karmienie piersią

Karmienie piersią - jak długo powinno trwać? Kiedy przestać?

Karmienie piersią to zupełnie naturalna i piękna czynność. Jest też niesamowicie trudna, wiąże się bowiem z wieloma dylematami. Mama zastanawia się, czy wszystko robi właściwie, czy jej dziecko na pewno się najada, czy ona sama może spożyć dany produkt i nie zaszkodzi maluszkowi. Oczywiście nie zawsze jest kolorowo, bo ten piękny czas to także często ból, krew i łzy, jednak z pewnością warto.
Reklama

Karmienie piersią - plusy i minusy

Karmienie piersią ma ogromne korzyści dla maluszka. Większość z nich dotyczy przede wszystkim jego zdrowia. Plusy karmienia piersią Dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia są mniej narażone na występowanie biegunek, wymiotów, kaszlu, świszczącego oddechu, a także stosunkowo mniej odwiedzają lekarza. Badania pokazały też, że mają mniejsze ryzyko wystąpienia zapaleń ucha, przeziębień, jak również i gorączki. Dzieci karmione wyłącznie piersią w mniejszej liczbie chorują na AZS. To jeszcze nie wszystko! Okazuje się także, iż rzadziej cierpią na otyłość czy cukrzycę. W grupie niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem mamy zdarza się mniej przypadków wystąpienia SIDS. Są również badania mówiące o tym, że u osób dorosłych karmionych piersią co najmniej 6 miesięcy w dzieciństwie rzadziej odnotowuje się zaburzenia psychiczne. Innymi zaletami karmienia piersią są też względy finansowe - jest to zdecydowanie najtańszy pokarm.
Reklama
butelka stojąca na białym blacie
zdjęcie ilustrujące/Canva
Wady karmienia piersią Karmienie piersią ma też kilka wad. Największą jest ból, który może mu towarzyszyć, zwłaszcza na samym początku. Dokuczliwy może okazać się także nawał pokarmu czy też zastoje (w piersiach tworzą się bolesne guzy). Istnieje również prawdopodobieństwo, że dziecko "zrobi sobie smoczek" z piersi mamy i będzie wołać o nią co chwilkę.

Jak przestać karmić w nocy?

Zaprzestanie karmienia w nocy nie jest łatwe i wymaga od rodziców konsekwencji. Kiedy maluszek budzi się w nocy i płacze, lepiej go nie karmić, a tłumaczyć, że teraz powinien spać.
Reklama
Możesz użyć smoczka, dając mu do ssania na kilka minut. Ewentualnie możesz także dać mu do picia trochę wody. Lepszym rozwiązaniem będzie też to, aby do dziecka przy próbach oduczenia go jedzenia w nocy wstawał tata. Mama pachnie mlekiem, dlatego maluszkowi może być trudniej. Pamiętaj też, że można próbować robić to już po trzecim miesiącu. Niektórzy eksperci uważają, że im wcześniej, tym lepiej. Jeśli nie zabraknie Wam konsekwencji, to dziecko powinno przestać się budzić po kilku takich nocach.

Kiedy przestać karmić piersią?

Nie ma wyznaczonego terminu na to, kiedy dziecko powinno przestać być karmione piersią. Maluszka można odstawić od niej wtedy, kiedy mama i dziecko będą czuć taką potrzebę. WHO zaleca jednak, aby niemowlę otrzymywało wyłącznie mleko mamy przez pierwszych 6 miesięcy życia. Po tym czasie dziecko powinno zacząć otrzymywać kolejne produkty.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama