Tatuaże, piercing – zdobienie ciała a problemy ze znalezieniem pracy

Tatuaże, piercing – zdobienie ciała a problemy ze znalezieniem pracy

Tatuaże i piercing mogą być skutecznym „odstraszaczem” dla wszystkich pracodawców. W dzisiejszym świecie są to jednak tak powszechne zabiegi, że coraz częściej osoby z tatuażami czy kolczykami spotykają się ze społeczną akceptacją. Jeszcze jednak kilka lat temu znalezienie pracy, kiedy miało się dobrze widoczny tatuaż – mogło być niemałym problemem.
Reklama

Dlaczego tatuaże odstraszają?

Tatuaże kojarzą się z dwoma rzeczami – przynajmniej starszemu pokoleniu. Po pierwsze – z obozami zagłady, gdzie w podobny sposób oznaczało się więźniów. Każda żywa osoba, dostawała swój numer, zamiast imienia, nazwiska i tożsamości. Numer ten wypalany był na ręce więźnia. Bez znieczulenia, bez dbałości o jakąkolwiek higienę. Tatuaż naznaczał. Z drugiej strony, już później, tatuaże stały się widocznym oznaczeniem więźniów w więzieniach. Każdy „świeżak” otrzymywał tatuaż. Również rodzaj popełnionej zbrodni, czy zachowanie wobec współwięźniów, sprawiało, że dostawało się określony odgórnie tatuaż. Tatuowano w różnych miejscach, również tych bardzo widocznych – np. na czole czy na ustach. Z reguły jednak tatuaże zajmowały ręce, barki i szyję. Tatuaż mógł oznaczać: jestem zabójcą, świadczę usługi seksualne innym więźniom, czy jestem zdrajcą. Ludzie z tatuażami nie byli dobrze widziani na ulicy. W pracy tym bardziej. Nikt nie chciałby zatrudniać byłych więźniów.

Tatuaż i piercing w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach ludzie tatuują się z własnej woli, aby lepiej, ładniej – według nich – wyglądać.
Reklama
Tatuaże stają się pewnymi symbolami, częścią makijażu. Wzbudzają silne emocje tylko wtedy, kiedy są dobrze widoczne. Z piercingiem jest podobnie – kolczyki w uszach są już tradycyjną i naturalną częścią kobiecego wyglądu. Kolczyki umieszczane w brwiach, w nosie, na języku czy w ustach – takie, które rzucają się na pierwszy rzut oka – traktowane są jednak, jako coś nieodpowiedniego.

Znalezienie pracy z tatuażem

Wszystko zależy jednak od rodzaju wykonywanej pracy i samego pracodawcy. Animator sztuki, sprzedawca w kiosku, czy informatyk – zawody tego typu nie wymagają odpowiedniego wyglądu. Ale zawód stewardessy, recepcjonisty, kelnera, maklera bankowego – wszystkie zawody, w których pracownik zmuszony jest do kontaktu z klientami, wymaga jednak pewnego dress code. W zawodach tego typu, eksponowanie swoich tatuaży czy nowych kolczyków może nie być najlepszym pomysłem. Szczególnie w trakcie rozmowy o pracę.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Czy tatuaż boli? Jak dbać o tatuaż?
Wielbicieli tatuaży wciąż przybywa. Jeśli należysz do osób, które marzą o tatuażu, ale nie wiedzą, czy są w stanie wytrzymać ból spowodowany jego tworzeniem, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Być może pomoże Ci podjąć decyzję o Twoim pierwszym, małym dziele na skórze.Czy tatuaż boli? A i owszem! Chociaż trzeba zaznaczyć, że natężenie bólu jest tak naprawdę zależne od tego, w którym miejscu chcemy ten tatuaż zrobić. Jeśli jesteś mało odporna na ból, zdecyduj się na początek na malutki wzór. Jeśli uznasz, że przygoda z tatuażem nie była wcale taka straszna, będziesz mogła ją powtórzyć, decydując się następnym razem na coś większego.
jak dbać o tatuaż
W sieci można znaleźć całą masę porad dotyczących tego, jak dbać o tatuaż. Kiedy czyta się to wszystko, można złapać się za głowę. Otóż większość z tych rad może bardziej zaszkodzić, niż pomóc w pielęgnacji tatuażu.
Co powinnam wiedzieć zanim zdecyduje się na tatuaż?
Wykonanie tatuażu to najczęściej decyzja na całe życie. Oczywiście jeśli coś nie wyjdzie to wielu świetnych tatuażystów potrafi przerobić dany „obrazek” na inny tak abyś była zadowolona. Znane są również metody usuwania rysunków z ciała, jednak pozostawiają blizny. Z całą pewnością tatuaże są popularne u obu płci. Są formą wyrażenia siebie, swoich emocji, uczuć, poglądów czy ideologii, jak również metodą szokowania i zwracania na siebie uwagi innych. Jeśli myślisz o wykonaniu na swoim ciele rysunku przeczytaj poniższe porady i podejmij decyzję odpowiedzialnie, aby w późniejszym okresie była to dla ciebie ozdoba i miła pamiątka a nie skaza.
Reklama
Reklama
Reklama