Czym jest zjawisko świadomego snu i co odróżnia je od zwykłego snu?

Czym jest zjawisko świadomego snu i co odróżnia je od zwykłego snu?

Wydaje się, że nasze sny są nam całkiem niedostępne. Marzenia senne same rodzą się w naszej głowie i czasami nie mamy zielonego pojęcia dlaczego coś nam się przyśniło, a w większości przypadków − nawet nie pamiętamy, co śniło nam się ostatniej nocy. Z badań naukowych wiadomo jednak, że codziennie każdy człowiek śni przynajmniej kilkadziesiąt snów. Co z ich pamięcią, dlaczego sobie ich nie przypominamy po przebudzeniu, dlaczego w naszych snach żyjemy innym życiem, w niedostępnych nam światach? A być może wcale tak nie jest?
Reklama

Świadomy sen przepustką do wirtualnej rzeczywistości

Dzięki świadomym snom możemy dostać się do wirtualnego, sennego świata naszych marzeń i koszmarów wytwarzanych przez śpiący mózg. Z angielskiego wejście w taki stan skrótowo nazywa się LD, od słów Lucid Dream. Śniąc taki sen, jesteśmy całkowicie świadomi siebie, całego otoczenia i otaczających nas ludzi − w śnie mamy więc taką samą świadomość, jak w realnym życiu. Wirtualna rzeczywistość snu może być przez nas dowolnie zmieniana. Możemy udać się w każde miejsce, które sobie wymarzmy. Możemy spotkać każdą osobę, którą sobie wyobrazimy. Możemy robić wszystkie rzeczy, na które mamy ochotę. A wszystko to zostanie tylko między nami i naszym śpiącym mózgiem.

Świadomy sen w psychologii

Świadome sny, oprócz swojej zalety jaką jest całkowita nowość zdobywanych wrażeń i możliwość realizowania ukrytych pragnień, spełniają także funkcje lecznicze.
Reklama
Wykorzystywać je można do niwelowania swoich lęków, strachów i koszmarów. Sny są irracjonalne i pozbawione sensu − śniąc świadomie możemy nadać im pewien kierunek, zaskoczyć swój umysł. Kiedy śnimy codziennie o goniącym nas napastniku, możemy spróbować uzyskać świadomość we śnie. Po jej uzyskaniu, musimy opanować strach i zatrzymujemy się, odwracając się do niego. Wynik będzie zaskakujący. Ludzie, którzy wykorzystali tą metodę, twierdzili, że koszmary na zawsze już ustały, a oni sami dowiedzieli się o sobie czegoś nowego. Taki napastnik może nam, irracjonalnie i wbrew naszym oczekiwaniom, wręczyć prezent czy po prostu coś powiedzieć.

Początki są najtrudniejsze − czyli jak zacząć

Przygodę ze świadomym śnieniem warto zacząć od dwóch rzeczy: 1. Przygotuj sobie dziennik snów W swoim dzienniku snów codziennie po przebudzeniu zapisuj wszystkie sny, które zapamiętałaś danej nocy.
Reklama
Kiedy uzyskasz świadomość nie otwieraj oczu przez pewien czas i leż nieruchomo, spróbuj przypomnieć sobie wszystkie sny. Z każdym dniem powinnaś zapamiętywać ich coraz więcej. Twoje sny staną się dla Ciebie bardziej dostępne. 2. Rób testy rzeczywistości Technika testów rzeczywistości pozwala na szybkie uzyskanie świadomości w snach. Jednym z nich jest sprawdzanie godziny na zegarku cyfrowym. W ciągu dnia, rób to bardzo często pytając się wtedy sama siebie "Czy to sen?". Spójrz na zegarek, odwróć lub zamknij oczy i spójrz raz jeszcze. W rzeczywistości godzina się nie zmieni. W śnie, który jest tworzony "na bieżąco" godzina ulegnie zmianie, a na zegarku możesz też zamiast godzin obserwować po prostu różne kształty. Kiedy będziesz skrupulatnie wykonywała taki test codziennie, w czasie snu nieświadomie także możesz to zrobić, a wtedy… uzyskasz w nim świadomość.
Reklama

Bezpieczeństwo świadomego snu

Niektórzy twierdzą, że świadomy sen daje nam dostęp nie tylko do własnego umysłu ale również do czegoś jeszcze większego, do innego świata, do przeżyć religijnych. Abstrahując jednak od hipotez niesprawdzalnych naukowo, warto mieć na uwadze to, że wiele osób praktykujących świadome sny często doświadcza bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak:
  • dodatkowych koszmarów sennych, które są zapamiętane na jawie
  • częstego zjawiska fałszywego przebudzenia
  • częstego zjawiska paraliżu przysennego
Niestety, świadome śnienie ma więc również swoje wady. Czasem jednak warto spróbować nowych rzeczy, pytanie brzmi tylko: za jaką cenę?
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Reklama
Reklama
Reklama