bromelia

Bromelia – pielęgnacja, odmiany, uprawa bromelii w doniczce

Bromelia to tropikalna roślina z rodziny anasowatych o nieprzeciętnie egzotycznym wyglądzie, którą bardzo często uprawiana się jako ozdobną roślinę doniczkową. Naturalnie występuje na terenach Ameryki Środkowej i liczy aż 60 różnych gatunków. Mimo niewielu wymagań uprawa bromelii w domu powinna odbywać się z zachowaniem ostrożności oraz przestrzeganiem kilku specyficznych zasad. Wyjaśniamy także, czy kwiat bromelia jest rośliną trującą.
Reklama

Kwiat bromelia – odmiany

Nie sposób wymienić wszystkie dostępne odmiany i gatunki bromelii, które różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem, ale i również wymaganiami uprawy. Należy pamiętać, iż niektóre rodzaje rośliny wymagają zupełnie odmiennej pielęgnacji niż ta omówiona w tym artykule.

Najpopularniejsze odmiany bromelii to:

 • guzmania
 • ananas doniczkowy
 • oplątwa
 • echmea
 • neoregalia
 • fryzea
 • roślina bromelia w różnych koloroach
  canva.com

  Bromelia – pielęgnacja i wymagania

  Stanowisko dla bromelii wymaga dobrego dostępu do światła rozproszonego, dlatego też najlepszym miejscem do ustawienia rośliny będzie to nieco oddalone od okna.
  Reklama
  Podobnie zresztą jak w przypadku roślin takich jak Fikus Benjamin czy Maranta leuconeura. Nadmierne i bezpośrednie nasłonecznienie nie sprzyja prawidłowej uprawie, gdyż może ono doprowadzić do poparzenia liści lub ich stopniowego wysuszania. Warto jednak wspomnieć, iż bardziej odporne na bezpośrednie nasłonecznienie są odmiany z grubszymi i szerszymi liśćmi. Bromelia nie jest niestety rośliną, która dobrze poradzi sobie w miejscach całkowicie zacienionych. Najlepsza temperatura do uprawy bromelii to ta w przedziale 20-25 stopni C. W okresie lata kwiat bez najmniejszych problemów można wystawiać na balkon, taras lub zewnętrzne parapety, oczywiście przy zachowaniu ostrożności jeśli chodzi o bezpośrednie i silne nasłonecznienie. Bromelia zimą nie przepada za temperaturami poniżej 18 stopni Celsjusza, więc nie zaleca się ustawiania jej w pobliżu często uchylanego okna.
  Reklama

  Jaka ziemia dla bromelii?

  Podłoże dla bromelii i wszystkich roślin z rodziny bromeliowatych powinno być dobrze przepuszczalne. Uniwersalna ziemia do roślin zielonych sprawdzi się tylko w przypadku wymieszania jej z czymś, co poprawi jej przepuszczalność np.: piasek, perlit ogrodniczy, żwirek lub podłoże do storczyków. Przesadzając bromelię nie zapomnij o przygotowaniu solidnej warstwy drenażu na dnie doniczki, który zminimalizuje ryzyko przelania rośliny.
  bromelia czerwona z jasnymi liśćmi
  canva.com

  Kwiat bromelia – podlewanie i nawożenie

  Podlewanie bromelii różni się nieco od standardowego procesu nawadniania roślin.
  Reklama
  Dlaczego? Ponieważ woda powinna być dostarczana bezpośrednio do rozety liści, a nie tak jak w przypadku większości roślin doniczkowych – do podłoża. Pamiętaj, aby do podlewania bromelii stosować tylko i wyłącznie miękką wodę. Nawożenie roślin doniczkowych w niektórych przypadkach powinno być bardzo ograniczone. Tak właśnie jest w przypadku bromelii, której wystarczą niewielkie dawki nawozu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pałeczek nawozowych, które systematycznie, lecz w znikomej ilości będą dostarczać roślinie wymagane składniki pokarmowe.

  Kiedy i ile razy bromelia kwitnie?

  Roślina bromelia nie ma określonego czasu zakwitania. Kwiatostan może pojawić się o każdej porze roku. Oczywiście warunkiem jest zapewnienie roślinie podstawowych warunków uprawy zgodnie z jej wymaganiami.
  Reklama
  Natomiast jeśli zastanawiasz się ile razy kwitnie bromelia, to odpowiedź na to pytanie jest równie zaskakująca. Kwiat na bromelii pojawia się tylko jeden raz. Po przekwitnięciu roślina zaczyna powoli obumierać.

  Czy bromelia jest trująca?

  To jedno z najpopularniejszych pytań, które zadawane jest przede wszystkim przez osoby posiadające małe dzieci lub domowe zwierzęta. Bromelia nie jest rośliną toksyczną zarówno dla ludzi jak i kotów oraz innych zwierząt domowych.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
  Reklama
  Reklama
  Reklama