Dzień matki 2021 - kiedy obchodzimy i skąd się wywodzi?
Udostępnij Google News
Psychologia

Dzień matki 2021 - kiedy obchodzimy i skąd się wywodzi?

Dzień matki 2021 - czy wiesz, że w wielu krajach obchodzi się go nie 26 maja? To święto nie ma jednej daty we wszystkich państwach. Jednak wszędzie dzieci obdarowują swoje mamy i składają im życzenia. Wiesz, skąd w ogóle wziął się ten dzień i jaka jest jego historia oraz tradycje?

Kiedy obchodzimy dzień matki w Polsce?

W Polsce Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Po raz pierwszy w naszym kraju to święto pojawiło się w 1923 roku na terenie Krakowa. Właśnie od tego czasu Polacy nie wyobrażają sobie nie obdarować ukochanej mamy kwiatami i nie złożyć jej życzeń. Życzenia na dzień mamy to obowiązek taki jak życzenia urodzinowe!

uśmiechnięte dwie kobiety i jedna mała dziewczynka siedzą na sofie i patrzą się na siebie zdjęcie ilustrujące/Canva

Dzień matki — tradycje i zwyczaje

Dzień matki obchodzony jest praktycznie w każdym kraju. Jednak nie każdy wie, że korzenie tego święta znajdują się już w starożytności. To już w starożytnym Rzymie czy starożytnej Grecji czczono Matki — boginie opiekujące się ludźmi. Miało to gwarantować urodzaj oraz płodność. Ciekawostką jest, że w Rzymie święto matki bogów trwało aż 3 dni!

W wielu krajach Dzień Matki obchodzi się w drugą niedzielę maja. Jest tak na przykład w Kanadzie, Grecji, Indiach, Holandii, Danii, Chorwacji, a także na Słowacji czy na Ukrainie. Z kolei w Indonezji święto to wypada 22 grudnia. W niektórych państwach łączy się je ze świętem kobiet, czyli z 8 marca.

Święto wszystkich mam celebruje się większości krajów podobnie jak w Polsce. Czyli wszystkie dzieci przynoszą swoim ukochanym mamom prezenty. We Włoszech dodatkowo pieką pyszne aromatyczne ciasteczka w kształcie serduszek.

kobieta ze spiętymi włosami siedzi na podłodze i tuli do siebie małe dziecko a w dłoni trzyma żonkile zdjęcie ilustrujące/Canva

Święto w Niemczech

Dzień Matki w Niemczech tradycyjnie obchodzi się w każdą drugą niedzielę maja. W 2021 roku wypada ona 9 maja. Jak się okazuje, święto to w tym kraju celebruje się już od ponad 80 lat. Czy wiążą się z nim jakieś specjalne tradycje? Raczej nie. W Niemczech podobnie jak w Polsce mamy są obdarowywane prezentami (najczęściej w postaci kwiatów) i dzieci składają im życzenia.

Święto w USA

W USA dzień mamy również obchodzi się w drugą niedzielę maja. W tym kraju święto to celebruje się już od 1858 roku, kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła "Dni Matczynej Pracy". Jej celem było podkreślenie roli matki w rodzinie. Po kilku latach przyjęło się ono na stałe w większości stanów. Z kolei w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson uznał je za święto państwowe.

Co wręczacie z reguły mamom na Dzień Matki?

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie