W jaki sposób wynegocjować podwyżkę? – 8 rad
Udostępnij Google News
Kariera

W jaki sposób wynegocjować podwyżkę? – 8 rad

Negocjowanie dobrych warunków podwyżki to dość skomplikowane zadanie. Nie warto się jednak poddawać, nawet po pierwszej porażce. Emocje nie są dobrymi doradcami, wszystkie formalności i rozmowy załatwiać trzeba z chłodnym, surowym podejściem. Potraktujmy to zadanie, jako kolejną rozmowę z szefem, bez dodatkowych uczuć i strachu.

Negocjowanie podwyżki – najważniejsze informacje

1. Po pierwsze należy się odpowiednio przygotować. Poznajmy wszystkie szczegóły udzielania podwyżek w firmie. Zapoznajmy się z ostatnimi raportami: kto dostał podwyżkę i w jakiej wysokości. Zapytajmy osoby, które wynegocjowały podniesienie pensji, w jaki sposób tego dokonały. Poznajmy grunt.

2. Zastanówmy się, jaka podwyżka byłaby dla nas satysfakcjonująca. Jaką cenę możemy sami ustalić, a jaką najpewniej zaproponuje pracodawca. Spróbujmy podwyżkę optymalną ustanowić na środek pomiędzy tymi dwoma kwotami. Poprośmy o nieco wyższą kwotę, żeby mieć jeszcze szansę do modyfikacji kwoty i miejsce na ewentualne targi.

3. Nie wolno „stawiać” pracodawcy pod murem. Wykluczone jest dawanie jakichkolwiek „ale” – np. „jeśli nie dostanę podwyżki, to odejdę z firmy”. W ten sposób nigdy nie osiągniemy sukcesu. Warto odnosić go powoli, prosto i do celu.

4. Nie podejmujmy decyzji o podwyżce zbyt pochopnie. To ważna decyzja, która stanowi o naszym przyszłym życiu. Być może teraz nie jest dobry moment, aby o podwyżkę prosić – zastanówmy się. Może warto odczekać jeszcze parę miesięcy, kiedy zakończy się jakiś ważny projekt w firmie, a szef będzie bardziej zadowolony i chętniej udzieli nam pożyczki

5. Przygotuj dobre argumenty, dlaczego powinnaś dostać podwyżkę. Przedstaw się w samych superlatywach, przedstaw swoje osiągnięcia w firmie i dobre sprawowanie. Wykaż, że jesteś niezbędnym i bardzo ważnym ogniwem w całym teamie.

6. Spróbuj przekonać szefa, że podwyżka dla Ciebie przyniesie firmie same korzyści. Będziesz lepiej i chętniej pracować, podejmiesz nowe wyzwania i zadania. Wykonasz je należycie i lepiej niż osoba, która się nimi zajmuje obecnie. Wykaż listę swoich nowych obowiązków albo przedstaw jakieś interesujące dla firmy rozwiązanie.

7. Poproś szefa o wygospodarowanie czasu na Twoją rozmowę. Nie pytaj go o podwyżkę „w przelocie” i codziennie. Spraw, aby rozmowa miała dobry, biznesowy klimat – tak by szef odczuł, że jesteś do tego odpowiednio przygotowana. Walcz o swoje!

8. Bądź otwarta na rozwiązania szefa. Słuchaj go z uwagą, ale bądź także ambitna – nie spoczywaj na laurach, spróbuj przeforsować swoje zdanie, ale bez zbytniej buty. Otrzymanie podwyżki zależy tylko od Ciebie. Rozegraj to dobrze.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie