oksytocyna

Oksytocyna – co to jest i za co odpowiada? Hormon na wywołanie porodu

Oksytocyna jest hormonem, który w organizmie kobiety odpowiada przede wszystkim za regulowanie akcji porodowej, a także i za laktację. Choć mało się o tym mówi, występuje także i w organizmie mężczyzn. Za co odpowiada oksytocyna? Co się dzieje, gdy jest jej w organizmie za mało?
Reklama

Oksytocyna – co to jest?

Oksytocyna to hormon, który kontroluje kluczowe aspekty układu rozrodczego, a także poród oraz laktację. Oddziałuje też na narządy w organizmie i jest neuroprzekaźnikiem chemicznym w mózgu. Sprawia to, że odpowiada także za niektóre aspekty ludzkiego zachowania oraz relacje społeczne. Hormon ten wytwarzany jest w podwzgórzu, a do krwiobiegu wydziela go tylna część przysadki mózgowej.

Za co odpowiada oksytocyna?

Działanie oksytocyny wiążę się przede wszystkim z porodem oraz z karmieniem piersią. Hormon ten pobudza komórki mięśniowe do skurczu — zwiększa czynności skurczowe macicy, a także pomaga w rozszerzeniu szyjki w czasie porodu. Z kolei po urodzeniu dziecka wpływa na komórki mięśniowe znajdujące się w przewodach wyprowadzających pokarm. Dzięki niej wydzielane jest kobiece mleko. Jednak oksytocyna nie występuje jedynie u kobiet. U mężczyzn wpływa ona na erekcję.
Reklama
Z kolei to połączenie testosteronu oraz oksytocyny sprawia, że panowie zazwyczaj odczuwają po stosunku senność. Oksytocyna uwalnia się u obu płci w czasie seksu. Dlatego też często nazywa się ją hormonem miłości. Według naukowców wpływa ona na poczucie przywiązania między kochankami, a także i na chęć posiadania dziecka. W czasie ciąży rozwija instynkt macierzyński. Z kolei po porodzie pogłębia więź matki z dzieckiem.
napis oksytocyna po angielsku na zielonym tle
zdjęcie ilustrujące/Canva

Niedobór oksytocyny

Najnowsze badania pokazują, że niedobory oksytocyny mogą wpływać także na uczucie empatii. Im jest jej mniej, tym mniej empatycznymi osobami jesteśmy.
Reklama
Naukowcy doszli do takich wniosków, badając pacjentów z neurologicznymi chorobami, które powodują niższy poziom oksytocyny. Z kolei niskie stężenie tego hormonu w organizmie ciężarnej może opóźnić, a także i zwolnić proces akcji porodowej.

Oksytocyna na wywołanie porodu

Jeżeli termin porodu mija, a mimo to dziecko nie przyszło jeszcze na świat, często wywołuje się go przy pomocy oksytocyny. Robi się to również przy przedwczesnym pęknięciu błon płodowych czy po stwierdzeniu ograniczenia wzrastania płodu. Poród indukuje się za pomocą oksytocyny także, gdy stwierdzone zostanie wystąpienie konfliktu serologicznego. W jaki sposób używa się oksytocyny na wywołanie porodu? Syntetyczny hormon jest podawany w postaci wlewu dożylnego. Początkowo mniejszą dawkę, która stopniowo jest zwiększana do momentu, aż wystąpi prawidłowa siła skurczu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama