzację zadłużenia**. Może się to wiązać z pewnymi kosztami, np. opłatą za aneks do umowy.

Jakie rozwiązania w sprawie restrukturyzacji kredytu może zaproponować bank?

Restrukturyzacja długu może zostać przeprowadzona na kilka sposobów. Możesz wnioskować np. o obniżenie kosztów kredytu. Zmiany dotyczące oprocentowania i prowizji mogą nie być jednak łatwe do wynegocjowania. Częstym rozwiązaniem stosowanym w tego typu sytuacjach jest ustalenie nowego terminu spłaty kredytu.
Reklama
Bank może zaproponować przedłużenie okresu kredytowania lub tzw. wakacje kredytowe, czyli tymczasowe zawieszenie spłat, zazwyczaj na 2-3 miesiące. Kredyt restrukturyzacyjny może również polegać na zmianie wysokości comiesięcznych zobowiązań na tzw. raty balonowe. Na początku będą one niższe od dotychczasowych, a następnie wyższe, aby ogólna kwota się wyrównała. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli wiesz, że problemy finansowe są przejściowe. Jeżeli masz więcej niż jedno zobowiązanie, możesz wnioskować o konsolidację zadłużenia. Wtedy np. dwa kredyty łączone są w jeden, z niższą ratą, faktycznie możliwą do spłaty co miesiąc.
Reklama
Co ważne, można konsolidować zadłużenie z różnych banków. Wprawdzie konsolidacja może sprawić, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy, ale spłata jednego kredytu oznacza łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem. Niższa rata to także mniejsze ryzyko zalegania z płatnościami. Jeszcze innym rozwiązaniem jest sprzedanie zabezpieczenia kredytu. Uzyskana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na spłatę rat.

Jak złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia?

Wniosek o restrukturyzację zadłużenia znajdziesz na stronie swojego banku. Powinien on zawierać:
  • dane osobowe,
  • dane identyfikacyjne umowy kredytowej oraz datę jej zawarcia,
  • informacje o majątku,
  • preferowany sposób restrukturyzacji zadłużenia,
  • przyczynę obecnych trudności ze spłatą zadłużenia (utrata praca, sytuacja losowa, np. pożar),
  • załączniki potwierdzające sytuację finansową.
Wniosek składasz w banku.
Reklama
Po analizie instytucja finansowa skontaktuje się z Tobą w sprawie zadłużenia i ewentualnej formy restrukturyzacji. Źródło: https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/domowy-budzet/268467,Restrukturyzacja-zadluzenia-pomoze-w-splacie-kredytu.html https://www.bankier.pl/smart/restrukturyzacja-kredytu-jak-przeprowadzic-restrukturyzacje-zadluzenia https://www.finansowysupermarket.pl/artykul-czym-jest-restrukturyzacja-zadluzenia-z-tytulu-pozyczki-2457525
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama