Wnętrze pokoju, przy okrągłym stoliku siedzi starsza kobieta na wózku oraz młodsza blondynka z warkoczem

Praca za granicą: czy warto zostać opiekunką w Niemczech?

Od wielu lat dla opiekunek osób starszych nie brakuje pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą – szczególnie w Niemczech. Jeżeli szukasz dobrze płatnego zajęcia i jesteś przy tym osobą empatyczną, zobacz, co zrobić, aby otrzymać legalną pracę – dorywczą lub stałą.
Reklama

Czy każdy może opiekować się osobami starszymi w Niemczech?

Mimo że opieka nad osobami starszymi nasuwa skojarzenia z branżą medyczną, to do wykonywania tego zawodu nie jest wymagane ukończenie studiów z zakresu pielęgniarstwa czy rehabilitacji. Głównym zadaniem opiekunki osób starszych jest poprawa jakości życia podopiecznego poprzez wspieranie go w codziennym funkcjonowaniu. Aby móc rzetelnie wykonywać pracę opiekunki, najważniejsze są umiejętności miękkie. Szczególnie istotne są:

  • Empatia. Wrażliwość na drugiego człowieka, w tym przypadku podopiecznego, jest kluczowa. Dobry opiekun potrafi wczuć się w potrzeby seniora – nie tylko pomóc mu w codziennych czynnościach, ale również wesprzeć dobrym słowem.
  • Cierpliwość. Osoby starsze mogą cierpieć na różne dolegliwości. Wspomnieć wystarczy o schorzeniach neurologicznych, np. chorobie Alzheimera, dla której charakterystyczne są m.in. zaburzenia pamięci, trudności z orientacją przestrzenną czy wybuchy agresji.
  • Dyspozycyjność. Senior może potrzebować wsparcia nie tylko w dzień, ale również w nocy. Jeżeli chcesz realizować się w tym zawodzie, musisz uwzględnić jego specyfikę i to, że godziny pracy mogą się zmieniać.
Reklama

Co ze znajomością języka obcego w przypadku zagranicznego wyjazdu? Wyjeżdżając do pracy za granicę w charakterze opiekunki, musisz znać język niemiecki co najmniej w stopniu podstawowym. Bariera językowa negatywnie przekłada się zarówno na komunikację z seniorem i jego najbliższymi, jak i jakość sprawowanej opieki.

Jeżeli interesuje Cię praca w charakterze opiekunki osób starszych na terenie Niemiec, przeczytaj też poradnik „Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech”.

Opiekunka osób starszych – praca tymczasowa czy na stałe?

Zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest duże i – biorąc pod uwagę coraz niższy przyrost naturalny odnotowywany w niemal wszystkich europejskich krajach – będzie rosnąć z roku na rok. Z tego względu zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych może być przez Ciebie traktowane jako:

Reklama
  • Praca dorywcza. Jeżeli chcesz podreperować domowy budżet i szukasz zatrudnienia jedynie na kilka tygodni, to praca opiekunki osób starszych jest pod tym względem elastyczna. Możesz wyjechać w wybranym momencie na kontrakt, który trwać będzie np. 8 tygodni, a następnie zrobić sobie dowolnie długą przerwę.
  • Praca stała – ścieżka dalszej kariery. Być może masz już za sobą pierwsze kontrakty i chcesz związać się z branżą opieki nad seniorami. Wówczas możesz regularnie wyjeżdżać do Niemiec, podpisując kolejne kontrakty i wspierając seniorów w zakresie wskazanym w umowie. Jednocześnie podnosząc kompetencje i gromadząc bezcenne doświadczenie, możesz stać się coraz bardziej pożądanym pracownikiem.

Praca w charakterze opiekunki osób starszych jest też atrakcyjna dla kobiet po 50. roku życia, które z jednej strony odchowały już dzieci, a z drugiej mogą mieć problem z ponownym odnalezieniem się na rynku pracy po latach nieobecności.

Reklama

Dla nich opieka nad seniorami może być sposobem na odzyskanie finansowej niezależności lub na pozyskanie środków, aby wesprzeć najbliższych, np. wchodzące w dorosłość dzieci.

Związanie się z branżą opieki nie tylko daje satysfakcję, ale zapewnia też godne zarobki. Praca w opiece w Niemczech przez agencję wiąże się z wynagrodzeniem w wysokości nawet 8000 zł miesięcznie w przypadku kontraktu na 8 tygodni. Zaufane opiekunki osób starszych, które systematycznie wyjeżdżają przez agencję, mogą liczyć również na dodatkową motywację – bonusy i premie.

Legalna, czyli bezpieczna praca w charakterze opiekunki osób starszych

Znalezienie zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych na terenie Niemiec nie stanowi większego problemu, zwłaszcza dla osób znających dobrze język niemiecki. Każdy, kto chce sprawdzić się w tym zawodzie, powinien jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. „Praca na czarno” – chociaż może wydawać się kusząca ze względu na wyższe zarobki – jest ryzykowna. W razie kłopotów opiekunka nie otrzyma wsparcia, jakie zapewnić mogłaby jej legalnie działająca agencja opiekunek.

Reklama

Brak umowy to także brak gwarancji, że umówione wynagrodzenie zostanie wypłacone. Dodatkowo opiekunka nie może liczyć na ubezpieczenie zdrowotne, a zakres jej obowiązków jest płynny – może się okazać, że poza opieką nad seniorem musi też zajmować się ogrodem czy wykonywać cięższe prace domowe. W rezultacie „praca na czarno” w rzeczywistości nie jest opłacalna, tym bardziej że aktualnie na polskim rynku działa wiele agencji oferujących opiekunkom zatrudnienie w Niemczech. Niektóre z tych firm działają od ponad 9 lat i mogą pochwalić się tysiącami zadowolonych opiekunek.

Wyjazd przez agencję oznacza, że umowę podpiszesz jeszcze w Polsce. Jeżeli wyjeżdżasz po raz pierwszy, pracownicy agencji pomogą Ci w organizacji transportu, wyrobieniu karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) i wspomogą Cię w czasie pobytu na terenie Niemiec. To rozwiązanie jest zarówno bezpieczne, jak i korzystne finansowo.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama