Jaki smoczek wybrać dla dziecka? Co to są smoczki anatomiczne?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jaki smoczek wybrać dla dziecka? Co to są smoczki anatomiczne?

Dziecięce smoczki- uspokajacze mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Każda z tych grup ma sporo udowodnionych argumentów przemawiających za lub przeciw smoczkom. Warto znać argumenty zarówno jednych jak i drugich, ale o tym czy podasz swojemu maluszkowi smoczek oraz jaki model wybierzesz musisz zadecydować sama.

„Za” i „przeciw” smoczkom

Przeciwnicy podawania smoczków dzieciom stawiają naukowo udowodnione argumenty potwierdzające swoje zdanie. Wśród najczęściej powtarzanych są takie twierdzenia jak:

 • Ssanie smoczka może prowadzić do zahamowania umiejętności żucia.
 • Smoczek może utrudniać rozwój wyrostków zębowych.
 • Smoczek może doprowadzić do powstania wad zgryzu.
 • Dzieci ssące smoczek częściej mają problemy z wymową niektórych głosek.

Zwolennicy smoczków również mają całą gamę argumentów, które potwierdzają, z kolei, ich wybór. Można zatem usłyszeć, że:

 • Ssanie smoczka w czasie snu zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
 • Smoczek doskonale uspokaja dziecko.
 • Ssanie smoczka jest bezpieczniejsze aniżeli ssanie kciuka.
 • Smoczek może być alternatywą dla dzieci, które zbyt często domagają się piersi.

Jaki smoczek kupić?

Jeśli zdecydujesz się kupić swojemu maluszkowi smoczek powinnaś wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model. W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziesz smoczki, które mają różne kształty, wykonane są z różnych materiałów a ich tarczki są kolorowe i posiadają mnóstwo gadżetów. Wybierając smoczek zwróć uwagę na:

Certyfikaty

Jakość i przydatność smoczków dla dzieci potwierdzają specjalne certyfikaty. Wybierając smoczek sprawdź czy znajduje się na jego opakowaniu co najmniej jeden z poniższych symboli:

 • atest PZH;
 • świadectwo CE;
 • pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka (IMiD);
 • pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka (CZD).

Wskazane atesty, świadectwa i opinie dają pewność, że wybrany model smoczka jest bezpieczny dla dziecka.

Kształt smoczka

W sklepach można znaleźć smoczki w kilku różnych kształtach. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wybierając smoczek dla niemowlęcia trzeba pamiętać, że ma on pasować maluchowi, a nie nam i naszym przekonaniom. Istnieją trzy podstawowe kształty smoczków:

 • okrągły – kształtem przypomina żarówkę, niezależnie od tego w jaki sposób dziecko włoży go do ust zawsze będzie dobrze leżał;
 • spłaszczony – smoczek wygląda jak spłaszczona z dwóch stron kulka, taki kształt sprawia, że nawet odwrócony będzie dobrze leżał w buzi niemowlaka;
 • anatomiczny – smoczek w górnej części jest zaokrąglony, dzięki czemu pasuje do podniebienia dziecka, natomiast dolna część smoczka jest płaska – pasująca do języka malca. Smoczki anatomiczne są zalecane przez lekarzy i logopedów.

Materiał

Smoczki dostępne w naszych sklepach wykonane są z dwóch materiałów silikonu lub lateksu. Zarówno jeden jak i drugi materiał ma swoje wady i zalety.

 • Lateks – to rodzaj miękkiej gumy. Zazwyczaj ma lekko brązowy kolor oraz charakterystyczny smak i zapach. Dzięki swojej miękkości łatwiej dopasowuje się do ust dziecka. Jednak smak i zapach sprawiają, że bardziej uzależnia i trudniej go odstawić.
 • Silikon – smoczki wykonane z tego materiału są bezbarwne. Silikon nie ma smaku ani zapachu, co ułatwia odstawienie smoczka. Materiał ten jest również nieco twardszy aniżeli lateks, dlatego nie zaleca się podawane smoczków silikonowych dzieciom ząbkującym, gdyż istnieje możliwość odgryzienia fragmentu smoczka i połknięcia go.

Wybierając smoczek dla swojego dziecka należy pamiętać, że zarówno lateks jak i silikon to substancje mogące wywołać objawy alergiczne. Uczulenie na te materiały występują rzadko, niemniej jednak podając niemowlęciu po raz pierwszy smoczek z danego tworzywa należy bacznie je obserwować, aby w razie konieczności jak najszybciej zareagować.

Rozmiar

Wybierając smoczek dla swojego malucha musisz zwrócić również uwagę na jego rozmiar. Oznaczenie wielkości smoczka powinno znajdować się na jego opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że rozmiar smoczka jest umowny i należy kierować się w pierwszej kolejności preferencjami dziecka. Smoczki występują w następujących rozmiarach:

 • 1 lub A (oznaczenie uzależnione od producenta) – smoczek przeznaczony dla dzieci w wieku 0 - 6 miesięcy;
 • 2 lub B – smoczek przeznaczony dla dzieci w wieku 6-18 miesięcy;
 • 3 lub C – smoczek przeznaczony dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia.

Tarczka i kółko

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest tarczka smoczka. Jest to element, który przytrzymuje gumkę smoczka, aby nie została połknięta. Tarczka powinna mieć wycięcie na nosek, aby nie uciskała nosa i nie utrudniała dziecku oddychania. Ponadto powinna być dopasowana wielkością do buzi niemowlęcia – nie może jej całej zakrywać. Dobrze jest wybierać smoczki z tarczkami posiadającymi niewielkie otwory, dzięki którym może oddychać skóra wokół ust.

Wybierając smoczek najlepiej zdecydować się na taki, który posiada kółko przy tarczce. Ten niewielki element znacznie ułatwia wkładanie i wyjmowanie smoczka z buzi malca.

Dodatkowe gadżety

Smoczki, które można dziś dostać w sklepach dziecięcych lub aptekach są bardzo różnorodne. Poza wskazanymi powyżej elementami różnią się również kolorem tarczki czy dodatkowymi elementami. Zazwyczaj w domu mamy kilka smoczków na zamianę i warto mieć zawsze co najmniej jeden z fosforyzującymi elementami, które ułatwiają odnalezienie go w nocy. Niektóre smoczki posiadają świecące kółka lub wzorki na tarczce.

Ponadto warto zakupić osłonkę na smoczek. Smoczek zamknięty w takim niewielkim pudełeczku można bezpiecznie wrzucić do torebki, nie martwiąc się, że się zabrudzi. Kolejnym przydatnym gadżetem są łańcuszki do smoczków. Posiadają one uchwyt, do którego przyczepia się smoczek oraz zapięcie, którym mocuje się łańcuszek do ubranka dziecka. Dzięki temu drobnemu urządzeniu smoczki znacznie rzadziej się gubią i nie wypadają z wózka.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie