Zespół Otella

Zespół Otella – co to jest, objawy, przyczyny. Czy syndrom Otella jest dziedziczny?

Zespół Otella czy też syndrom Otella jest jednym ze skutków choroby alkoholowej. Występuje nawet u 30% alkoholików. Zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Osoby, które go doświadczają, kompletnie nie widzą, że ich oskarżenia o niewierność są zupełnie bezpodstawne. Jakie są objawy zespołu Otella i czy może być on dziedziczony?
Reklama

Syndrom Otella – przyczyny

Do głównych przyczyn syndromu Otella należy nadużywanie alkoholu lub narkotyków, a także niska samoocena osoby, którą dopadła ta choroba. Co więcej, wykazano też, że wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się zespołu Otella może wynikać z tzw. osobowości paranoicznej chorego. Chodzi tu na przykład o zaburzenia związane z podejrzliwością.

Zespół Otella – objawy

Bezsprzecznie głównym objawem zespołu Otella jest fakt, że osoba, która jest nim dotknięta, uważa, że jest zdradzana przez swojego partnera. Co więcej, chory może oskarżać ukochaną osobę, że ma więcej niż jednego kochanka. Jak się okazuje, w kręgu podejrzeń umieszcza nawet osoby z najbliższego otoczenia... Kolejny objaw tego zespołu to agresywne zachowanie wobec partnera i osób podejrzanych.
Reklama
Pojawia się też prześladowanie. Chory dopuszcza się nawet instalowania kamer czy wynajmowania detektywów. Osoba dotknięta syndromem Otella często sięga też po alkohol, co nasila inne objawy. Próbuje również zrobić wszystko, aby udowodnić, że ma rację. Urojenia przy syndromie Otella często są bardzo silne. Do tego stopnia, że chory traci kontakt z rzeczywistością i kompletnie nie wierzy, że partner lub partnerka go nie oszukują.
zasmucona kobieta w białej bluzce siedzi na kanapie i patrzy przez okno
zdjęcie ilustrujące/Canva

Leczenie syndromu Otella

Niestety droga do wyleczenia tej choroby nie jest prosta.
Reklama
Wymaga ścisłej współpracy z psychologiem, a nawet i z psychiatrą. Co więcej, w przypadku czynnego uzależnienia konieczne jest podjęcie odwyku. Najtrudniejsze jest jednak nakłonienie chorego do podjęcia leczenia. Wszystko dlatego, że wspominanie o tym, że zachowuje się absurdalnie i wymaga terapii, może prowadzić do pogorszenia sytuacji. Często wręcz wzmaga zachowania agresywne.

Zespół Otella – czy jest dziedziczny?

Zespół Otella nie jest schorzeniem dziedzicznym. To przede wszystkim typ przewlekłej psychozy alkoholowej. Ma charakter nabyty. Jednak jak się okazuje, są badania, które mówią o tym, że gen zwiększający predyspozycję do nałogów może być dziedziczony. A to głównie one są najczęstszym powodem występowania zespołu Otella.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
zdrada
Zdrada dla każdego z nas jest najprawdopodobniej czymś innym. Dla jednych będzie to pocałunek, dla innych już sama myśl o nim, a jeszcze dla kolejnych oglądanie filmów dla dorosłych. Przede wszystkim uważa się za nią wykroczenie poza sferę wyłączności dla partnera. Z czego najczęściej wynika zdrada i jak w ogóle ją rozpoznać?
toksyczna matka
Dziecko jest jak gąbka, która chłonie wszystko od swoich rodziców. Bezgranicznie im ufa i podświadomie liczy na to, że jego bliscy chcą dla niego jak najlepiej. Czasami jednak to rodzicielstwo przerasta dorosłych  i wtedy mamy do czynienia z terminem: toksyczny ojciec lub toksyczna matka. Takie toksyczne relacje mogą zniszczyć nie tylko dzieciństwo pociechy, ale również całe dorosłe życie. Jakie są cechy toksycznej matki? Czy są jakieś znaki ostrzegawcze, które mogą pomóc nam uchronić się przed taką osobą? Jak się uwolnić od toksycznej matki? Sprawdź!
zazdrość
Zazdrość do uczucie niezbyt lubiane. Ale trzeba przyznać, że wypiera nawet radość czy smutek – choć z tym smutkiem jest często powiązana. Towarzyszy nam w życiu tak często, że zdarza się, iż udało się nam do niej przywyknąć. Ale czasem bywa niszcząca, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest uczuciem motywującym. Bo co innego zazdrościć komuś sukcesu i starać się go „dogonić”. A co innego zazdrościć tak bardzo, żeby rzucać komuś kłody pod nogi. Jak sobie radzić z zazdrością? Podpowiadamy.
Reklama
Reklama
Reklama