przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie – objawy, przyczyny i jak z nim walczyć?

Śpisz nawet po 10 godzin, ale gdy rano przychodzi czas na wstanie z łóżka Ty wciąż czujesz się zmęczona? Masz problem, żeby się ubrać i zmusić do jakiejkolwiek codziennej czynności? Musisz wiedzieć, że taki stan rzeczy może świadczyć wcale nie o tym, że za mało śpisz czy odpoczywasz, a o poważnych zmianach w Twoim organizmie. Również związanych z przejściem choroby jaką jest koronawirus. Jak sobie z tym radzić?
Reklama

Przewlekłe zmęczenie – skąd się bierze?

Może być bardzo wiele czynników, które ostatecznie doprowadzą Cię do przewlekłego zmęczenia. Jednym z powodów może być stres. W sytuacjach stresowych nasz organizm wytwarza ogromną ilość kortyzolu a co za tym idzie, prawie natychmiast odczuwamy silne zmęczenie i wyczerpanie. Co jeszcze może wpływać na przewlekłe zmęczenie?
  • Mocna kawa. Są osoby, które twierdzą, że bez kawy nie przetrwają żadnego dnia. Nie chodzi jednak o to, by kompletnie z niej rezygnować, a tylko o to, aby spożywać ją w rozsądnych ilościach. Zaszkodzić może również bardzo mocna herbata.
  • Przewlekłe zmęczenie może pojawić się również przy niewykrytych chorobach serca. A one mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, na przykład podczas nieleczonej grypy – zapalenie mięśnia sercowego to bardzo częsty skutek uboczny.
  • Niedoczynność tarczycy – wiele osób nie ma pojęcia, że ma problem z tarczycą, a warto to sprawdzić, gdyż choroba zwana Hashimoto ma ogromny wpływ na kondycję naszego układu krwionośnego, kostnego, mięśniowego a nawet nerwowego.
  • Przewlekłe zmęczenie pojawia się też przy chorobach płuc albo układu moczowego.
  • Objaw ten pojawia się również po przejściu koronawirusa. Czasami początkowe stadium choroby przebiega bez żadnych objawów, ale po czasie dopada nas stan przewlekłego zmęczenia. To jeden z najczęstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów i u większości z nich ten stan znika po kilku miesiącach od przebycia choroby, ale niestety nie u wszystkich tak się dzieje.

Koronawirus a przewlekłe zmęczenie

Zespół chronicznego zmęczenia to niestety choroba przewlekła, która może ciągnąć się latami.
Reklama
Okazuje się, że niektóre osoby po przejściu koronawirusa nie wracają do pełnej sprawności nawet po wielu miesiącach. Mgła mózgowa, zmęczenie, które samo zamyka oczy, niechęć do wszystkiego, zawroty głowy, nieumiejętność cieszenia się czymkolwiek – wiele  z tych objawów jest zbieżnych z objawami depresji. I niestety to przewlekłe zmęczenie może być początkiem kolejnej choroby, jaką jest depresja. Jak walczyć z chronicznym zmęczeniem? Czasami wystarcza zmiana diety na zdrowszą i aktywność fizyczna. Innym razem konieczna będzie psychoterapia, a nawet przyjmowanie środków przeciwdepresyjnych.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama