Soda oczyszczona - przyjaciółka każdej gospodyni domowej

Soda oczyszczona - przyjaciółka każdej gospodyni domowej

Obecne czasy nauczyły nas, że do sprzątania najlepiej wykorzystywać chemiczne detergenty, które można nabyć w sklepie. Proszki do prania, wybielacze czy pasty do szorowania można znaleźć w niemal każdym domu. Może jednak zanim sięgniesz po kolejną butelkę wybielacza czy środka do szorowania najpierw skorzystasz z sody?

Dlaczego soda?

Soda oczyszczona ma wiele zalet. Przede wszystkim jest powszechnie dostępna i tania. Można ją kupić w niemal każdym sklepie spożywczym, a cena opakowania to maksymalnie 2 zł. Ponadto soda jest środkiem sprawdzonym, ponieważ z jej właściwości korzystały już całe pokolenia kobiet. O tym, że soda wybiela i czyści z pewnością wiedzą wszystkie mamy, babcie i prababcie. Dodatkowo należy wspomnieć, że soda oczyszczona jest EKO. Jest to bowiem substancja ulegająca całkowitej biodegradacji już w temperaturze nico ponad 60 stopni. Nie szkodzi więc naszemu środowisku, a dzięki temu bezwzględnie wpisuje się w trend ekologicznego stylu życia. Skoro tyle pokoleń używało sody do czyszczenia czy prania, dlaczego nie spróbować wykorzystać jej również w naszych, nowoczesnych domach?

Naturalny odplamiacz

Soda to substancja bardzo aktywna chemicznie, dzięki czemu ma właściwości odplamiające. Wystarczy przygotować pastę z sody i kilku kropli wody, a następnie nałożyć ją na świeże zabrudzenie i można być pewnym, że plama zniknie. Jeśli sama soda jest za słaba można dodać do niej kilka kropli octu, który wzmocni działanie odplamiające.

Doskonały wybielacz

Płukanie białych koszul czy firanek w letniej wodzie z dodatkiem sody to zazna sztuczka, której zadaniem jest odświeżenie naturalnej bieli tkanin. O tym jak skuteczne są właściwości wybielające sody może świadczyć fakt, że związek ten jest bardzo często dodawany do nowoczesnych proszków do prania.

Zmiękcza wodę

Jeśli masz w domu twardą wodę to wsypanie sody do pralki sprawi, że wszystko będzie się lepiej dopierało. Można nią również zastąpić płyn do płukania. Wystarczy, że dodasz pół szklanki sody do ostatniego płukania. Efekt będzie taki sam, ale środek zmiękczający - bardziej ekologiczny.

Pomysł na pranie dla alergika

Alergia stała się niemalże chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób jest uczulonych na pokarmy, pyłki, kurz czy detergenty. Jeśli w Twoim domu mieszka osoba mająca alergię na środki czyszczące to soda doskonale się sprawdzi. Przy jej pomocy pozbędziesz się niemal każdej plamy, zmiękczysz pranie i najważniejsze – nie musisz się bać o wysypkę, katar czy kaszel, ponieważ soda nie uczula. Agnieszka
Udostępnij artykuł
Następny artykuł