tojad

Tojad – uprawa, wymagania, podlewanie. Czy tojad mocny jest trujący?

Tojad (Aconitum) to znana bylina z rodziny jaskrowatych, którą z uwagi na trujące właściwości nierzadko nazywa się także "mordownik". Roślina naturalnie występuje zarówno w Europie, jak i w dalekiej Azji w strefie klimatu umiarkowanego. Maksymalnie dorasta do 150 cm wysokości, a jej znakiem rozpoznawczym są podłużne przepiękne kwiaty w różnych kolorach oraz grube i puste w środku łodygi. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest tojad mocny.
Reklama

Tojad – roślina trująca

Uwaga! Wszystkie praca ogrodowe przy roślinie takie jak przesadzanie, czy przycinanie powinny być wykonywane w rękawicach ochronnych! Korzenie oraz nasiona tojadu zawierają bardzo dużą ilość silnych toksycznych związków, które mają działanie paraliżujące. Tojad to niebezpieczna roślina zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Uznawana jest za jedną z najbardziej trujących roślin na Świecie. Nie zaleca się sadzenia mordownika w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci.
tojad-1
Fioletowe kwiaty tojadu

Tojad – uprawa i pielęgnacja

Kwitnąca roślina znakomicie wpisuje się w większość ogrodowych aranżacji, dlatego też często spotyka się ją w wielu Polskich ogrodach i nie tylko.
Reklama
Równie często można napotkać ją na górskich szlakach oraz przełęczach. Standardowy okres zakwitania to czas od lipca do września. Najlepsze stanowisko dla tojadu to półcieniste miejsce pozbawione bezpośredniego działania silnych promieni słonecznych. Niestety zbyt intensywne słońce pozbawi kwiaty tojadu głębokiego koloru, który bezsprzecznie jest ich największym atutem. Podłoże natomiast powinno być wilgotne, lekko próchniczo-gliniaste z dużą zawartością składników mineralnych.
Reklama
Byliny ogrodowe są niezwykle wdzięcznymi roślinami, które posadzone raz, odradzają się każdego roku przez kilka kolejnych lat. Sadzenie tojadu powinno odbywać się we wrześniu lub wczesną wiosną. Podstawą pielęgnacji bylin w ogrodzie jest zabieg przycinania, który w przypadku mordownika musi zostać wykonany miej więcej w połowie października. Tojad jest mrozoodporny i bez większych problemów przetrwa nawet najsilniejsze mrozy. Z uwagi na jego trujące właściwości nie zagrażają mu także pasożyty, czy szkodniki takie jak, chociażby przędziorek.

Podlewanie i nawożenie

Tojad bardzo źle znosi przesuszenie, dlatego też odpowiednie nawodnienie jest mocno istotnym elementem jego uprawy w przydomowym ogródku.
Reklama
W okresie silnych upałów roślinę należy podlewać od 3 do 5 razy na tydzień. Tojad w ogrodzie to także konieczność stałego nawożenia uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących. Zabieg powinno wykonywać się zaraz po zakończeniu pierwszego kwitnięcia. W kwestii suplementacji doskonale sprawdzą się również naturalne nawozy z kompostu lub gnojówka.

Czy tojad jest pod ochroną?

Roślina jest objęta specjalnymi warunkami ochrony gatunkowej w zależności od konkretnej odmiany. Najpopularniejszy i naturalnie występujący w Polsce tojad mocny jest okazem ściśle chronionym. Niszczenie kwiatów lub pobieranie sadzonek z tatrzańskiego, lub babiogórskiego parku narodowego zagrożone jest karą grzywny.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama