Uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce – objawy, przyczyny, rozpoznanie. Jak leczyć alergię na słońce

Uczulenie na słońce według najnowszych badań może mieć już nawet co dziesiąty Polak. Wbrew pozorom nie jest to więc wcale rzadka dolegliwość. Jak sobie z nią radzić? Dlaczego w ogóle pojawia się alergia na słońce? Czy z uczuleniem słonecznym należy udać się do lekarza?
Reklama

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce jest nadmierną wrażliwością na działanie promieni słonecznych. Alergia na słońce może mieć dwie postaci. Pierwsza z nich to fotodermatoza idiopatyczna, która pojawia się tuż po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi. Z kolei druga to fotodermatoza egzogenna spowodowana kontaktem z substancją, która zwiększa wrażliwość skóry danej osoby na promienie słoneczne. Tu wyróżniamy jeszcze odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne.

Uczulenie na słońce — objawy i rozpoznanie

Uczulenie na słońce pojawia się na skutek nadwrażliwości na promienie słoneczne. Gdy oddziałują one na skórę, pokazują się objawy typowe dla alergii skórnych, czyli zaczerwienienie, wysypka, plamy lub też pokrzywka. Zmiany skórne pojawiają się jedynie w miejscach odsłoniętych i wystawionych na działanie promieni słonecznych. Co więcej, przy uczuleniu na słońce mogą pojawić się także objawy ogólnoustrojowe — złe samopoczucie ogólne, gorączka, a także i dreszcze.
Reklama
słońce nasmarowane kremem na kobiecej łopatce
zdjęcie ilustrujące/Canva

Uczulenie na słońce — przyczyny

Przyczyny uczulenia na słońce mogą być różne. Bezsprzecznie jednak objawy występują po ekspozycji na promienie słoneczne. Alergia na słońce może wystąpić u każdego, choć zdecydowanie najczęściej pojawia się u kobiet w wieku od 15 do 35 lat. Bardziej narażone są na nią też osoby o jaśniejszym odcieniu skóry. Co więcej, często pojawia się u osób, których bliscy również skarżą się na tę dolegliwość. Istnieją przypuszczenia, że może mieć ona podłoże genetyczne. To jeszcze nie wszystko.
Reklama
Uczulenie na słońce może pojawić się także przy antybiotykach tetracyklinowych. Co najbardziej zaskakujące, dolegliwość ta może wystąpić po zetknięciu skóry z sokiem z limonki czy też niektórymi perfumami lub innym czynnikiem zewnętrznym.

Alergia na słońce — leczenie domowymi sposobami

Pamiętaj, że leczenie uczulenia na słońce powinnaś zawsze zacząć od unikania promieni słonecznych. Co więcej, następnie należy określić, jaki masz rodzaj uczulenia, bo od tego zależy sposób leczenia. Pokrzywkę na przykład okłada się kwasem borowym, z kolei wysypkę smaruje maścią z cynkiem. W przypadku pojawienia się pęcherzy należy wypić wapno, a na łuszczącą się skórę pomoże krem z pantenolem i alantoiną. Pamiętaj jednak, że oprócz stosowania domowych metod najbezpieczniej jest skontaktować się z lekarzem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama