Co na przeziębienie? Poznaj kilka domowych sposobów!

Co na przeziębienie? Poznaj kilka domowych sposobów!

Przeziębienia nie można wyleczyć, istnieją jednak domowe środki zaradcze i leki bez recepty, które złagodzą objawy i poprawią samopoczucie. Jeśli zmagasz się z bólem gardła, katarem, kaszlem i zatkanymi zatokami, z pewnością szukasz czegoś, co przyniesie Ci ulgę. Wypróbuj kilka sposobów na przeziębienie!
Reklama

Jak złagodzić objawy infekcji?

Jeśli chcesz wspomóc organizm w walce z przeziębieniem, sięgnij po produkty bogate w witaminę C. Wzbogać swoją dietę o owoce cytrusowe, papaję, czerwoną paprykę, brokuły i jagody. Możesz również przygotować bulion kostny, który jest pełen składników odżywczych. Proponowany wywar zawiera żelatynę, kolagen, witaminy i minerały. Dodaj do niego trochę czosnku, ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwkatarowe.

Wsyp też odrobinę proszku chilli, który łagodzi przekrwienie błon śluzowych, a tym samym oczyszcza drogi oddechowe ze śluzu. Możesz również dodać cynamon, kurkumę i odrobinkę świeżego imbiru, by pobudzić metabolizm.

Zastanawiasz się, jakie domowe sposoby na przeziębienie mogą Ci przynieść ulgę w katarze, kaszlu i bólu gardła? Sięgnij po Aspirin, który złagodzi drapanie w gardle i ułatwi odkrztuszanie.

Reklama

Dodatkowo pomoże pozbyć się kataru, obniży gorączkę i zapewni szybką ulgę w bólu głowy. Wspomniany lek zawiera substancje czynne, które słyną z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Domowe sposoby na przeziębienie

Szukasz sprawdzonego sposobu na przeziębienie? Włącz do swojego jadłospisu produkty bogate w cynk, w tym szpinak, pestki dyni, wołowinę, kakao i kiełki pszenicy. Wspomniany mikroelement wspiera organizm w walce z wirusem przeziębienia i grypy.

Jeśli chcesz złagodzić dokuczliwy kaszel i ból gardła, pij rozgrzewającą herbatę. W ten sposób możesz również oczyścić nos i zatoki, jednocześnie unikniesz odwodnienia. Przeciwutleniacze zawarte w zielonej i czarnej herbacie wspierają organizm w walce z wirusami.

Reklama

Pamiętaj, by pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Jeśli jesteś nawodniony, organizm sprawnie wypłukuje drobnoustroje. W ten sposób zwilżysz gardło i złagodzisz suchy kaszel.  Możesz pić wodę, herbatę, świeży sok czy domowy bulion. Unikaj alkoholu i napojów kofeinowych, które mogą prowadzić do odwodnienia. Porozmawiaj z lekarzem o Twoich konkretnych potrzebach. Badania dowodzą, że osoby z zastoinową niewydolnością serca powinny pić mniej wody.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Jeśli cierpisz na ból gardła, regularnie płucz go ciepłą, słoną wodą. W ten sposób złagodzisz obrzęk i ból przy przełykaniu. Wsyp ¼ lub ½ łyżeczki soli do szklanki z ciepłą wodą i dobrze wymieszaj. Powtarzaj zabieg 2-4 razy dziennie.

Olejki eteryczne przynoszą ulgę w katarze i kichaniu.

Reklama

Eukaliptus silnie obkurcza błonę śluzową nosa. Wystarczy, że rozcieńczysz dwie krople olejku eukaliptusowego w mleku lub oleju roślinnym i wlejesz do wanny z ciepłą wodą. Zrelaksuj się przez 20 minut, wdychając opary olejku. W ten sposób nie tylko odpoczniesz, lecz także oczyścisz drogi oddechowe. Możesz również wdychać olejek kamforowy lub mentolowy, aby złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa.

Płukanie nosa i zatok łagodzi stan zapalny błony śluzowej, dodatkowo wspaniale ją nawilża. Skutecznie udrażnia nos i zatoki, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Wspomniany zabieg pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny i zalegającego śluzu. Pozwala również usunąć wirusy, alergeny, grzyby i bakterie. Do irygacji używaj wody destylowanej, sterylnej lub roztworu soli fizjologicznej.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Olejki do sauny
Jeśli uwielbiasz korzystać z sauny, to z pewnością wiesz, jak relaksujące i odprężające może być to doświadczenie. Ale czy wiesz, że możesz jeszcze bardziej wzmocnić te dobroczynne efekty, dodając do swojej sesji sauny olejki aromatyczne? Olejki do sauny nie tylko nadadzą przestrzeni piękny zapach, ale także mogą mieć korzystny wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak działają olejki do sauny, jakie wybrać i jak prawidłowo je stosować.
Olejek cedrowy W buteleczce
Drzewo cedrowe to gatunek, który ma długą historię i jest znane od czasów starożytnych cywilizacji. Jego długowieczność i piękno sprawiają, że jest ono nie tylko ozdobą przyrody, ale również cennym źródłem naturalnych składników, takich jak olejek cedrowy. W tym artykule dowiesz się więcej o tajemniczych właściwościach olejku cedrowego oraz o drzewie, z którego jest on pozyskiwany.
Olejek eukaliptusowy w szklanej buteleczce, obok liście eukaliptusa
Olejek eukaliptusowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych, znanych zarówno w aromaterapii, jak i w kosmetologii. Jego charakterystyczny, słodko-drzewny zapach sprawia, że jest często wykorzystywany do tworzenia relaksujących atmosfer oraz do łagodzenia objawów różnych stanów chorobowych. W tym artykule dowiesz się, na co pomaga olejek eukaliptusowy i jak go stosować, aby czerpać z niego pełne korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Reklama
Reklama
Reklama