Farbowanie jajek - 5 pomysłów na to jak farbować jajka
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Farbowanie jajek - 5 pomysłów na to jak farbować jajka

Jajko, to symbol życia, dlatego nic dziwnego, że pojawia się na Wielkanocnym stole, i w koszyczku przygotowanym do święcenia. A skąd właściwie wzięły się te jajka w tradycji? I dlaczego co Wielkanoc je ozdabiamy? Jak farbować jajka? Czy farbowanie jajek to trudna sztuka?

Jajka Wielkanocne – skąd wzięła się pisankowa tradycja?

Nie ma Wielkanocy bez jajek. Wkładamy je zarówno do święconki, jak i umieszczamy na świątecznym stole, w różnym wydaniu. Czasem są to tylko jajka na sałacie, z szynką i majonezem, a innym razem bardziej wyszukane  jajka faszerowane. Ale dlaczego właściwie to właśnie jajka są symbolem Wielkanocy i po co się je ozdabia?

Mówi się, że jajko jest symbolem nie tylko samej płodności, ale również jakiegoś początku, choć w kontekście Wielkanocy akurat nowego życia. No a skoro Wielkanoc jest taką obietnicą życia wiecznego, to podczas odświętnej wieczerzy nie może zabraknąć na stole też jajek.

Dlaczego się je zdobi? Okazuje się, że pisanki wielkanocne spotkać można było już w Mezopotamii. Jajka malowano też za czasów rzymskiego cesarstwa i choć ta tradycja wyglądała wówczas nieco inaczej, to jedna należy szukać jej korzeni już w odległej przeszłości.

Farbowanie jajek – 5 pomysłów na to, jak farbować jajka

Choć w wielu domach przygotowuje się na Wielkanoc tradycyjne pisanki, to jednak, to niektórzy podtrzymują też zwyczaj, jakim jest farbowanie jajek. A jak farbować jajka w naprawdę prosty sposób?

  • Farbowanie jajek cebulą – to bardzo prosty sposób, z którym z poradzi sobie z pewnością każdy. Potrzebujemy około 2 łupinki cebuli (najlepiej czerwonej) na zafarbowanie jednego jajka. Wrzucamy łupiny do 2,5 litra ciepłej wody, dodajemy łyżeczkę octu i odstawiamy na 10-12 godzin. Następnie wkładamy jajka do wody i gotujemy przez 10 minut. Wyjmujemy je, osuszamy i studzimy. GOTOWE!
  • Jak farbować jajka kurkumą? Kurkuma zabarwi nasze jajka na żółto. Do garnka wlewamy wodę, solimy, dolewamy łyżkę octu i dosypujemy 4 konkretne łyżki kurkumy, a później gotujemy w tym jajka.
  • Barwienie jajek w herbacie. Na 1 litr wody potrzebne nam będzie jakieś 5 łyżek czarnej herbaty. Jajka muszą być dokładnie umyte, inaczej barwnik nie wsiąknie w skorupkę. Herbatę zalewamy gorącą wodą, dodajemy trochę octu i soli, gotujemy przez pół godziny. Wkładamy jajka i gotujemy jeszcze kwadrans.
  • Barwienie w kapuście czerwonej. Sposób mało znany, a super skuteczny. Szatkowaną kapustę czerwoną gotujemy przez pół godziny z odrobiną soli. Po tym czasie dokładamy jajka i gotujemy jeszcze kwadrans.
  • Można też zafarbować jajka na zielono wykorzystując najpierw czwarty sposób – farbowanie jajek czerwoną kapustą – a później kurkumą.

A który sposób na farbowanie jajek Ty wykorzystujesz? A może wolisz jednak tradycyjne, malowane pisanki?

 

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie