jak sobie radzić ze stresem

Sposoby na stres - jak sobie radzić ze stresem?

Żyjemy w biegu. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa wręcz wymusza na nas wiele rożnych, zupełnie nowych rozwiązań. By nie zginąć w natłoku obowiązków, trzeba stale się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności. Nasze życie jest pełne sytuacji stresowych, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Stres bywa motywujący, ale zdarza się też, że wyniszcza nas od środka. Jak sobie radzić ze stresem? Mamy na to skuteczne sposoby!
Reklama

Co to jest stres?

Jak rozpoznać, czy towarzyszy Ci na co dzień? Stres, jest to pewna reakcja organizmu, która jednocześnie staje się pewnego rodzaju odpowiedzią na przeróżne sytuacje życiowe, z którymi nasz organizm nie umie sobie poradzić. To może być na przykład choroba bliskiej osoby, zmiany w pracy czy życiu osobistym, jakieś problemy, o których nikomu nie mówimy. Ale przyczyn stresu może być naprawdę wiele. Dla jednej osoby zbliżający się deadline będzie już wystarczającym powodem do stresu, dla kogoś innego będzie to tylko motywacja do bardziej energicznej pracy.

Stres objawy

Objawów stresu może być naprawdę wiele, a niektóre z nich są bardzo niebezpieczne. Należy do nich:
  • Silny ból głowy, nawet migrenowy
  • Ból kręgosłupa, choroby serca
  • Problemy z przemianą materii, a także nadwaga
  • Problemy z cerą, słabe włosy i paznokcie
  • Wrzody na żołądku i dwunastnicy
jak sobie radzić ze stresem

Sposoby na stres – co możesz zrobić?

W sytuacjach stresowych zawsze należy przeanalizować sytuację. Pomyśl o tym, co tak naprawdę Cię stresuje. A jeśli nie potrafisz określić tego jednym zdaniem, weź kartkę i długopis i zapisz wszystko, co zdenerwowało Cię w ostatnim czasie.
Reklama
A później:
  • Włącz swoją ulubioną muzykę, niekoniecznie spokojną. Zastanów się, które utwory wprowadzają Cię w dobry nastrój. Wsłuchaj się w tę muzykę i postaraj się choć na chwilę zapomnieć o problemach.
  • Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Codzienne ćwiczenia naprawdę potrafią sprawić, że wszelki stres dosłownie z Ciebie uleci. To nie musi być wizyta na siłowni, wystarczy poranne rozciągnie czy krótka przebieżka, albo droga do pracy na pieszo zamiast autem.
  • Dziel się problemami z bliskimi. Pamiętaj, że co dwie głowy, to nie jedna. Być może ktoś będzie znał rozwiązanie Twoich problemów i będzie w stanie Ci pomóc. A taką pomocą może być choćby samo wsparcie za pomocą rozmowy.
  • Wysypiaj się! Potrzebujemy nawet 8 godzin snu na dobę. Tylko wtedy nasz organizm dobrze się zregeneruje i będzie bardziej odporny na stres.
  • Pozamykaj stare sprawy. Często stresujące sytuacje wiążą się ze sprawami z przeszłości, które nie zostały zamknięte. Może to właśnie czas na zrobienie poważnych, życiowych porządków?
Sytuacje stresujące towarzyszą czasem każdemu z nas.
Reklama
To normalne, gdyż żyjemy szybko i wciąż chcemy od tego życia więcej. Warto jednak znać sposoby na stres, aby umieć sobie w takich sytuacjach odpowiednio poradzić.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama