Nefrolog – jakie choroby leczy, jak przygotować się do wizyty?
Nefrolog jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem problemów i chorób związanych z nerkami oraz układem moczowym. Często bywa mylony z urologiem, choć to dwie różne specjalizacje. Czym więc dokładnie zajmuje się nefrolog i jakie choroby leczy? Kiedy należy udać się na wizytę do nefrologa?
Reklama
Nefrolog – czym się zajmuje?
Nefrologia jest nauką o chorobach nerek, a także i układu moczowego. Warto wiedzieć, że zajmuje się głównie problemami internistycznymi tych narządów, czyli takimi, które nie wymagają operacji czy jakichkolwiek ingerencji inwazyjnych. Neurolog leczy swoich pacjentów głównie lekami i środkami farmakologicznymi. W diagnostyce lekarz nefrolog wykorzystuje ogólne badania moczu, ale i badania krwi, np. morfologię, a także i oznaczanie stężenia niektórych substancji (m.in. kreatyniny i mocznika), sprawdza również poziom glukozy, często zleca także i jonogram czy wykonuje badanie ultrasonograficzne. Jeśli stan pacjenta tego wymaga, zleca też bardziej wyspecjalizowane badania nefrologiczne.Lekarz nefrolog – jakie choroby leczy?
Nefrologia to dość szeroka dziedzina.Reklama
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- kamicę nerkową
- nefropatię cukrzycową
- niewydolność nerek
- zapalenie układu moczowego
zdjęcie ilustrujące/Canva
Nefrolog - kiedy udać się na wizytę?
Prawda jest taka, że wiele osób udaje się do nefrologa dopiero kiedy, otrzyma (często przypadkowo), nieprawidłowe wyniki badań.Reklama
- częstomocz — ranny i nocny
- mocz o ciemnym lub czerwonym zabarwieniu
- mętny mocz
- dziwny zapach moczu, zwłaszcza taki zbliżony do amoniaku
- pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
Reklama
Urolog a nefrolog – różnica
Nefrologia i urologia to dwie różne specjalizacje, choć spotykają się na wielu płaszczyznach. Podstawową różnicą między nimi jest to, że lekarz nefrolog posługuje się głównie metodami nieinwazyjnymi, np. leczeniem farmakologicznym. Z kolei urolog posługuje się głównie metodami chirurgicznymi. Co więcej, choroby, którymi zajmuje się urologia, to głównie stany zapalne układu moczowo-płciowego, nietrzymanie moczu, impotencja.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie
Mocznica to zespół objawów, który spowodowany jest upośledzeniem funkcji nerek. Dolegliwość tę nazywamy również uremią. W wyniku mocznicy organizm gromadzi toksyny. Dzieje się to w konsekwencji występowania innych chorób prowadzących do wyniszczania miąższu nerkowego. Jakie są główne objawy mocznicy?
Erytrocyty w moczu – norma, co oznaczają? Podwyższone erytrocyty
Erytrocyty w moczu mogą pojawić się nawet u całkowicie zdrowej osoby. Jednak w takim przypadku warto zawsze powtórzyć badanie, aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego. Jeśli już wiesz, że przekraczają normę, musisz skonsultować się z lekarzem. Jaka jest dopuszczalna ilość erytrocytów w moczu i o czym w ogóle może świadczyć ich obecność?
Wygodne, praktyczne i modne – torby i nerki
Klasyczne torebki i plecaki ustępują miejsca bardziej praktycznym i wygodnym rozwiązaniom Oprócz standardowych rozwiązań, do wyboru mamy torby, torebki, saszetki czy inne akcesoria na każdą okazję! Na co warto zwrócić uwagę?
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl