Moda lat 60 - zainspiruj się przeszłością
Udostępnij Google News
Moda

Moda lat 60 - zainspiruj się przeszłością

Niezapomniana moda lat 60 po dziś odznacza się w różnorodnych trendach. Był to czas dużej rewolucji, zmiany podejścia, a także emancypacji kobiet. London Look, spódniczki mini, pop-artowe geometryczne wzory, a pod koniec lat 60 hipisowski styl to iście wybuchowa mieszanka, z której projektanci czerpią do dziś. Przekonaj się, czym była moda w latach sześćdziesiątych i co w nowościach 2021 roku jest nią inspirowane.

Jakie były zasady mody lat 60?

Bogata w różnorodność moda lat 60 to wiele przykładów nowego podejścia do stroju. Choć nierozerwalnie kojarzy się z sukienkami mini w kształcie trapezu, pierwszym odważnym strojem kąpielowym monokini, czy też męskimi ubraniami w szafach kobiet, to też czas prowokacyjnych, a nawet ekscentrycznych strojów, przewrotnych stylizacji. Dlatego ciężko sprecyzować zasady rządzące modą w tym okresie.

Ubrania damskie modne w latach 60

Symbolem dla mody lat 60 i mody lat 70 stała się młodziutka modelka Twiggy. Króciutkie mini, pantofelki mary jane, podkolanówki, bawełniane sweterki to trendy lansowane przez Mary Quant. Niemalże na drugim biegunie umieścić można Marlene Dietriech i jej trzyczęściowe garnitury od Saint Laurent, za którymi poszły damskie spodnie noszone z żakietami i płaszczami. Do chętnie wybieranych należały także:

  • ubrania w odważne geometryczne wzory,
  • styl safari,
  • topowe proste mini-sukienki trapezowe, w kształcie litery A,
  • obuwie typu botki w różnorodnych formach,
  • wzorzyste, zdobione frędzlami czy paciorkami ubrania w stylu hippie,

Dużą inspiracją dla modowej rewolucji był pierwszy lot człowieka w kosmos, a także style tworzenia w sztuce.

Męska moda lat 60

W modzie męskiej również nastąpiła rewolucja, jednak bardziej powolna i mniej burzliwa. Eleganckie garnitury oraz koszule stawały się coraz bardziej dopasowane, a krawaty - węższe. Moda lat 60 w ubiorze mężczyzn to także wzorzyste garnitury, koszule czy spodnie biodrówki od  Johna Stephena, inspirowane pop-artem. Pod koniec tych lat również styl hippie zagościł wśród modnej odzieży męskiej.

Nawiązania do mody lat 60 we współczesnych trendach

W aktualnych trendach nie trzeba daleko szukać, by odnaleźć inspiracje latami 60 w modzie. Ten styl powraca - nowości w 2021 korespondujące z latami 60 da się zauważyć niemal w każdej kolekcji zarówno domów mody, jak i zwykłych ubraniowych sieciówek.

Co ciekawe, również typowe dodatki mody lat 60, takie jak rajstopy, oryginalne nakrycia głowy, kolorowy makijaż z wyraźnie podkreślonymi oczami czy hippisowskie ozdoby przewijają się przez wybiegi i sklepy. Sukienki mini w kształcie A, odważne wzorzyste tkaniny, z których uszyte są ubrania czy wąskie krawaty znane z mody lat 60 można kupić w niemal każdym większym sklepie odzieżowym.

Sprawdź więcej informacji o modzie z lat 60

Powracająca moda z różnych okresów ubiegłego wieku inspiruje wielu kreatorów mody. Poznaj najważniejsze nowiny ze świata aktualnych trendów, sprawdź, jak odnoszą się do mody lat 60 i 70. Wejdź na kraina-stylu.pl i uzyskaj wszystkie potrzebne Ci informacje, by znaleźć idealne elementy mody lat 60 ubiegłego wieku.

Artykuł partnera

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie