ciemieniucha

Ciemieniucha – co to jest i skąd się bierze. Jak leczyć czepiec kołyskowy?

Ciemieniucha jest problemem, który dotyka wielu maluszków w okolicach 2. lub 3. miesiąca ich życia. Ma postać brzydkich zmian na skórze głowy. Jednak jak się okazuje, zdecydowanie bardziej niepokoi rodziców niż same niemowlaki, ponieważ zupełnie im nie dokucza. - ani nie boli, ani nie swędzi. Jak poradzić sobie z ciemieniuchą? Dlaczego w ogóle się pojawia?
Reklama

Ciemieniucha – co to jest?

Ciemieniucha jest bardzo łagodną odmianą łojotokowego zapalenia skóry. Ma postać delikatnie łuszczącej się skórki. Zazwyczaj są to tłuste i żółtawe płaty zlokalizowane na czubku głowy maluszka. Najczęściej pojawia się u kilkumiesięcznych niemowląt.

Jak długo trwa i dlaczego powstaje?

Przeważnie ciemieniucha ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni i nie wymaga leczenia. Oczywiście powinna być jednak pielęgnowana we właściwy sposób. Niesłuszny i krzywdzący jest pogląd, że ciemieniucha jest wynikiem braku higieny. W rzeczywistości pojawia się przez niedojrzałość gruczołów łojowych. Jak się okazuje, w organizmie noworodka krążą wciąż hormony matki. To one wzmagają pracę gruczołów, przez co wytwarzają one dużą ilość tłustego sebum.
Reklama
Z kolei ono miesza się z łuszczącym się naskórkiem i zasycha. Tak właśnie tworzą się te mało estetyczne żółte płaty.
uśmiechnięty noworodek ubrany na biało leży na białej pościeli
zdjęcie ilustrujące/Canva

Ciemieniucha u niemowlaka – leczenie

Na początku musisz mieć świadomość, że ciemieniucha w żaden sposób nie doskwiera Twojemu maluszkowi. Ani go nie piecze, ani nie nie boli, a nawet wbrew powszechnej opinii, wcale nawet nie swędzi. Mimo że ciemieniucha jest zupełnie niegroźna, może pojawić się ryzyko, że powstanie wtórna infekcja grzybicza lub bakteryjna skóry.
Reklama
Dlatego trzeba ją obserwować i o nią odpowiednio dbać. Jeśli jednak tylko cokolwiek Cię zaniepokoi, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Łuski powinno się usuwać delikatną szczoteczką — najlepiej tuż po kąpieli. Istnieje także cała gama preparatów do pielęgnacji ciemieniuchy. Znajdziemy specjalne płyny do jej mycia, a także kremy czy olejki do jej smarowania.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Domowych sposobów na ciemieniuchę jest naprawdę wiele. Niektórzy twierdzą, że są całkiem skuteczne. Które z nich cieszą się największą popularnością?
  • oliwa z oliwek — Nałóż odrobinę oliwy na główkę maluszka i masuj nią skórę. Odczekaj kilka godzin i zmyj łagodnym szamponem. Wiele osób uważa, że jest to najlepszy naturalny sposób na tę dolegliwość
  • mleko mamy — Na główkę dziecka nałóż niewielką ilość swojego pokarmu. Ma on działanie łagodzące i kojące. Co więcej, jest zupełnie nieszkodliwy, więc bez obaw można go pozostawić na skórze maluszka na bardzo długi czas
  • mąka ziemniaczana — jest to sposób, który z powodzeniem stosowały nasze babcie. Jego zadaniem jest wysuszenie zmian skórnych na główce malucha
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama