ambiwertyk

Ambiwertyk - kim jest? Nowy typ osobowości. Sprawdź czy jesteś ambiwertykiem

Ambiwertyk to zupełnie nowy typ osobowości, którego powstanie jest doskonałym dowodem na dynamiczny rozwój dziedziny nauki, jaką jest psychologia. Jednak nowa definicja to przede wszystkim rozwiązaniem problemu określenia osobowości, które trudno było zakwalifikować jako introwertyczne lub ekstrawertyczne. Wyjaśniamy zatem, kim jest ambiwertyk i co go charakteryzuje.
Reklama

Introwertyk, ekstrawertyk, ambiwertyk - różne typy osobowości

Wprowadzony przez Carla Gustava Junga żelazny podział typów osobowości kategoryzował społeczeństwo na dwie grupy: introwertyków oraz ekstrawertyków. W dużym uproszczeniu introwertyk to osoba wyciszona, która czerpie energię z samotności, a traci ja wśród innych ludzi. Ekstrawertyk natomiast to ktoś, kto energię życiową odnajduje w kontakcie społecznym, lubi przebywać w licznym towarzystwie, a samotność wywołuje u niego poczucie dyskomfortu oraz zmęczenia. Oczywiście jedni i drudzy mają wiele wspaniałych cech, które sprawdzają się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Samoświadomość w kontekście posiadanego typu osobowości jest niezwykle istotna jeśli chodzi o wydobycie ze swoich atutów jak najwięcej. Warto zatem znać swoją osobowość i pielęgnować ją w taki sposób, by stać się najlepszą wersją siebie.
Reklama
Rozwój osobowości jest czymś zupełnie normalnym i innym niż usilna zmiana charakteru, która w rezultacie może stać się źródłem wewnętrznego cierpienia oraz smutku.
ludzie przechodzący przez przejście dla pieszych
canva.com

Ambiwertyk - co to za typ osobowości?

Nowa definicja w psychologii z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, co widać, chociażby po wynikach wyszukiwania odpowiedzi na pytanie kim jest ambiwertyk. Ambiwersja ja to połączenie dwóch typów osobowości. Charakteryzuje się posiadaniem cech zarówno ekstrawertycznych, jak i introwertycznych.
Reklama
Żadna z nich jednak nie jest dominująca, co sprawia, że ambiwertyk to osoba elastyczna, potrafiącą odnaleźć się praktycznie w każdej sytuacji. Ludzie o osobowości ambiwertycznej nie mają zazwyczaj problemu z przebywaniem w towarzystwie introwertyków czy ekstrawertyków. W jednym i drugim przypadku czują się pewnie oraz komfortowo. Potrafią zachować idealny balans między słuchaniem a wyrażaniem swoich opinii. Ambiwertyk nie jest napastliwy i głośny, ale też nie pozostaje wycofany i odseparowany od otoczenia. Ta pewnego rodzaju uniwersalność sprawia, że osoby ambiwertyczne są doskonałymi rozmówcami, a zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy nie męczą się w ich towarzystwie. Naukowe badania jednogłośnie wskazują, iż do grupy osobowości ambiwertycznych klasyfikuje się znaczna większość ludzi na świecie.
Reklama
Ten typ osobowości charakteryzuje się także największą stabilnością emocjonalną. Ambiwersja to również niskie ryzyko popadania w silne stany depresyjne lub maniakalne. Ludzie o tym typie osobowości niejednokrotnie mogą być odbierani (zwłaszcza przez typowych introwertyków) jako osoby fałszywe oraz niegodne zaufania. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż płynna zmiana zachowania ambiwertyka może nie wynikać z jego złych intencji, lecz umiejętności dopasowywania się do otoczenia. Cechy ambiwertyka:
  • stabilny emocjonalnie
  • dobry słuchacz oraz mówca
  • może mieć problem z podejmowaniem poważnych decyzji
  • dostosowuje energię adekwatnie do rozmówcy
  • dobrze odnajduje się w roli lidera, jak i podwładnego
  • świetnie radzi sobie w zawodach związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem
  • Jak sprawdzić, czy jesteś ambiwertykiem? Test osobowości

    Wszelkie psychologiczne diagnozy oraz rozpoznania osobowości powinny odbywać się pod nadzorem psychologa lub psychiatry.
    Reklama
    Jeśli jednak zależy Ci, by w sposób orientacyjny sprawdzić, czy posiadasz cechy osobowości ambiwertycznej, to odpowiedz na kilka poniższych pytań. Sześć twierdzących odpowiedzi to znak, że prawdopodobnie jesteś osobą o zrównoważonym typie osobowości.
  • Odpoczywam w ciszy i samotności
  • Spontaniczna rozmowa z kasjerem lub przypadkową osobą na ulicy sprawia mi przyjemność
  • Nie lubię być w centrum uwagi
  • Koordynacja prac zespołowych nie sprawia mi trudności
  • Walczę o swoje, lecz nie za wszelką cenę
  • Nie mam problemu, by komuś zaufać
  • Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    o.szarycka@zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama