Sansewieria - odmiany, uprawa. Kwiat który oczyszcza powietrze
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Sansewieria - odmiany, uprawa. Kwiat który oczyszcza powietrze

Sansewieria lub jak kto woli "wężownica" jest atrakcyjną rośliną doniczkową, która słynie z ponadprzeciętnej tolerancji wysokiego poziomu zaniedbania. To bardzo wytrzymały kwiat, który trudno zniszczyć, natomiast jego oryginalny wygląd idealnie wpisuje się nowoczesne i minimalistyczne aranżacje. Jeśli więc zastanawiasz się, który domowy kwiat wybaczy Ci częste wyjazdy bądź brak pamięci do podlewania roślin, to Sansewieria Cylindryczna lub Gwinejska będzie doskonałym wyborem.

Czy Sansewieria oczyszcza powietrze?

Kwiaty oczyszczające powietrze stają się w ostatnim czasie bardzo popularne i coraz częściej są wybierane do pomieszczeń takich, jak sypialnia czy pokój dziecka. Sansewieria oczyszcza powietrze, a na dodatek jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Zdrowy sen w towarzystwie wężownicy możliwy jest za sprawą właściwości, dzięki którym pochłania dwutlenek węgla i w zamian uwalnia tlen.

Sansewieria - odmiany

Wężownica to niezniszczalna roślina, która cieszy się sporą popularnością wśród amatorów domowych kwiatów. Liczy aż kilkadziesiąt różnych odmian. Dla większości kontynentami naturalnego występowania jest Afryka i Azja. Na domowych parapetach najczęściej można spotkać odmiany takie jak:

 • Sansewieria Gwinejska
 • Charakteryzują ją mieczowate, długie (rosnące na ok. 150 cm) zielone liście o jasnych przebarwieniach i złocistożółtych brzegach. Kwiat idealnie nadający się zarówno do salonu, jak i sypialni z uwagi na swoje oczyszczające powietrze właściwości. Niejednokrotnie wężownica nazywana jest naturalnym filtrem powietrza. Suche powietrze oraz ciemne stanowisko nie robią na niej absolutnie żadnego wrażenia.

 • Sansewieria Cylindryczna (Walcowata)
 • Nazwa pochodzi od kształtu strzelistych liści, które przypominają walec. Długie, mięsiste i walcowate szpice po kilku lata mogą osiągać maksymalnie ok. 80 cm długości. Bardzo często wyrastające z ziemi długie ciemnozielone igły zaplatane są w warkocz, co nadaje jej nieco odmienionego charakteru wizualnego.

  sansewieria canva.com

 • Sansewieria Hiacyntowa
 • Jest to prawdopodobnie jedna z niższych odmian wężownicy. Rosnące wolno liście osiągają maksymalnie ok. 50 cm. Mimo iż, jak wszystkie gatunki jest niestandardowo odpornym kwiatem, to warto umieszczać ją w miejscu o zwiększonym dostępie do światła.

  Jak uprawiać Sansewierę

  Jeśli chodzi o uprawę, to nie sprawia ona żadnych większych trudności. Sansewiera tak samo, jak większość zielonych roślin uwielbia ciepłe i słoneczne stanowiska, lecz z uwagi na olbrzymią tolerancję trudnych warunków uprawy doskonale poradzi sobie także w miejscach mniej nasłonecznionych. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, jaki kwiat wybrać do ciemnego przedpokoju lub łazienki z małym oknem, to Wężownica sprawdzi się w tych miejscach doskonale.

  Warto pamiętać, iż rośliny nie należy wystawiać zarówno na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, jak i na całkowicie zaciemnione miejsca. W pierwszym przypadku może dojść do poparzenia liści, natomiast w drugim do utraty intensywnego zielonego koloru i więdnięcia.

  Podłoże dla Sansewierii powinno gruboziarniste lub kamieniste. Mieszanka uniwersalnej ziemi do kwiatów i żwirku będzie najlepszym wyborem. Podlewanie raczej regularne, ale bardzo skąpe. Mimo iż Sansewieria wytrzyma bez wody nawet i 5-6 tygodni, to przelanie może prowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny.

  Sansewieria - przesadzanie, rozmnażanie

  Wężownica nie przepada za częstym przesadzaniem, ponieważ system korzeniowy bardzo odnajduje się w nawet bardzo ciasnych donicach. Nie należy przesadzać jej "dla zasady", ale tylko w przypadku gęstej i sztywnej bryły korzeniowej. Zmieniając doniczkę na większą, koniecznie pamiętaj o odpowiednim drenażu.

  Rozmnażanie Sansewierii możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozmnażanie z liścia, natomiast drugi na podziale kłączy rośliny.

  Rozmnażanie z liścia

  To bardzo długi i powolny proces. Polega na pocięciu liścia na kawałki i wsadzeniu ich do wody. Przed tym należy jednak zabezpieczyć rany po cięciach środkiem grzybobójczym lub węglem aktywnym (dostępny w każdej aptece). Gdy liść wypuści malutkie nitkowate korzenie to znak, że czas przenieść go do specjalnie przygotowanego podłoża.

  Rozmnażanie przez podział kłączy

  Po wyjęciu rośliny z doniczki i oczyszczeniu bryły korzeniowej z przylegającego podłoża należy ze szczególną ostrożnością przy pomocy sekatora ogrodowego rozdzielić poszczególne odrosty. Miejsca cięć także trzeba zabezpieczyć węglem aktywnym lub cynamonem i pozostawić do przeschnięcia. Następnie umieścić w nowym podłożu.

  Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie