Taras w stylu śródziemnomorskim. Sprawdzamy, jak go urządzić!

Taras w stylu śródziemnomorskim. Sprawdzamy, jak go urządzić!

Taras inspirowany krajami śródziemnomorskimi to przestrzeń relaksu, oddawania się przyjemności odpoczywania oraz biesiad do późnych godzin wieczornych. Jest jasny i przytulny, pobudza wszystkie zmysły. Sprawdzamy, jak urządzić go w stylu francuskim, włoskim, hiszpańskim lub greckim.
Reklama

Styl śródziemnomorski — cechy charakterystyczne

2_easy-resize-com

Jasne, neutralne kolory, które korespondują z gorącym klimatem krajów śródziemnomorskich, dają ukojenie i pozwalają na głęboki relaks. Naturalne materiały i tekstylia zestawione z surowością kamienia, cegły, gliny oraz ciepłem drewna. To podstawa stylu śródziemnomorskiego, który przybierać może różne formy w zależności od tego, kulturą jakiego kraju jest inspirowany.

  • styl francuski (wpływy Prowansji)

Jest romantyczny, delikatny, subtelny. Często pojawiającym się motywem jest lawenda oraz jej odcienie łączone z bielą, beżem, różem i błękitem. Nie może być uporządkowany, ale powinien sprawiać wrażenie swobodnego, przytulnego i swojskiego. Jego ozdobą są zioła prowansalskie, które nęcą zapachami i odświeżają aranżację soczystą zielenią. Wykorzystuje się elementy żeliwne, wiklinowe, ceramiczne, kamienne, gliniane oraz tzw. „przedmioty z duszą”: pamiątki lub dekoracje znalezione na targach staroci.

Reklama

Taras prowansalski podkreślą różnego rodzaju wrzosy i wrzośce, lawenda oraz zioła z tej części Francji (rozmaryn, szałwia, bazylia, tymianek, mięta, majeranek, cząber).

  • styl włoski (wpływy Toskanii)

„Dolce far niente”, czyli włoska przyjemność nicnierobienia to myśl przewodnia, która powinna kierować projektowaniem strefy relaksu na tarasie śródziemnomorskim: ma on sprzyjać odpoczynkowi, słodkim chwilom kontemplacji przyrody i delektowania się życiem. Wygodne meble, przyjemne widoki, zapachy roślin i ziół, dekoracyjne rzeźby i fontanny, symetria i porządek. Warto zaplanować też miejsce przystosowane do organizowania rodzinnych biesiad (również wieczornych, więc warto zadbać o delikatne oświetlenie, np. w postaci lampionów i latarenek). W aranżacji wykorzystuje się: kamień, wypalaną glinę, ceramikę, drewno. Na tarasie w stylu włoskim warto zadbać o naturalną osłonę przed słońcem, np. w postaci wijących się winorośli. Mogą one obrastać mury domu lub rosnąć na kratkach ogrodowych z drewna. Pasować będą także pnące róże lub glicynia. W ogrodach włoskich ważne jest pobudzenie wszystkich zmysłów, dlatego w pobliżu tarasu warto zasadzić pachnący jaśmin.

Reklama

Odpowiednie będą także zioła, np. bazylia, tymianek, oregano, które wykorzystamy do śródziemnomorskich potraw.

  • styl hiszpański

Służy do odpoczynku podczas sjesty oraz spędzania czasu w gronie rodzinnym. Taras ma być spójny z salonem, którego jest naturalną kontynuacją, dlatego powinno się wykorzystywać podobne materiały oraz kolorystykę. Charakterystycznymi elementami architektonicznymi są pergole, kamienne murki, filary. Oprócz jasnych barw wybiera się także kolory ziemi, ciepłe odcienie kojarzone ze słonecznym klimatem oraz naturalne materiały. Taras pokryty jest płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Wykorzystuje się także elementy gliniane oraz czerwoną cegłę. Aranżacja jest przyjemnie ciepła.

  • styl grecki

Bardzo charakterystyczny styl grecki wykorzystuje orzeźwiające połączenie bieli (również bielonego muru) i niebieskiego tzw. greek blue (odcień wpadający w kobalt). Kolory przewodnie pojawiają się w doborze dekoracji, mebli (dopuszczalne też ciepłe odcienie drewna i elementy żeliwne), tekstyliów. W centrum stoi duży stół, który ma pomieścić całą rodzinę i sprzyjać spotkaniom.

Reklama

Najlepiej wybrać drewniany (z elementami kamiennymi lub żeliwnymi). Aranżację dopełniają rośliny w kolorze zielonym, białym, niebieskim lub intensywnie różowym.

Meble ogrodowe na taras w stylu śródziemnomorskim

3_easy-resize-com

W aranżacji inspirowanej krajami śródziemnomorskimi królują naturalne materiały. Najbezpieczniejszym wyborem będą meble ogrodowe drewniane. Do stylu włoskiego i hiszpańskiego pasują te o ciepłej barwie, do francuskiego i greckiego można wybrać również te jasne lub bielone. Meble prowansalskie mogą być również wykonane z lekkiego metalu (konstrukcje ażurowe, delikatne), wikliny rattanu lub jasnych odcieni technorattanu. Stosuje się również elementy kamienne, ceglane, gliniane, ceramiczne oraz żeliwne okucia. Meble powinny sprzyjać wypoczynkowi. Dobrze jest podzielić taras na strefy: relaksu z fotelami i leżakami oraz służącą spotkaniom towarzyskim z dużym stołem i wygodnymi krzesłami lub ławkami.

Reklama

Przyda się także miejsce na przerwę kawową, np. niewielki stolik i krzesła.

Dekoracje na taras w stylu śródziemnomorskim

4_easy-resize-com

Dobór dodatków również determinują wpływy krajów śródziemnomorskich:

- francuskie: pamiątki, przedmioty z targu staroci, suszone bukiety i zioła, lniane poduszki, plecionki, koszyki lampiony i latarenki;

- włoskie: białe rzeźby, fontanny, gliniane donice, ozdoby z kamienia;

- hiszpańskie: gliniane lub ceramiczne donice, zadaszenie tarasu, ceramiczne mozaiki, jasne poduszki;

- greckie: ozdoby marynistyczne, białe giniane i ceramiczne donice, białe lub niebieskie poduszki, elementy w kolorze mocnego różu.

Charakterystycznym elementem tarasów śródziemnomorskich są też zasłony tarasowe. Warto zdecydować się na tkaninę wodoodporną, zabezpieczoną przed pleśnią i słońcem. Można zawiesić je na szynach lub karniszu, aby móc je przesuwać lub przywiązać wstążkami lub dekoracyjnym sznurem do belki konstrukcyjnej zadaszenia tarasu.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama