Zmiana czasu

Zmiana czasu na zimowy 2021. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Zmiana czasu do tej pory miała miejsce dwa razy w roku. Konsekwentnie wiosną przestawiliśmy zegarki na czas letni, a jesienią na zimowy. Jednak może się okazać, że to już praktycznie przeszłość. Być może w marcu nastąpiło to po raz ostatni. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższej przyszłości.
Reklama

Zmiana czasu — jak było do tej pory?

Zmiana czasu w Polsce miała miejsce po raz pierwszy w 1919 roku, a od 1983 robiło się to nieprzerwanie. Jednak Polacy nie przestawiali zegarków zawsze w tych samych dniach roku. Zdarzało się, że fakt, kiedy to nastąpi, ogłaszano w Monitorze Polskim. Na przykład w roku 1964, kiedy to letnia zmiana czasu nastąpiła dopiero 31 maja, z kolei zimowa już 27 września. Do 1995 roku czas zimowy wprowadzany był w ostatnią niedzielę września (aktualnie w ostatnią października), a czas letni w ostatni weekend marca, co działo się aż dotąd. Ostatnia zmiana czasu miała miejsce w nocy z 26 na 27 marca. Oczywiście jak zwykle w weekend. Przestawiliśmy wówczas zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Czy teraz się coś zmieni?
różowy zegar leżący między kwiatami na obrusie niebiesko-fioletowym
zdjęcie ilustrujące/Canva

Czy w październiku 2021 odbędzie się zmiana?

W marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął uchwałę o rezygnacji ze zmiany czasu. Wszystko wskazywało na to, że ta w marcu 2021 będzie tą ostatnią. Jednak w dalszym ciągu nie wiemy, czy faktycznie tak się stanie. Ostatecznie według Parlamentu Europejskiego każdy kraj członkowski powinien zdecydować, czy chce funkcjonować według czasu letniego czy też zimowego. W praktyce oznacza to, że w całej Europie pojawiłby się duży bałagan czasowy.
Reklama
Dlatego wciąż nie wiadomo, czy w październiku przestawimy zegarki o godzinę do tyłu.
palec wskazujący pokazuje biały zegar ścienny
zdjęcie ilustrujące/Canva

Jakie skutki to przynosi?

Zmiana czasu ma bardzo duży wpływ na nasze funkcjonowanie i życie. Jakie są główne jej skutki?
  • Zdrowie — przestawianie zegarów daje się we znaki szczególnie dzieciom i osobom starszym, dla których sen odgrywa bardzo istotną rolę. Ponadto, u seniorów może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca.
  • Praca — wcale nie chodzi tu o spóźnianie się do niej. Takie zawirowania czasowe zazwyczaj przekładają się na wydajność pracowników. Cierpi na tym zwłaszcza ich koncentracja, a przecież nikomu nie zależy na takim pracowniku. Swoją drogą, wiesz jak walczyć skutecznie ze stresem?
  • Banki — zmiana czasu wymusza liczne modernizacje systemów, co często powoduje opóźnienia oraz generuje dodatkowe koszty.
  • Transport — przysparza wielu problemów w transporcie publicznym. Największym są liczne opóźnienia. Panujący chaos generuje też dodatkowe koszty.
Czy Twoim zdaniem powinno się porzucić takie zmiany?
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama