Urlop okolicznościowy – ile go przysługuje i kiedy?

Urlop okolicznościowy – ile go przysługuje i kiedy?

Dzięki urlopowi okolicznościowemu można wydłużyć sobie wakacje nawet o 3 dni. Pracodawca musi się na ten urlop zgodzić, według prawa nie ma on możliwości odmowy. W tym celu wystarczy złożyć tylko odpowiedni wniosek.
Reklama

Urlop okolicznościowy według prawa

Według polskiego prawa urlopem okolicznościowym nazywamy dni, w których jesteśmy zwolnieni ze świadczenia usług swojej pracy. Wolne możemy jednak otrzymać tylko wtedy, kiedy przedstawimy do tego solidne podstawy – a więc wydarzenia związane z sytuacjami rodzinnymi czy osobistymi, które sprawią, że nie będziemy mogli wykonywać swojej pracy należycie w danych dniach. Prawo pracy dodatkowo określa, że te dni wolne muszą być wynagrodzone. Przysługuje nam więc normalna pensja.

Obowiązek udzielenia urlopu

Składając wniosek o urlop okolicznościowy, który podparty jest mocnymi argumentami „za”, właściwie nie musimy martwić się o obrót spraw. Kierownik czy dyrektor „zmuszony” jest zezwolić nam na te parę dni wolnego.
Reklama
Nie podlega to żadnej dyskusji.

Jakie okazje związane są z urlopem okolicznościowym?

Własny ślub wiąże się z dostaniem dwóch płatnych dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień płatnego urlopu przysługuje również rodzicom pary młodej. Oczywiście tylko wtedy, kiedy małżeństwo zawierane jest przed Państwem – a więc jest to małżeństwo cywilne. Małżeństwa jedynie kościelne nie mają żadnego wpływu na skorzystanie z urlopu. Ojcowie korzystać mogą dodatkowo z urlopu okolicznościowego, kiedy urodzi im się dziecko. Przysługuje im wtedy dwa dni wolnego. Kiedy w innym przypadku – kogoś bliskiego spotka śmierć, również przysługuje nam płatny urlop. Liczba wolnych dni zależy od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym.
Reklama
Dwa dni dostają osoby, którym zmarli rodzice, dziecko, lub współmałżonek. Jeden dzień przysługuje osobom, które straciły brata, siostrę, dziadków lub teściów.

Innymi sytuacjami, kiedy można otrzymać urlop okolicznościowy są:

  • Wezwania do stawienia się przed sądem
  • Wezwania od urzędów, policji
  • W przypadku zwolnienia, przysługuje okolicznościowy urlop przeznaczony na poszukiwanie nowej pracy
Warto skorzystać z tej możliwości, bo jak już wspomnieliśmy – wolne dni są całkowicie płatne. Ważne uroczystości rodzinne zdarzają się raz na jakiś czas, warto więc przy nich być i przeżywać je osobiście.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama