choroba alzheimera

Choroba Alzheimera - objawy, dziedziczenie, jak szybko postępuje?

Kojarzona z zanikami pamięci i koniecznością opiekowania się chorym, by nie przyjął podwójnej dawki leków czy nie zgubił się na spacerze, choroba Alzheimera atakuje ośrodkowy układ nerwowy. To typ zwyrodnieniowy. Jakie ma Alzheimer objawy? Jak wygląda przebieg choroby?
Reklama

Czym jest choroba Alzheimera?

Przede wszystkim, jest najczęstszą przyczyną demencji. Szacuje się, że połowa przypadków zaniku komórek mózgowych po 65 r.ż. wynika właśnie z tej choroby. Jej obraz kliniczny zależy od stadium zaawansowania, ale też indywidualnych predyspozycji. Diagnozę ułatwia wiedzą, jakie przejawia Alzheimer objawy. Przez 10-20 lat nie wykazuje żadnych. Oznacza to powolne i niezauważalne postępowanie choroby. W tym czasie dochodzi do patologicznych zmian w mózgowiu, które później dają o sobie znać w postaci: Początkowo są one subiektywne, później zauważane przez osoby w bliskim i dalszym otoczeniu.
  • Stopniowej utraty funkcji poznawczych
Proces ten najpierw przebiega łagodnie, ale zaostrza się z upływem czasu.
  • Otępienia
Jest ono wynikiem poprzednich dwóch.
Reklama
Człowiek nie wie, co się z nim dzieje, jeśli nie pamięta bieżących wydarzeń, a jego funkcje poznawcze nie działają jak należy.
  • Zaburzania pracy mięśni
Z fizycznych objawów, mogą pojawić się napady padaczkowe czy utrata kontroli nad zwieraczami. Choroba Alzheimera najmocniej dotyka świeżą pamięć deklaratywną, co oznacza, że zanika zdolność do uczenia się nowych faktów, tak więc pacjent pamięta to co robił przed laty, ale nie wie, czy godzinę temu wziął leki. Niestety, wraz z jej postępem, zanikają też starsze wspomnienia i podstawowe umiejętności, stąd wtórny analfabetyzm czy uwstecznienie mowy.

Alzheimer - dziedziczenie i inne czynniki

Dobrze wiedzieć, co sprzyja wystąpieniu tej choroby, by zmniejszać ryzyko zachorowania czy też wcześnie poddać się diagnozie.
Reklama
W końcu genów nie da się oszukać, ale można stosować się do ćwiczeń i diety.
  • Cukrzyca
Zwiększa ryzyko zaniku komórek, stąd ważne jest jej wczesne wykrycie i leczenie, lecz także zapobieganie poprzez ograniczenie spożywanych cukrów czy utrzymywanie masy ciała w normie BMI.
  • Niski wysiłek umysłowy
Mówi się, że nieużywany narząd zanika. Mózg również do zdrowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej stymulacji.
  • Uboga dieta
Przykładowo, koenzym Q10, jako składnik mitochondriów, wspomaga procesy regeneracji, również w układzie nerwowym, a więc zapobiega degradacji komórek.
  • Alzheimer - dziedziczenie
Zależy od 3 genów, które pochodzą zwykle od matki.
Reklama
Ta odmiana choroby przebiega szybciej i z większym nasileniem od tej, która sporadycznie występuje w populacji.
choroba alzheimera

Leczenie

Kiedy przyczyny są nieznane, nie można działać u źródła problemu. Stąd leczy się objawy. Zatem, poza farmaceutykami, wykorzystywanymi w razie konieczności, zaleca się między innymi:
  • Trzymanie się rutyny
Pozwala to nie gubić się tak w codzienności. Jeśli pacjent z góry ustali, o której porze brać leki czy jeść śniadanie, to o nich nie zapomni.
  • Notatki
Karteczki, przyklejone w widocznym miejscu, świetnie się sprawdzają, gdy trzeba pamiętać o wizytach.
Reklama
Poza nimi, można robić listy czynności do odhaczenia, spisywać nawet najprostsze przepisy czy instrukcje obsługi.
  • Przyjmowanie suplementów
Koenzym Q10 czy kwasy omega-3 wspomagają funkcjonowanie pamięci.
  • Ćwiczenia umysłowe
Są to różnego rodzaju sudoku, krzyżówki, rebusy czy zagadki. Choroba Alzheimera potrafi przez wiele lat postępować powoli, bez objawów. Lecz kiedy one wystąpią, przybiera na intensywności. Zwłaszcza gdy chodzi o genetycznie dziedziczoną odmianę, lub gdy pacjent nie ćwiczy swojej sprawności intelektualnej. Chorym często potrzebna jest pomoc bliskiej osoby w wydzielaniu leków czy odnajdowaniu drogi.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama