marazm

Marazm – objawy, przyczyny, skutki. Czym jest marazm?

Marazm to znane powszechnie określenie, którego niejednokrotnie używa się w celu opisania chwilowej niezdolności do podejmowania aktywności zawodowej. Czasem oczywiście w sposób żartobliwy, lecz należy mieć świadomość, że marazm jest poważnym i niebezpiecznym schorzeniem, które z roku na rok dotyka co raz więcej osób aktywnych zawodowo. Jak rozpoznać marazm i skutecznie mu się przeciwstawiać? Wyjaśniamy!
Reklama

Marazm – co to jest, przyczyny

Z punktu medycznego punktu widzenia marazm jest stanem wyniszczenia organizmu, które bardzo często jest efektem zaniedbań żywieniowych. Niedożywienie typu marasmus może być wynikiem nadmiernego deficytu kalorycznego oraz znaczących braków w diecie składników białkowo-kalorycznych. Choroba dotyka zazwyczaj osoby ponadprzeciętnie ambitne i zaangażowane w życie zawodowe kosztem własnego zdrowia. Częste wyjazdy, spotkania, nadgodziny to przede wszystkim brak czasu na dobrze zbilansowany posiłek, a w ekstremalnych przypadkach na jego całkowity brak. Intensywność działań to zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, natomiast ich niedostarczenie skutkuje pogłębianiem schorzenia. W pewnym momencie sprawność intelektualna maleje, a niekończący się dotychczas entuzjazm odchodzi w zapomnienie.
Reklama
Oczywiście życie zawodowe to nie jedyna przyczyna popadania w medyczny marazm. Schorzenie niejednokrotnie dopada także osoby chorujące na przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o mieszkańcach ubogich krajów Trzeciego Świata, gdzie niedożywienie występuje na porządku dziennym.

Objawy marazmu (skutki)

Marazm to choroba spowodowana nie tylko intensywnym zaangażowaniem w obowiązki zawodowe, ale i również przyjmowaniem leków zmniejszających łaknienie lub dietami odchudzającymi opartymi na drastycznie niskiej kaloryczności. Oczywiście droga do choroby nie zawsze wynika ze świadomych decyzji. Na niedożywienie typu marasmus bardzo często chorują osoby niemające podstawowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Do najczęstszych objawów marazmu zalicza się:
  • apatia, otępienie oraz stany depresyjne
  • spadek masy ciała kosztem masy mięśniowej
  • zanik siły mięśni
  • wypadanie włosów i zmarszczona skóra twarzy
  • przesuszenie skóry całego ciała
  • osłabienie odporności – częste infekcje
  • anemia
  • obniżona temperatura ciała
  • problemy z prawidłowym trawieniem pokarmów
  • Marazm – leczenie

    Niedożywienie typu marasmus bardzo często mylone jest z innymi dolegliwościami takimi jak: depresja czy załamanie nerwowe.
    Reklama
    Błędna diagnoza prowadzi niestety do przyjmowania środków farmakologicznych, które nie działają. Leczenie marazmu polega przede wszystkim na kontrolowanym zwiększaniu kalorii ze szczególnym zwróceniem uwagi na białka pochodzenia zwierzęcego. Ich podaż zostaje zwiększona kosztem redukcji tłuszczów. Terapia powinna odbywać się pod pełnym nadzorem lekarza specjalisty.
    Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    [email protected]
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama