Sapioseksualizm - co to właściwie jest?
Udostępnij Google News
Psychologia

Sapioseksualizm - co to właściwie jest?

Gatunek homo sapiens to człowiek rozumny. Idąc tym torem, mogłoby się wydawać, że sapioseksualizm to pociąg do osób rozumnych. Takie ujęcie byłoby jednak nieprecyzyjne, bo "rozum" jest niewymierny. Zupełnie inaczej niż "iloraz inteligencji". Nim z łatwością można się kierować przy wyborze partnerów, ponieważ idzie w parze z poczuciem humoru i ciekawością świata, których nie da się przegapić. Sapioseksualiści preferują ten nadprzeciętny.

Czy sapioseksualizm to tylko wymysł młodzieży?

Choć na sapioseksualizm Wikipedia nie poświęca artykułu, to jednak słowo to zawiera wikisłownik. A nawet gdyby nie, to mit, że coś nie istnieje, jeśli tego nie ma na wikipedii.

Już pod koniec 2014 roku aplikacja OkCupid wprowadziła termin sapioseksualizm na listę orientacji seksualnych do zaznaczenia przy zakładaniu konta na ich portalu randkowym. Twórcy chcieli w ten sposób dać użytkownikom szerokie możliwości wyrażania siebie. I choć początkowo niektóre opcje budziły kontrowersje, to część z nich przyjęła się na stałe w środowisku LGBT+.

Nie jest to jednak niczyj wymysł, a nazwa istniejącego zjawiska. Wiele osób pociągają ci, którzy potrafią ich zaciekawić. Jeszcze więcej traci zainteresowanie partnerami z powodu braku tematów do rozmowy i nierówności intelektualnych między nimi, a właśnie na cenieniu umysłu ponad wygląd czy zasoby finansowe drugiej połówki, polega sapioseksualizm. Psychologia, z kolei, dowodzi, że rozmowy są podstawą zdrowych relacji, więc sapioseksualiści mają większe szanse na stworzenie stałego związku.

Po czym poznać, że ktoś jest sapioseksualny?

Sapioseksualizm - co to,  jest już wiesz. I może też na tej zasadzie odczuwasz pociąg seksualny. Ale jak to rozpoznać u drugiej osoby?

  • Być może sama "wyjdzie z szafy"

Chociaż terminu sapioseksualizm Wikipedia nie rozwija, to wiele osób jest świadomych swojej orientacji. I część z nich uważa ją za kwestię konieczną do zakomunikowania na początku relacji, żeby uniknąć nieporozumień z biegiem czasu.

  • Zapytaj wprost

Niekoniecznie o ten termin. Wystarczy, że poruszysz kwestię, co dla niej/niego jest ważniejsze: wysokie IQ czy cechy wyglądu.

  • Obserwuj podejście do nieznajomych

To opcja dla nieśmiałych, ale też próba kontrolna dla innej metody. W końcu ktoś może mówić, że liczy się dla niego umysł, a potem komentować wyłącznie urodę celebrytów czy osób mijanych na ulicy.

  • Porozmawiajcie o hobby

Sapioseksualiści są specjalistami w rozmowach na temat swoich zainteresowań, potrafią podać ciekawe szczegóły i podkreślić głębię, jaką ma dla nich dana dziedzina sztuki czy nauki.

  • Wypytaj o idoli

By rozpoznać sapioseksualizm, psychologia przychodzi z pomocą pod takim kątem, że wykazała, na jakiej zasadzie ludzie podziwiają swoich idoli. Uczucie do nich rodzi się dzięki neuronom lustrzanym. Odpowiadają one również za empatię, czyli zdolność współodczuwania, która jest tym większa, im bardziej wydajemy się z drugą osobą podobni. Jeśli więc twoja druga połówka mówi o tym, co jego idol reprezentuje, a nie jak seksownie wygląda, to nie dość, że pewnie jest sapioseksualna, to jeszcze sama ma wysokie IQ.

  • Spróbuj porozmawiać o wymarzonych modelach związku

Jeśli ktoś chciałby jak Stephen King, zakochać się w kółku poetyckim, dlatego że Tabitha Spruce wiedziała, o czym pisze (co wyznał między innymi na stronach autobiograficznego przewodnika "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika"), to zdecydowanie rozumie sapioseksualizm - co to jest i jak się z takim pociągiem wybiera partnerów.

Choć sapioseksualizm to dość młode pojęcie, które zadebiutowało w aplikacji randkowej w 2014 roku, nie jest niczyim wymysłem a jedynie nazwą dla istniejącego pociągu. Osoby o tej orientacji cenią umysł partnera ponad wygląd, finanse i status społeczny. Jest to jednak całkiem logiczne, bo IQ można odziedziczyć, w przeciwieństwie do makijażu.

Zobacz też:Jak rozmawiać z partnerem o uczuciach?

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie