Wiosenne porządki bez chemii: jak sprzątać w stylu eko?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Wiosenne porządki bez chemii: jak sprzątać w stylu eko?

Nadeszła wiosna, a wraz z nią chęć na zmiany. Wiele z nas porządkuje przestrzeń mieszkalną, odświeża garderobę, czyści balkony i organizuje miejsce na tarasie. Przed rozpoczęciem wiosennych porządków warto je najpierw dokładnie zaplanować i zaopatrzyć się w potrzebne produkty. Jakie środki czystości wybrać – ekologiczne czy tradycyjne, a może najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie domowych detergentów bez chemii? Sprawdzamy, jak sprzątać w stylu eko!

Substancje chemiczne w detergentach a środowisko naturalne

Niektóre substancje chemiczne zawarte w środkach czyszczących mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko. Fosforany, amoniak czy chlor  wraz z ściekami dostają się do wód, zanieczyszczając je. Mając wybór, zastanów się, czy nie warto sięgnąć po artykuły bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego.

Składniki chemiczne w produktach mogą negatywnie oddziaływać także na twoje zdrowie. Zawsze zakładaj rękawiczki ochronne, aby nie narazić się na alergie i wysypki, chroń drogi oddechowe, a także dokładnie wietrz pomieszczenia, w których używasz silnych detergentów.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kwestię opakowań środków czystości. Wiele specyfików zamkniętych jest w plastikowych tubach lub butelkach nienadających się do ponownego przetworzenia. Jeśli zdecydujesz się na zakup konwencjonalnych detergentów, wybierz te, których opakowania będą mogły zostać poddane recyklingowi.

Woda, ocet, soda… czyli domowe środki czystości

Jeżeli chcesz mieć pewność, że codzienne domowe czynności nie wpływają negatywnie na środowisko, sporządzaj detergenty DIY na bazie ogólnodostępnych produktów. Do mycia podłóg, okien oraz innych zanieczyszczonych powierzchni świetnie sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem octu, spirytusu i naturalnego olejku eterycznego. 

Ocet nazywany jest “eko-odkamieniaczem”, ponieważ idealnie odkamienia różne powierzchnie i elementy urządzeń, np. czajników. Wystarczy, że wlejesz szklankę octu wraz z połową szklanki wody i zagotujesz tę miksturę, a twój czajnik będzie wolny od wszelkich osadów. Ocet doskonale radzi sobie także z kamieniem na łazienkowej i kuchennej armaturze. 

W walce z tłuszczem i spalenizną na patelniach czy garnkach niezbędna będzie soda oczyszczona z minimalnym dodatkiem ciepłej wody – taka pasta idealnie czyści i usuwa silne zabrudzenia. Dodatkowo soda świetnie pochłania brzydkie zapachy – napełnij nią małą salaterkę i wstaw w róg lodówki. Możesz wsypać ją również do butów i pozostawić na noc –  to naturalny neutralizator zapachów.

Kolejnym ogólnodostępnym produktem, który może posłużyć jako domowy środek czystości jest cytryna. Przetrzyj nią kubki i szklanki, jeśli zmagasz się z osadem po kawie czy herbacie. Zabieg ten pozwoli ci na szybsze pozbycie się nieestetycznego problemu. Jednocześnie pamiętaj, aby nie wyrzucać do kosza skórki po cytrynie. Włóż ją do w pełni załadowanej zmywarki i włącz odpowiedni program. To nie żart – w ten sposób zniwelujesz przykre zapachy wydobywające się z urządzenia. Cytryna posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dzięki czemu naturalnie zdezynfekuje naczynia i zmywarkę.

Eko sprzątanie – proste i tanie

Porządki z wykorzystaniem detergentów bez chemii są skuteczne, bezpieczne dla środowiska i tanie. Pasta z wody i sody oczyszczonej czy uniwersalny płyn z wody, octu, spirytusu i olejku eterycznego to niedrogie i naturalne substytuty, po które warto sięgać nie tylko wiosną! Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania domowych środków czystości znajdziesz w sklepach Carrefour i na Carrefour.pl.

 

Detergenty bez chemii, na bazie naturalnych składników: sody, octu czy cytryny to ekologiczny i bezpieczny sposób na czystą i pachnącą przestrzeń. Eko sprzątanie to także spora oszczędność – naturalne składniki po prostu kosztują mniej. Domowe środki czystości są także proste i szybkie w przygotowaniu. Sprawdź, czy warto sprzątać w eko stylu i zadbaj o naszą planetę!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie