Zmiana czasu na zimowy 2021. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?
Zmiana czasu do tej pory miała miejsce dwa razy w roku. Konsekwentnie wiosną przestawiliśmy zegarki na czas letni, a jesienią na zimowy. Jednak może się okazać, że to już praktycznie przeszłość. Być może w marcu nastąpiło to po raz ostatni. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższej przyszłości.
Reklama
Zmiana czasu — jak było do tej pory?
Zmiana czasu w Polsce miała miejsce po raz pierwszy w 1919 roku, a od 1983 robiło się to nieprzerwanie. Jednak Polacy nie przestawiali zegarków zawsze w tych samych dniach roku. Zdarzało się, że fakt, kiedy to nastąpi, ogłaszano w Monitorze Polskim. Na przykład w roku 1964, kiedy to letnia zmiana czasu nastąpiła dopiero 31 maja, z kolei zimowa już 27 września. Do 1995 roku czas zimowy wprowadzany był w ostatnią niedzielę września (aktualnie w ostatnią października), a czas letni w ostatni weekend marca, co działo się aż dotąd. Ostatnia zmiana czasu miała miejsce w nocy z 26 na 27 marca. Oczywiście jak zwykle w weekend. Przestawiliśmy wówczas zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Czy teraz się coś zmieni?zdjęcie ilustrujące/Canva
Czy w październiku 2021 odbędzie się zmiana?
W marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął uchwałę o rezygnacji ze zmiany czasu. Wszystko wskazywało na to, że ta w marcu 2021 będzie tą ostatnią. Jednak w dalszym ciągu nie wiemy, czy faktycznie tak się stanie. Ostatecznie według Parlamentu Europejskiego każdy kraj członkowski powinien zdecydować, czy chce funkcjonować według czasu letniego czy też zimowego. W praktyce oznacza to, że w całej Europie pojawiłby się duży bałagan czasowy.Reklama
zdjęcie ilustrujące/Canva
Jakie skutki to przynosi?
Zmiana czasu ma bardzo duży wpływ na nasze funkcjonowanie i życie. Jakie są główne jej skutki?- Zdrowie — przestawianie zegarów daje się we znaki szczególnie dzieciom i osobom starszym, dla których sen odgrywa bardzo istotną rolę. Ponadto, u seniorów może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca.
- Praca — wcale nie chodzi tu o spóźnianie się do niej. Takie zawirowania czasowe zazwyczaj przekładają się na wydajność pracowników. Cierpi na tym zwłaszcza ich koncentracja, a przecież nikomu nie zależy na takim pracowniku. Swoją drogą, wiesz jak walczyć skutecznie ze stresem?
- Banki — zmiana czasu wymusza liczne modernizacje systemów, co często powoduje opóźnienia oraz generuje dodatkowe koszty.
- Transport — przysparza wielu problemów w transporcie publicznym. Największym są liczne opóźnienia. Panujący chaos generuje też dodatkowe koszty.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po co nam zmiana czasu?
Dwa razy do roku, wszyscy jesteśmy proszeni o przestawienie zegarków - raz na wiosnę, raz na jesień. To właśnie zmiana czasu, która ma na celu dostosowanie naszego życia do zmieniających się warunków atmosferycznych. Ale czy naprawdę wiemy, dlaczego to robimy? W tym artykule dowiesz się, po co nam ta cała zmiana czasu i jak wpływa ona na nasze codzienne życie.
Zmiana czasu na letni. Kiedy? W którą stronę przestawiamy zegarki?
Czy wiesz, kiedy zmieniamy czas na letni w 2023 roku? Rządzi tutaj jedna konkretna zasada, ale co roku wypada to innego dnia. W którą stronę należy przestawić zegarki? I o jakiej godzinie? Przygotuj się, bo to już niedługo.
Zbliża się zmiana czasu. Jest bardzo szkodliwa dla zdrowia
Z soboty 29 października na niedzielę 30 października zmienimy czas z letniego na zimowy. To oznacza, że pośpimy godzinę dłużej. Wydawać by się mogło, że ma to dobroczynny wpływ na nasz organizm. Nic bardziej mylnego. Zmiana czasu jest bardzo szkodliwa i może powodować wiele kłopotliwych dolegliwości, dlatego eksperci apelują, aby doszło do odejścia od zmiany czasu. Chociaż Unia Europejska pracuje nad stosownymi rozwiązaniami od 2018 roku, zmiany nadal nie zostały wprowadzone.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl