owsiki

Owsiki – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na owsiki

Owsiki są pasożytami, które atakują wyłącznie człowieka. Ich pojawienie powoduje wiele dolegliwości. Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz u siebie owsiki, powinnaś udać się do lekarza, aby skonsultować się z nim. On zleci potrzebne badania i ewentualne leczenie.
Reklama

Czym są owsiki?

Owsiki są pasożytami, które atakują wyłącznie człowieka. Wyglądem przypominają białe, cienkie i długie niteczki. Samce osiągają kilka milimetrów, z kolei samice mogą mieć ponad 1 centymetr długości. Choroba, którą wywołują, czyli owsica, dotyka głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jednak zdarza się, że występuje także i u dorosłych. Owsiki bytują głównie w jelicie grubym. Mają tam doskonałe warunki do życia, a także i rozmnażania.

Owsiki – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zarażenia się owsikami jest brak zachowania odpowiedniej higieny, np. zbyt rzadkie mycie rąk. To ważne, ponieważ jaja tych pasożytów mogą znajdować się dosłownie wszędzie. Źródłem zakażenia może być także kontakt z ubraniem lub ręcznikiem zakażonej osoby, ale i spanie w jednej pościeli czy korzystanie z tej samej toalety, a nawet wanny.
Reklama
To jeszcze nie wszystko. Jajami owsików mogą być zakażone także niektóre produkty spożywcze.

Owsiki – objawy u dzieci i dorosłych

Zakażenie owsikami daje wiele objawów. Niektóre z nich mogą jednak wskazywać na różne choroby. Dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność tych pasożytów. Jakie są objawy owsików?
  • rozdrażnienie
  • utrata apetytu
  • zgrzytanie zębami
  • bóle brzucha czy głowy
  • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi
  • zaburzenia snu, które powoduje przede wszystkim świąd
  • dokuczliwe i uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, a także i krocza, które nasila się wieczorami oraz w nocy
płaczące dziecko w ramionach matki
zdjęcie ilustrujące/Canva

Owsiki — leczenie

W leczeniu owsicy stosuje się dedykowane chorobie leki. Najczęściej stosowane w nich substancje czynne to: albendazol, mebendazol oraz pyrantel. Dwie pierwsze działają na wszystkie formy pasożyta — od jaj i larw po dojrzałe osobniki.
Reklama
Z kolei trzecia przede wszystkim na dojrzałe pasożyty, a także i te we wczesnej fazie rozwoju. Niektóre z tych farmaceutyków może przepisać jedynie lekarz. Dlatego tak ważne jest, aby udać się do niego na konsultację.

Domowe sposoby na owsiki

Leki nie są jedyną metodą na owsiki. Pamiętaj, że oprócz leczenia, bardzo ważne jest też zachowanie zasad higieny. Jeśli wiesz, że zaatakowały Cię te pasożyty, musisz często podmywać okolice krocza wodą z mydłem. Z kolei ręczniki, bieliznę oraz pościel prać za każdym razem i dodatkowo także i prasować. Pilnuj też swoich pociech, aby regularnie myły ręce oraz miały krótko przycięte paznokcie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama