gęsia skórka

Gęsia skórka na ciele – kiedy i dlaczego się pojawia? Gęsia skórka u niemowlaka

Gęsia skórka jest reakcją pilomotoryczną, która charakteryzuje się powstawaniem na skórze bardzo małych uwypukleń. Sprawiają one, że ludzka skóra przypomina skórę oskubanej gęsi. Pojawia się na przykład pod wpływem zimna czy też dotyku innej osoby. Taką nazwą określa się też przypadłość zwaną rogowaceniem okołomieszkowym skóry. Czym się charakteryzuje i dlaczego powstaje?
Reklama

Czym jest gęsia skórka?

Gęsia skórka to inaczej reakcja pilomotoryczna. Powstaje poprzez skurcz mięśni, znajdujących się u podstawy mieszków włosowych. W konsekwencji włosy na ciele prostują się, a na skórze pojawiają się niewielkie uwypuklenia. Charakterystyczna nazwa wzięła się stąd, że przypominają one skórę oskubanej gęsi. Warto wiedzieć, że może ona wystąpić na każdej części ciała, na której znajdują się włoski, jednak zdecydowanie najczęściej pojawia się na udach, rękach oraz ramionach.

Dlaczego się pojawia?

Najczęściej gęsia skórka pojawia się na ciele, kiedy dochodzi do nagłej zmiany temperatury otoczenia z ciepłej na chłodną, np. przy wchodzeniu do jeziora bądź rzeki. Jednak może ona powstawać także pod wpływem emocji. Co ciekawe, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. W takich przypadkach zdecydowanie najczęściej, kiedy się przestraszysz.
Reklama
To nie wszystko. Mogą jej wówczas towarzyszyć także dreszcze czy poty.
zbliżenie na stojące włoski na ręce
zdjęcie ilustrujące/Canva

Gęsia skórka a rogowacenie okołomieszkowe

Gęsia skórka jest też potoczną nazwą dla schorzenia, jakim jest rogowacenie okołomieszkowe skóry. Polega ono na nienaturalnym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. W konsekwencji powstają czopki, które mogą pojawiać się m.in. na policzkach, przy brwiach, a także na przedramionach, udach i pośladkach. Warto wiedzieć, że objawy tej przypadłości pojawiają się głównie jesienią i zimą.
Reklama
Z kolei latem ustępują. Najważniejszą różnicą między zwykłą gęsią skórką a rogowaceniem okołomieszkowym skóry jest to, że pierwsze znika równie szybko, jak się pojawia. Z kolei z drugim należy udać się do specjalisty, który zaleci właściwą terapię.

Gęsia skórka u niemowlaka – co oznacza?

Rogowacenie okołomieszkowe skóry może pojawić się u niemowlaka. Grudki sprawiają, że skóra maluszka staje się szorstka. Pamiętaj, aby nie lekceważyć takiego objawu, ponieważ może dojść do stanu zapalnego. Charakteryzuje się on rumieniem u podstaw czopków rogowych. Dlatego już wcześniej warto wybrać się do specjalisty, który oceni stan skóry i zaleci postępowanie. Zazwyczaj jest to stosowanie leków łagodzących i zawierających kwas salicylowy lub mlekowy oraz mocznik.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama