Narkolepsja

Narkolepsja – co to jest, objawy, przyczyny. Leczenie narkolepsji

Narkolepsja to choroba o podłożu neurologicznym. Do jej głównych objawów należą zaburzenia snu, a przede wszystkim uczucie ciągłej senności oraz niekontrolowane napady katapleksji. Czy narkolepsję można leczyć? Jakie są główne przyczyny tej choroby?
Reklama

Czym jest narkolepsja?

Narkolepsja jest chorobą, która ma podłoże neurologiczne. Charakteryzuje się zaburzeniami snu. U cierpiących na nią osób pojawia się absolutnie niekontrolowana senność w ciągu dnia. Nie jest to zaburzenie, które choremu towarzyszy od urodzenia. Może pojawić się w każdym wieku. Jednak zdecydowanie najczęściej pierwsze objawy ujawniają się u nastolatków w okresie dojrzewania. Wielu naukowców uważa, że narkolepsja może mieć podłoże dziedziczne. Niestety, życie z tą chorobą bywa bardzo uciążliwe. Nagłe zasypianie znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale na szczęście jest możliwe.

Narkolepsja – objawy

Objawy narkolepsji występują o wiele częściej u osób, u których w rodzinie ujawniła się już wcześniej ta choroba. Do głównych symptomów narkolepsji należą:
  • katapleksja — jest to nagłe rozluźnienie mięśni. Sprawia ono, że chory nie jest w stanie ustać na własnych nogach
  • uczucie ciągłej senności — poprzedza następujący atak, a jakiś czas po nim nagle znika
  • paraliż senny — w czasie ataku dana osoba nie może się poruszać, ani mówić
  • halucynacje
  • automatyczne wykonywanie czynności bez świadomości — później chory na narkolepsję nie pamięta, że robił daną rzecz
  • problemy ze snem w nocy — może to być zarówno bezsenność, jak i częste wybudzanie się
  • utrata ostrości widzenia
kobieta w białym t-shircie i szarych spodniach leży w pościeli w łóżku
zdjęcie ilustrujące/Canva

Przyczyny narkolepsji

Przyczyny narkolepsji wciąż nie są do końca poznane.
Reklama
Naukowcy sądzą, że może za nią odpowiadać niedobór hipokretyny, która odgrywa kluczową rolę w regulacji snu oraz trybu czuwania. Według badań produkcja hipokretyny zmniejsza się w wyniku uszkodzenia bocznego podwzgórza. Ta część mózgu odpowiada właśnie za sen. Jak się okazuje, może je wywołać nawet banalna infekcja, na którą układ odpornościowy reaguje w nieprawidłowy sposób.

Narkolepsja – leczenie, czy jest możliwe?

Narkolepsję można leczyć. Kuracja zależy od objawów i częstotliwości ich występowania. Na przykład katapleksję i halucynacje senne leczy się za pomocą leków przeciwdepresyjnych. Z kolei senność lekami stosowanymi w terapii ADHD. W najcięższych przypadkach chorym na narkolepsję podaje się hydroksymaślan sodu. Dzięki niemu ograniczone są ataki senności w dzień, a jakość snu w nocy lepsza. Niestety leki te nie są refundowane. Sprawia to, że terapia jest bardzo kosztowna.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama