Jak samodzielnie farbować włosy?

Jak samodzielnie farbować włosy?

Jak mówi znane powiedzenie „kobieta zmienną jest”. Bardzo dużo w tym prawdy gdyż każda z nas kocha zmiany, a już tym bardzie te dotyczące naszego wyglądu. Metamorfoza to coś wspaniałego gdyż w krótkim czasie zaczynamy wyglądać zupełnie inaczej, a co za tym idzie czujemy się znacznie lepiej, poprawia się nam nastrój i samopoczucie.
Reklama
Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na wizytę w salonie fryzjerskim za każdym razem gdy zamarzy nam się zmiana koloru włosów. Warto wówczas wiedzieć jak zrobić to samodzielnie w domu. Oto kolejne etapy, o których należy pamiętać przystępując do farbowania aby wszystko wyszło wspaniale. Oczywiście nie lekceważmy również instrukcji na opakowaniu od farby, gdyż jej przeczytanie może okazać się bardzo pomocne i udzielić nam ważnych informacji. 1. Wybieramy farbę – gdy planujemy naszą pierwszą koloryzację warto albo wybrać się do fryzjera który pomoże nam dobrać właściwy dla naszej urody odcień lub zdecydować się na opcję koloryzacji zmywalnej (pod postacią różnego rodzaju szamponów) – daje nam to możliwość testów i w razie wpadki po kilku tygodniach problem niemal całkowicie zniknie. Podczas wizyty w drogerii w celu poszukiwania farby pamiętać należy iż panuje tam specyficzne oświetlenie, w którym niezbyt dobrze nasz wzrok określa kolory widoczne na opakowaniu.
Reklama
Po drugie kolory jakie otrzymujemy po zafarbowaniu włosów najczęściej znacząco różnią się od tych które obserwujemy na kartonikach. Zastanówmy się również i spróbujmy określić typ własnej urody, powinnyśmy wiedzieć czy lepiej będziemy wyglądać w ciepłych czy chłodnych barwach i takich konkretnie poszukiwać. 2. Stanowisko pracy – najlepiej przystąpić do nakładania farby w łazience lub kuchni aby nie poplamić przypadkowo dywanu w pokoju. Ubierzmy się również w ubrania, których nie będzie nam żal zniszczyć. Przygotujmy ręcznik, który może się mocno pobrudzić, miseczkę, pędzelek do nakładania farby oraz wazelinę lub tłusty krem. W niektórych farbach znajdują się specjalne aplikatory, które umożliwiają znacznie bardziej precyzyjne nałożenie koloru.
Reklama
3. Ulotka informacyjna – zanim rozpoczniemy pracę dokładnie przeczytajmy całość ulotki znajdującej się w opakowaniu. Zapoznajmy się z poszczególnymi produktami w zestawie, aby nic nie pomylić. Określmy również czas jaki farba powinna pozostać na naszych włosach po zakończeniu nakładania. 4. Zabezpieczenie skóry – jeśli zdarzy się, że mimo zabezpieczenia skóry, pojawią się gdzieś palmy można je później usunąć jednak najczęściej wymaga to mocnego szorowania wacikiem ze spirytusem lub odczekania aż samo zejdzie po kilku myciach / dniach. Skórę wokół linii włosów smarujemy w celach ochronnych wazeliną lub tłustym kremem. 5. Nakładanie – pierwszy krok to foliowe rękawiczki, następnie mieszamy farbę i utleniacz i gdy uzyskany jednolitą masę od razu nakładamy na włosy, starając się pokryć je możliwie równomiernie. Proces rozpoczynamy od nasady głowy, po czym stopniowo przechodzimy na jej tył i kark oraz na boki.
Reklama
Jeśli masz długie włosy przygotuj od razu dwa opakowania farby aby mieć wystarczającą ilość kosmetyków na pokrycie całych włosów. Bardzo ważne jest aby nie odstawiać i nie zostawiać pozostałości farby na później. Należy od razu ją wyrzucić. Korzystając z tego, że na dłoniach masz rękawiczki ochronne po zakończeniu aplikacji masuj kilka minut całą głowę, wszystkie włosy w podobny sposób jak w czasie gdy je myjesz, dzięki temu farba jeszcze równomierniej pokryje je wszystkie. Farbę powinno się nakładać na suche włosy, jednak wielu fryzjerów poleca aby przed koloryzacją nie myć ich przez dzień lub dwa, podobno na „tłuste” włosy farba lepiej chwyta. 6. Spłukanie – gdy minie czas jaki jest określony w ulotce włosy należy spłukiwać aż do momentu gdy woda będzie czysta, po czym dokładnie je umyć szamponem. (w przypadku balejage gdy nakładamy dwa kolory poleca się spłukiwanie głowy chłodniejszą wodą aby kolory się nie wymieszały, jednak piękny balejage uzyskasz jedynie u fryzjera, samodzielnie to bardzo trudne do wykonania zadanie). 7. Odżywka – do wielu farb dołączona jest odżywka, nałóż ją na koniec. Najczęściej należy potrzymać ją kilka minut na mokrych włosach po czym spłukać. Odżywia ona farbowane włosy i pomaga zamknąć ich łuski dzięki czemu utrwala kolor. Jeśli w opakowaniu nie ma odżywki najlepiej wykorzystać specjalną do włosów farbowanych. Farbowany kolor na włosach wymaga pielęgnacji. Stosowania specjalnych szamponów odżywek i innych kosmetyków do tego przeznaczonych. Ma to na celu pielęgnację i utrwalenie koloru, jednak mimo wszystko co jakiś czas konieczna będzie kolejna koloryzacja, która odświeży kolor i pokryje tzw. odrosty. Marta  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama