zastrzał

Zastrzał palca – objawy, przyczyny. Jak leczyć zastrzał na palcu?

Zastrzał to stan zapalny, który najczęściej tworzy się na placu. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, której nie należy bagatelizować, bo może dojść do groźnych powikłań. Jak powstaje zastrzał? Jak sobie z nim poradzić?
Reklama

Czym jest zastrzał – rodzaje zapalenia

Zastrzał jest procesem zapalnym, który wywołują gronkowce. Powstaje, kiedy bakterie dostaną się do tkanek w miejscu ich lokalnego uszkodzenia. Zapalenie rozwija się na powierzchni dłoniowej palców, ale zdarza się też i na śródręczu i przedramieniu — w zależności od przybranej przez infekcję postaci. Wyróżniamy cztery rodzaje zastrzału:
  • skórny — powstaje pod powierzchniową warstwą naskórka na dłoniowej powierzchni palca
  • podskórny — stan zapalny pojawia się głębiej, pod skórą palca
  • ścięgnisty — tu zakażenie powstaje na pochewce ścięgna
  • kostny i stawowy — bezsprzecznie jest to najbardziej zaawansowana forma zastrzału. Rozwija się, kiedy zakażenie przechodzi głębiej — na kości i stawy

Zastrzał palca — objawy

Zastrzał palca daje różne objawy.
Reklama
Oczywiście najbardziej uciążliwym z nich jest pulsujący ból. Inne to:
  • ropień
  • obrzęk
  • dreszcze
  • gorączka
  • zaczerwienienie
  • wrażliwość opuszki na ból
jedną ręką ktoś trzyma kciuka
zdjęcie ilustrujące/Canva

Zastrzał palca — przyczyny i zapobieganie

Reklama
Pojawienie się zastrzału zazwyczaj ma miejsce tuż po niewielkim urazie w obrębie opuszki palca, np. poprzez wbicie drzazgi. Jednak samo ukłucie to nie wszystko. Przedmiot, który nas zrani, musi być też zanieczyszczony chorobotwórczymi drobnoustrojami. To właśnie one, przedostając się do tkanek, wywołują stan zapalny w miejscu zranienia się. Jakie drobnoustroje najczęściej wywołują zastrzał? Nazywamy je gronkowcem złocistym. Musisz wiedzieć, że możesz też nabawić się zastrzału poprzez uraz w obrębie paznokcia. Powstaniu zastrzału możemy łatwo zapobiec. Wystarczy dezynfekować rany, stosować balsamy oraz kremy do rąk. Warto także przy wykonywaniu prac domowych zakładać rękawiczki i unikać długotrwałego kontaktu z detergentami.
Reklama
Nie powinnaś też obgryzać paznokci czy odrywać skórek. Bardzo ważne jest także dbanie o higienę paznokci oraz rąk.

Domowe sposoby na zastrzał palca

Istnieje kilka domowych sposobów na zastrzał, jednak musisz pamiętać o tym, że one mogą jedynie złagodzić objawy. Tak naprawdę konieczna jest wizyta u lekarza. Najbardziej popularnym sposobem na zastrzał jest moczenie objętego zakażeniem palca w wodzie z szarym mydłem. Pomaga to w pozbyciu się stanu zapalnego oraz przyspieszeniu naturalnego wycieku ropy. Niektórzy twierdzą, że bardzo skuteczne jest zanurzenie palca na sekundę we wrzącej wodzie. Należy wykonać kilka powtórzeń w ciągu dnia. Pomocne są także okłady z sody oczyszczonej oraz moczenie palca w szałwii.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama