Autyzm atypowy - objawy, przyczyny. Jak leczyć autyzm?
Udostępnij Google News
Psychologia

Autyzm atypowy - objawy, przyczyny. Jak leczyć autyzm?

Autyzm atypowy jest jedną z odmian autyzmu. Wyróżnia się na tle innych przede wszystkim ze względu na niektóre objawy oraz czas rozpoznania. W tym rodzaju autyzmu brakuje niektórych charakterystycznych symptomów. Co więcej, jego zdiagnozowanie jest możliwe dopiero po 3. roku życia dziecka. Dlaczego?

Czym jest autyzm atypowy?

Od autyzmu różni się przede wszystkim tym, że rozpoznaje się go nieco później. Polega on na trudnościach w komunikowaniu się oraz w wyrażaniu własnych emocji, a także w rozpoznawaniu intencji oraz uczuć innych osób. Dzieci te mają zaburzony również odbiór wrażeń zmysłowych. Pierwsze objawy tej odmiany autyzmu pojawiają się dopiero w 3. roku życia malucha.

dziecko z blond kręconymi włosami i w białej koszulce siedzi przy stole z kobietą zdjęcie ilustrujące/Canva

Autyzm atypowy — objawy, rozpoznanie

Objawy autyzmu atypowego najczęściej pojawiają się bardzo późno. Zazwyczaj malec do 3. roku życia rozwija się prawidłowo, choć wykazuje typowe dla spektrum autyzmu problemy z budowaniem relacji społecznych oraz trudności z komunikacją.

Okazuje się, że objawy tego rodzaju autyzmu mogą odbiegać od tych, które są klasycznymi symptomami zaburzenia. Postawienie diagnozy jest w tym przypadku trudniejsze, ponieważ dziecko może wykazywać pewne problemy z komunikacją, ale jednocześnie pięknie się wysławiać oraz poprawnie budować zdania. Co więcej, może mieć też problemy z porozumieniem się, ale jednocześnie silnie potrzebować towarzystwa i unikać izolacji. Co powinno Cię przede wszystkim zaniepokoić?

  • brak postępów w mówieniu
  • nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego
  • niewskazywanie dłonią na przedmioty
  • niewodzenie wzrokiem za rzeczami
  • mocniejsze zainteresowanie przedmiotami niż ludźmi

Oczywiście trudno jest też jednoznacznie stwierdzić, jakie są konkretne objawy autyzmu atypowego, ponieważ różnią się one w zależności od przypadku.

chłopiec w koszuli w kratę siedzący tyłem zdjęcie ilustrujące/Canva

Przyczyny autyzmu atypowego

Bezsprzecznie autyzm atypowy nie ma jednej przyczyny. Za jego występowanie mogą odpowiadać geny, choć nie istnieje żaden konkretnie określony.

Zdarza się, że autyzm związany jest z mutacją w genie, która jest zwana przypadkowym “skasowaniem” małej części genu. Bywa także, że jest on dziedziczony i więcej osób autystycznych może pojawiać się w danej rodzinie. Ciągle są prowadzone badania genetyczne.

Jak się okazuje, na zwiększenie ryzyka wystąpienia autyzmu mogą mieć również wpływ niektóre czynniki środowiskowe, np. infekcje w ciąży lub komplikacje przy porodzie. Jednak konkretne przyczyny tego zaburzania nie są w pełni wyjaśnione.

Autyzm atypowy a dziecięcy

Główną różnicą pomiędzy autyzmem atypowym a dziecięcym jest to, że jego objawy pojawiają się później, bo dopiero po 3. roku życia. Ten drugi zaczyna dawać pierwsze objawy już sporo wcześniej. Drugą różnicą jest to, że przy autyzmie atypowym brakuje niektórych objawów autystycznych, które są uznawane za kryteria dziecięcego.

Wiedzieliście, że 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu?

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie