Gęsia skórka na ciele – kiedy i dlaczego się pojawia? Gęsia skórka u niemowlaka
Gęsia skórka jest reakcją pilomotoryczną, która charakteryzuje się powstawaniem na skórze bardzo małych uwypukleń. Sprawiają one, że ludzka skóra przypomina skórę oskubanej gęsi. Pojawia się na przykład pod wpływem zimna czy też dotyku innej osoby. Taką nazwą określa się też przypadłość zwaną rogowaceniem okołomieszkowym skóry. Czym się charakteryzuje i dlaczego powstaje?
Reklama
Czym jest gęsia skórka?
Gęsia skórka to inaczej reakcja pilomotoryczna. Powstaje poprzez skurcz mięśni, znajdujących się u podstawy mieszków włosowych. W konsekwencji włosy na ciele prostują się, a na skórze pojawiają się niewielkie uwypuklenia. Charakterystyczna nazwa wzięła się stąd, że przypominają one skórę oskubanej gęsi. Warto wiedzieć, że może ona wystąpić na każdej części ciała, na której znajdują się włoski, jednak zdecydowanie najczęściej pojawia się na udach, rękach oraz ramionach.Dlaczego się pojawia?
Najczęściej gęsia skórka pojawia się na ciele, kiedy dochodzi do nagłej zmiany temperatury otoczenia z ciepłej na chłodną, np. przy wchodzeniu do jeziora bądź rzeki. Jednak może ona powstawać także pod wpływem emocji. Co ciekawe, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. W takich przypadkach zdecydowanie najczęściej, kiedy się przestraszysz.Reklama
zdjęcie ilustrujące/Canva
Gęsia skórka a rogowacenie okołomieszkowe
Gęsia skórka jest też potoczną nazwą dla schorzenia, jakim jest rogowacenie okołomieszkowe skóry. Polega ono na nienaturalnym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. W konsekwencji powstają czopki, które mogą pojawiać się m.in. na policzkach, przy brwiach, a także na przedramionach, udach i pośladkach. Warto wiedzieć, że objawy tej przypadłości pojawiają się głównie jesienią i zimą.Reklama
Gęsia skórka u niemowlaka – co oznacza?
Rogowacenie okołomieszkowe skóry może pojawić się u niemowlaka. Grudki sprawiają, że skóra maluszka staje się szorstka. Pamiętaj, aby nie lekceważyć takiego objawu, ponieważ może dojść do stanu zapalnego. Charakteryzuje się on rumieniem u podstaw czopków rogowych. Dlatego już wcześniej warto wybrać się do specjalisty, który oceni stan skóry i zaleci postępowanie. Zazwyczaj jest to stosowanie leków łagodzących i zawierających kwas salicylowy lub mlekowy oraz mocznik.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Czy czarna farba do włosów to dobry wybór na wiosnę?
Wiosenne trendy w 2022 roku to przede wszystkim przeróżne odcienie brązu i blond włosów, co nie zmienia faktu, że czarny kolor to wciąż bardzo popularny wybór. Piękna, głęboka czerń, która połyskuje odcieniami fioletu czy niebieskiego, to marzenie wielu kobiet, które nie zmienia się wraz z nadejściem nowych trendów.
Dlaczego włosy żółkną po koloryzacji i jak można temu zapobiec?
Piękne, kuszące pasma włosów w kolorze blond to marzenie niejednej kobiety. Po wizycie u fryzjera przez kilka tygodni nasze włosy wyglądają doskonale, ale co zrobić, gdy tracą blask i z każdym myciem pojawia się na nich coraz więcej żółtego odcienia? Podpowiemy jak zadbać o blond włosy, aby prezentowały się jak z salonu fryzjerskiego każdego dnia.
Jak opanować nagły stres – 5 sposobów na uspokojenie
Stres to nieodłączny element życia zdecydowanej większości ludzi na całym świecie. Nie bez powodu tak często nazywany chorobą współczesnych czasów, które przypominają niekończący się maraton podyktowany propagowanym dookoła konsumpcjonizmem. Oczywiście nie zawsze. Silne napięcie emocjonalne może występować nagle w wyniku niezależnych od nas okoliczności. Jak sobie z nim radzić? Poznaj 5 sposobów na uspokojenie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl