mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy – zwalczanie, objawy, rośliny zagrożone mączniakiem

Mączniak rzekomy to choroba roślin wywołana przez organizmy grzybopodobne. Niebezpieczne grzyby stanowią znaczące zagrożenie zarówno dla amatorskich, jak i przemysłowych upraw roślin. Szkodniki atakują nie tylko nadziemne części roślin, ale i również korzenie. Oczywiście jak w większości przypadków wystąpienia groźnych chorób roślin najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja. ​
Reklama

Objawy mączniaka rzekomego

 • żółte plamy na liściach, które z czasem się powiększają co prowadzi do obumierania rośliny
 • dolna część liści w miejscach wystąpienia żółtych plam pokryta jest lekko szarym nalotem przypominającym pleśń
 • Rozpoznanie mączniaka w pierwszej fazie choroby nie należy do zadań najłatwiejszych. Zupełnie inaczej niż w sytuacji, gdy roślinę zaatakuje mączniak prawdziwy. Wynika to między innymi z faktu, iż pierwsze symptomy wcale nie przypominają choroby grzybowej, która może doprowadzić do obumierania rośliny. Żółte plamki na liściach z lekko czerwonym zabarwieniem mogą być także objawem niedoborów mineralnych czy też reakcją na silne działanie promieni słonecznych – czyli poparzenia rośliny. Objawy mączniaka rzekomego pojawiają się zazwyczaj na przełomie kwietnia i mają lub w ostatnich tygodniach lata.
  Reklama
  Choroba mączniak rozwija się w dość szybkim tempie w wyniku czego niewielkie żółte plamki na liściach zaczynają zwiększać swoją powierzchnię o nieregularnym kształcie. Liście w szybkim tempie zaczynają żółknąć, co zwiastuje powolne obumieranie rośliny.
  mączniak rzekomy ogórka z objawami na liściach
  canva.com

  Mączniak rzekomy – zagrożone rośliny

 • rośliny owocowe: grusza, truskawka, wiśnia, jabłoń
 • rośliny warzywne: pomidor, dynia, cukinia, cebula
 • kwiaty balkonowe: begonia, surfinia, azalia
 • byliny ogrodowe: hortensja, hiacynt, tojad
 • drzewa liściaste: klon, wierzba, dąb, brzoza
 • krzewy ozdobne: róża, berberys, bukszpan
 • mączniak rzekomy winorośli
  canva.com

  Mączniak rzekomy – zwalczanie

  Walka z mączniakiem rzekomym nie należy do najłatwiejszych. Zdecydowanie lepszym działaniem jest zapobieganie przed powstaniem choroby, aniżeli walką z atakującym rośliny grzybem. Oprysk na mączniaka zakupiony w sklepie ogrodniczym wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, lecz nie jedynym.
  Reklama
  Jeśli rozpoznasz chorobę w pierwszym etapie rozwoju, to pierwszym krokiem powinno być przede wszystkim usunięcie opanowanych przez grzyba liści. Oddzielone od rośliny liście powinny zostać zutylizowane (np. spalone), aby zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Poza specjalistycznymi preparatami ratowanie roślin może odbywać się poprzez domowe opryski na mączniaka rzekomego. Jednym z najskuteczniejszych jest ten przygotowany z czosnku – 20 ząbków czosnku należy zalać wrzątkiem i pozostawić na 24 godziny. Następnie dodać 5 łyżek oleju rzepakowego i rozcieńczyć z trzema litrami wody. Tak przygotowany oprysk na rośliny zaatakowane grzybem stosować co 2-3 dni przez kilka tygodni.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Czytaj więcej
  wiciokrzew
  Wiciokrzew (Lonicera) to popularna wieloletnia roślina ogrodowa, która idealnie wpisuje się zarówno w niewielkie, jak i duże przestrzenie. Kwitnące pnącza liczą ponad 180 gatunków występujących naturalnie w Meksyku oraz krajach Afryki północnej. Uprawa wiciokrzewu na balkonie, czy w ogrodzie nie należy do skomplikowanych. Jednak aby cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
  daglezja zielona
  Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) znana również jako jedlica zielona czy jedlica Douglasa – to iglaste drzewo z rodziny sosnowatych. Naturalnie występuje na terenach Ameryki Południowej, gdzie osiąga nawet ok. 90 metrów wysokości. Natomiast w polskim klimacie w zależności od odmiany dorasta do ok. 35 m. Karłowate odmiany daglezji doskonale sprawdzają się w ogrodowych szpalerach jak i idealnie nadają się do formowania żywopłotu.
  Bugenwilla
  Bugenwilla (Bougainvillea) to roślina ozdobna znana również jako kącicierń należąca do rodziny roślin dziwaczkowatych. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne kwiaty, które pojawiają się na całej długości pędu. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej gdzie w ciepłym klimacie przybiera formę kwitnącego pnącza, tak samo jak w klimacie śródziemnomorskim. W klimacie umiarkowanym uprawa bugenwilli odbywa się głównie w donicy zarówno w domu jak i w ogrodzie.
  Reklama
  Reklama
  Reklama