Oksytocyna – co to jest i za co odpowiada? Hormon na wywołanie porodu
Oksytocyna jest hormonem, który w organizmie kobiety odpowiada przede wszystkim za regulowanie akcji porodowej, a także i za laktację. Choć mało się o tym mówi, występuje także i w organizmie mężczyzn. Za co odpowiada oksytocyna? Co się dzieje, gdy jest jej w organizmie za mało?
Reklama
Oksytocyna – co to jest?
Oksytocyna to hormon, który kontroluje kluczowe aspekty układu rozrodczego, a także poród oraz laktację. Oddziałuje też na narządy w organizmie i jest neuroprzekaźnikiem chemicznym w mózgu. Sprawia to, że odpowiada także za niektóre aspekty ludzkiego zachowania oraz relacje społeczne. Hormon ten wytwarzany jest w podwzgórzu, a do krwiobiegu wydziela go tylna część przysadki mózgowej.Za co odpowiada oksytocyna?
Działanie oksytocyny wiążę się przede wszystkim z porodem oraz z karmieniem piersią. Hormon ten pobudza komórki mięśniowe do skurczu — zwiększa czynności skurczowe macicy, a także pomaga w rozszerzeniu szyjki w czasie porodu. Z kolei po urodzeniu dziecka wpływa na komórki mięśniowe znajdujące się w przewodach wyprowadzających pokarm. Dzięki niej wydzielane jest kobiece mleko. Jednak oksytocyna nie występuje jedynie u kobiet. U mężczyzn wpływa ona na erekcję.Reklama
zdjęcie ilustrujące/Canva
Niedobór oksytocyny
Najnowsze badania pokazują, że niedobory oksytocyny mogą wpływać także na uczucie empatii. Im jest jej mniej, tym mniej empatycznymi osobami jesteśmy.Reklama
Oksytocyna na wywołanie porodu
Jeżeli termin porodu mija, a mimo to dziecko nie przyszło jeszcze na świat, często wywołuje się go przy pomocy oksytocyny. Robi się to również przy przedwczesnym pęknięciu błon płodowych czy po stwierdzeniu ograniczenia wzrastania płodu. Poród indukuje się za pomocą oksytocyny także, gdy stwierdzone zostanie wystąpienie konfliktu serologicznego. W jaki sposób używa się oksytocyny na wywołanie porodu? Syntetyczny hormon jest podawany w postaci wlewu dożylnego. Początkowo mniejszą dawkę, która stopniowo jest zwiększana do momentu, aż wystąpi prawidłowa siła skurczu.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Trądzik hormonalny: Nie daj mu się!
Wiesz, że trądzik hormonalny to jedna z najczęstszych form trądziku u dorosłych? Choć zazwyczaj kojarzymy trądzik z okresem dojrzewania, coraz więcej osób po 30. i 40. roku życia zmagają się z tym problemem. Trądzik hormonalny jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, które wpływają na pracę gruczołów łojowych skóry. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach i sposobach leczenia trądziku hormonalnego.
Zaburzenia hormonalne – co mogą powodować, jak się leczy
Zaburzenia hormonalne są bardzo ogólną nazwą problemów i chorób układu hormonalnego nazywanego również układem dokrewnym czy wewnątrzwydzielniczym. Układ ten składa się z gruczołów dokrewnych oraz komórek, które warunkują i pomagają w produkcji oraz wydzielaniu wszystkich ludzkich hormonów. Prawidłowa praca układu hormonalnego pozwala na zapewnienie homeostazy. Jest to jeden z ważniejszych układów przystosowawczych.
5 rzeczy, których nie wiesz o hormonach
Jeśli sądzisz, że jesteś w stanie kontrolować swoje życie, po tym tekście zmienisz zdanie. Hormony sterują naszym zachowaniem, w stopniu wręcz niewyobrażalnym.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl