hiacynt

Hiacynt – uprawa w doniczce lub w ogrodzie. Jak dbać o hiacynta?

Hiacynt (Hyacinthus) to jedna z najpopularniejszych roślin uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na domowym parapecie. Kwitnie wiosną a jego wspaniała kwiaty w głębokich kolorach stanowią wyjątkowe uzupełnienie każdego roślinnego kącika. Hiacynt wschodni naturalnie występuje na obszarach Turcji aż po Palestynę. Czy uprawa hiacynta w doniczce jest łatwa, czy jest rośliną wieloletnią? Wyjaśniamy.
Reklama

Hiacynt w ogrodzie – jak uprawiać

Mimo iż rodzina hiacyntów liczy kilka przeróżnych odmian, to w środkowoeuropejskich warunkach najlepiej odnajduje się hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis). Roślina jest bardzo prosta w uprawie i nie wymaga zbyt wiele uwagi, a przede wszystkim charakteryzuje się nieprzeciętnym wyglądem. Odpowiednie stanowisko dla hiacynta powinno być oczywiście słoneczne lub ewentualnie półcieniste, lecz nie całkowicie pozbawione promieni słonecznych. Hiacynty źle znoszą przeciągi, dlatego też najlepiej sadzić je między innymi roślinami. Podłoże natomiast musi być żyzne, lekkie i oddychające oraz umiarkowanie wilgotne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by nie było kwaśne – najlepszym wyborem będzie ziemia o odczynie zbliżonym do obojętnego.
Reklama
Sadzenie cebulek hiacyntów najlepiej przeprowadzić pod koniec września. Głębokość, na jakiej powinny zostać umieszczone sadzonki to ok. 15–20 cm. Zimowanie roślin jest w pełni bezpieczne, ponieważ cechuje je bardzo dobra odporność na ujemne temperatury. Jednak dla poprawy komfortu zimowania hiacyntów miejsca zasadzenia cebulek można przysypać warstwą kory ogrodniczej. Nawożenie hiacyntów powinno odbywać się wczesną wiosną z zastosowaniem specjalnej mieszanki nawozu azotowego. Podlewanie hiacyntów jest bardzo istotne w procesie ich prawidłowego rozwoju. Wymagają stale wilgotnej gleby, lecz nawodnienie nie powinno być zbyt intensywne. W przypadku braku opadów atmosferycznych hiacynty należy podlewać raz na tydzień.
Reklama
hiacynty w niebieskiej doniczce
canva.com

Hiacynt – uprawa w doniczce

Nie ma nic piękniejszego niż kwitnący hiacynt. Dom to również idealne miejsce do tego, by cieszyć się tym wspaniałym okazem rośliny. Uprawa doniczkowa jest równie bardzo prosta i mało wymagająca. Kwiat w głębokim i żywym kolorze doskonale wkomponuje się między takie rośliny jak: zamiokulkas, juka czy skrzydłokwiat. Jak zasadzić hiacynta w doniczce? To bardzo proste! Cebulki należy umieszczać pojedynczo w wąskich i wyższych doniczkach.
Reklama
Proces sadzenia podobnie, jak w przypadku uprawy ogrodowej powinien odbywać się na przełomie września i października. Podłoże w doniczce powinno być lekkie i przepuszczalne z domieszką piasku. Konieczna jest także odpowiednia warstwa drenażu. Tak zasadzone cebulki powinny ukorzeniać się w ciemnym i chłodnym miejscu (np. w piwnicy) przez ok. dwa miesiące. Po tym czasie rozpocznie się proces kiełkowania – to odpowiedni czas na przeniesienie hiacynta w ciepłe miejsce, lecz z dala od grzejników. Pierwsze kwiaty powinny pojawić się już w okolicach stycznia. Hiacynt w doniczce również potrzebuje odpowiedniego nawadniania. Korzenie nie mogą zostać przesuszone, ponieważ to doprowadzi do obumierania rośliny. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg wlewając wodę nie bezpośrednio do podłoża, lecz do podstawki.
Reklama

Czy hiacynty to rośliny wieloletnie?

Hiacynt to bylina, czyli wieloletnia roślina ogrodowa. Tak więc pozostawione w ziemi cebulki wypuszczą nowe kwiaty wiosną kolejnego roku. Jednak z każdym rokiem kwiaty wypuszczane przez roślinę będą coraz mniejsze i mniej atrakcyjne. By temu zapobiec, należy pamiętać o odpowiednim wiosennym nawożeniu.

Hiacynt po przekwitnięciu

Roślina kwitnie od kwietnia do końca maja. Po tym czasie kwiaty oraz liście zaczną usychać, dlatego też konieczne jest ich odcięcie oraz wykopanie cebulek w celu ich osuszenia. Wystarczy umieścić je w ciemnym miejscu na warstwie piasku i przechowywać do momentu ponownego sadzenia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama