Dlaczego dzieci nie lubią myć zębów?

Dlaczego dzieci nie lubią myć zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci to podstawa do tego, żeby utrzymać dziecięce zęby w dobrym zdrowiu i uchronić je przed próchnicą. Psujące się mleczaki to poważne zagrożenie dla zębów stałych. Dlatego tak ważne jest mycie zębów niemowlaka i przypominanie starszakowi o konieczności codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Co jednak zrobić, kiedy maluch lub starsze dziecko odmawia mycia zębów i wzbrania się przed tą czynnością? Dlaczego dzieci nie lubią myć zębów i jak je do tego zachęcić?
Reklama

Nadwrażliwość i ból

Kiedy dziecko nie chce myć zębów, warto je zapytać, czy przypadkiem nie odczuwa bólu. Dwulatek będzie już w stanie powiedzieć, kiedy szczotkowanie będzie dla niego nieprzyjemne. U młodszych dzieci można zaobserwować, czy dziąsła nie są mocno zaczerwienione i nabrzmiałe, a przez to też bardziej wrażliwe na dotyk. Zamiast szczoteczki wypróbuj więc gazę nałożoną na palec. Rozważ także zmianę smaku pasty do zębów. Być może nawet ta niewielka poprawka przyniesie dobry skutek i dziecko zacznie z radością codziennie myć zęby. Pamiętaj o odpowiednich proporcjach pasty – dla dzieci poniżej 3. r.ż. nakładaj na szczoteczkę ilość odpowiadającą wielkości ziarenka ryżu, dzieciom od 3 do 6 lat – ilość odpowiadającą wielkości ziarenka grochu. Co zrobić, kiedy dziecko nie pozwala sobie dokładnie umyć zębów, zaciska szczoteczkę w buzi, a całość przeradza się w męczący obowiązek? W takiej sytuacji możesz spróbować odwrócić uwagę dziecka włączając ulubioną piosenkę lub ustalić system nagród, zbierania naklejek za sumienne umycie zębów.

Potrzeba niezależności

Dzieci poszukują niezależności w kwestii troszczenia się o samego siebie. Choć jeszcze z wieloma czynnościami radzą sobie bardzo nieporadnie, próbują za wszelką cenę udowadniać, że są w pełni samodzielne. Kiedy dzieci przestają być w 100% zależne od rodziców, chcą decydować o sobie również w kwestii higieny osobistej. To dlatego mycie zębów małych dzieci może nagle stać się nie lada wyzwaniem. Maluch będzie się go unikał, pokazując, że to on decyduje, kiedy chce szczotkować zęby. Nawet jeśli przyzwyczaiłaś niemowlaka do regularnego czyszczenia jamy ustnej, dwulatek może zacząć odmawiać wieczornego mycia. Dobrą praktyką jest pomaganie dziecku czyścić uzębienie przynajmniej do 7.
Reklama
r.ż. (a nawet i dłużej, jeśli dziecko korzysta ze szczoteczki manualnej). Jednak aby przekazać mu część kontroli i nadal mieć pewność, że jama ustna jest odpowiednio czyszczona, wyposaż dziecko w szczoteczkę soniczno-rotacyjną Oral-B dedykowaną dzieciom już od 3. r.ż. Charakteryzuje ją mała główka wyposażona w miękkie włókna, delikatne dla wrażliwych dziecięcych dziąseł. Dzięki temu, że końcówka szczoteczki jest niewielka, łatwo dociera w trudno dostępne miejsca, a maluch może nią swobodnie manewrować. Warto jednak sprawdzić sumienność dziecka i towarzyszyć mu podczas samodzielnego mycia zębów.
agby08j9webggj0

Starszaki, które nie lubią być zębów

Nie tylko maluchy mogą nie lubić mycia zębów. Problem ten może dotyczyć też i dzieci, którym powoli zaczynają wypadać mleczaki. Starszakom da się już wytłumaczyć, jakie są konsekwencje nieregularnego czyszczenia uzębienia. Jednak strach przed próchnicą może okazać się niewystarczający, by przekonać dziecko do regularnego mycia zębów. Dzieci w wieku 6-7 lat i starsze nie mają cierpliwości do czyszczenia jamy ustnej przez 2 minuty rano i wieczorem. Pomocna w tej kwestii może okazać szczoteczka soniczno-rotacyjna z wbudowanym timerem Oral-B Junior Smart stworzona z myślą o dzieciach w wieku powyżej 6 lat, wygodna, skutecznie usuwa płytkę bakteryjną.
Reklama
Dziecko nie musi ustawiać jej pod specjalnym kątem, żeby dokładnie doczyścić zęby. Wystarczy, że przyłoży okrągłą główkę do każdego zęba, a delikatne włókna wymiotą pozostałości pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i oczyszczą zęby z płytki bakteryjnej. Dzięki wbudowanemu czujnikowi nacisku, dziecko nie przyciska główki szczoteczki zbyt mocno do zębów i tym samym nie powoduje krwawienia dziąseł. Szczoteczka łączy się z aplikacją do mycia zębów, w której można uruchomić zabawne filtry i obserwować mycie w czasie rzeczywistym. To umila dzieciakom czas czyszczenia jamy ustnej, dzięki czemu nie mają już problemu, żeby szczotkować uzębienie przez zalecane 2 minuty.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Kiedy dwulatek nie chce myć zębów, nie pozostaje nic innego, jak zamienić tę codzienną czynność w zabawę. Dzięki temu będzie kojarzyła mu się z przyjemnością, a nie z koniecznością. Zachęć dziecko, by wybrało swój ulubiony muzyczny utwór, który będziesz podśpiewywać, myjąc mu zęby.

Praca zespołowa

Maluch odczuwa silną potrzebę niezależności, dlatego trudno mu zaakceptować, że ktoś mógłby mu pomagać w tak prostej czynności jak mycie zębów. Dziecku wydaje się, że skoro potrafi trzymać szczoteczkę i poruszać nią w buzi, umie już skutecznie doczyścić zęby. Jeśli kilkulatek buntuje się, kiedy chcesz mu pomóc, pozwól mu zdecydować. Zapytaj, czy chce, żebyś doczyścił mu najpierw górne czy dolne zęby. Czy najpierw on sam myje sobie zęby, a później Ty jeszcze je domywasz, czy odwrotnie? Takie podejście sprawi, że dziecko nadal będzie odczuwało sprawczość i będzie dumne z tego, że może o sobie decydować.
Reklama

Wzór do naśladowania

Bądź dla dziecka wzorem do naśladowania w kwestii mycia zębów. Niech maluch ma okazję Cię obserwować, kiedy rano i wieczorem sięgasz po szczoteczkę. Możesz nawet czyścić zęby wtedy, kiedy robi to Twoje dziecko. Poinstruuj, jak poruszać szczoteczką, jak ją ustawiać. Choć na razie dziecko nie powtórzy Twoich ruchów, będzie czuło, że traktujesz je poważnie. Kiedy roczne dziecko nie chce myć zębów, nie ma co tłumaczyć mu, jakie skutki ma brak higieny jamy ustnej. Maluch zupełnie tego nie zrozumie, a Ty odczujesz jedynie frustrację, że nie możesz przekonać go do otwierania buzi. Podobny problem napotkasz i ze starszakami – konsekwencje, które mogą je czekać w przyszłości, nie będą dla nich wystarczająco przekonujące. Dlatego zamiast tłumaczyć, wczuj się w sytuację dziecka. Możesz np. powiedzieć: „Rozumiem, że nie czasami nie chce się myć zębów. Sam tak miewam, że nie umiem się do tego zmusić.” Takie zdanie może sprawić, że dziecko poczuje się wysłuchane i nieco zdziwione tym, co mówi rodzic. Bez narzekania maluch otworzy buzię lub sam zabierze się za czyszczenie jamy ustnej.

Dobra zabawa

Mycie zębów nie może być nudne. Dzieci głównie dlatego wzbraniają się przed tą czynnością, bo kojarzy im się z 2 minutami monotonnego trzymania szczoteczki w buzi. Ale nawet ta pozornie nużąca czynność może stać się zabawnym czasem spędzanym z rodzicem. Użyj nieco wyobraźni, a codzienne mycie zębów niemowlaka i starszaka przestanie być utrapieniem.
Reklama
Wypróbuj zabawę w chowanego, udając, że poszukujesz w dziecięcej jamie ustnej pożywienia, które w niej utknęło. Ze zdziwieniem zaglądaj w każdy ząbek, mówiąc, że właśnie znalazłeś kawałek pana brokuła czy pani marchewki.
ajme35d4u22p44r
Zachęć dziecko do wspólnego mycia zębów i urządźcie konkurs na to, kto zrobi lepszy uśmiech z piany. Pozwól dziecku nałożyć Ci pastę do zębów na Twoją szczoteczkę i nawet daj mu umyć Tobie zęby. Niech pokaże Ci, jak sam się czuje, kiedy ktoś czyści jego uzębienie. Być może dzięki temu przekonasz się, że czasami zbyt mocno dociskasz szczoteczkę lub ustawiasz ją pod złym kątem – dzieci naprawdę bardzo dobrze naśladują ruchy rodziców. Dzieci, które nie lubią myć zębów wcale nie chcą być złośliwe dla rodziców. Nie robią tego specjalnie, że zamykają buzię lub zaciskają szczoteczkę tak mocno, że nie możesz nią poruszać. Za każdym dziecięcym zachowaniem stoi jakaś racjonalna przyczyna. Zatem zanim się poddasz i przestaniesz pilnować codziennego mycia zębów u dziecka, wypróbuj zabawę, zmianę smaku pasty lub wymianę szczoteczki. Źródła: https://washingtonparent.com/why-kids-hate-to-brush-their-teeth/ https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/etapy-zycia/dzieci/jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow-dzieci
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama