co na grypę

Nie każda choroba to koronawirus. Sprawdź, jak leczyć grypę

Ostatnio trudno jest się dostać do lekarza. A kiedy już się udaje dla odmiany odwiedzić przychodnię, zamiast korzystać tylko  z teleporady, to najczęściej z każdym objawem pacjenta kieruje się na test na koronawirusa. A przecież poza covidem są też inne choroby, na przykład grypa, która w okresie zimowym dopada wielu naszych rodaków. Jak leczyć grypę?
Reklama

Czym jest grypa?

Grypa do choroba sezonowa, która pojawia się co roku ale z bardzo różnym natężeniem. To choroba wirusowa, która atakuje między innymi układ oddechowy. Na początku pojawia się wysoka gorączka, która może sięgać nawet 40 stopni. Do tego objawu szybko dochodzą potężne bóle mięśni i stawów i bóle głowy. Osoba chora jest rozdrażniona i wiecznie zmęczona. Nie zawsze, ale dość często jednym z objawów grypy bywa suchy kaszel, a do tego wodnisty katar.

Jak się nie zarazić grypą?

Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. I ma to związek z każdą możliwą chorobą. W przypadku grypy, najłatwiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa przede wszystkim poprzez unikanie kontaktu z chorymi. Grypą można się zarazić drogą kropelkową i kontaktową, dlatego kiedy osoba chora ma zamiar kichnąć, powinna zasłonić się chusteczką. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed zarażeniem się grypą jest szczepionka.
Reklama
Wprawdzie wirus ten często się mutuje, ale właśnie dlatego co roku powstają inne szczepionki.

Jak leczyć grypę?

Z grypą jest ciężko.. Czasem temperatura jest naprawdę wysoka, a ból mięśni i głowy staje się nie do zniesienia, a tak naprawdę grypę możemy leczyć wyłącznie objawowo. Przede wszystkim trzeba zbijać temperaturę, gdy jest już mocno uciążliwa, a także brać leki przeciwbólowe. Katar można leczyć inhalacjami a kaszel syropem przeciwkaszlowym. W tym czasie warto też suplementować się witaminami i postawić na zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę. Grypa to choroba, którą trzeba wyleżeć. Nie ma zatem mowy o nadmiernej aktywności fizycznej czy jakimkolwiek wysiłku. Absolutnie koniecznie jest zwolnienie z pracy i spędzenie w łóżku minimum kilku dni. Konsekwencje niewyleczonej grypy mogą być naprawdę poważne.

Powikłania po grypie

Często lekceważy się powikłania, które pojawiły się po niewyleczonej grypie, a mogą one doprowadzić osobę chorą nawet do śmierci.
Reklama
Choroba wylęga się przez około 3 dni. Po tym czasie powinien nastąpić około siedmiodniowy okres leczenia, a trzeba zaznaczyć, że po grypie możemy czuć osłabienie nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Jakie są najpopularniejsze powikłania po grypie?
  • Ostre zapalenie zatok
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Zapalenie oskrzeli albo płuc
  • Zapalenie mięśnia sercowego
  • Zapelenie opon mózgowych.
Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie grypę, lub została ona stwierdzona przez Twojego lekarza, koniecznie odpuść pracę i inne obowiązki na kilka dni. To czas, w którym musisz pozwolić Twojemu organizmowi dojść do siebie, a później się zregenerować i ponownie nabrać sił.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama