domowe sposoby na zatkane zatoki

Domowe sposoby na zatoki – jak wyleczyć zatkane zatoki?

Domowe sposoby na zatoki mogą przynieść ulgę i złagodzić dolegliwości, jednak głównie w początkowej fazie choroby. Pamiętaj, że jeśli objawy są już silne i nawracające, powinnaś udać się na wizytę do specjalisty. Jakie są domowe sposoby na zatoki? Czy faktycznie pomagają?
Reklama

Domowe sposoby na zatoki – ziołowe inhalacje

Na chore zatoki działa wiele olejków eterycznych, które można wykorzystać przy domowych inhalacjach. Najlepsze są zdecydowanie szałwia lekarska lub rumianek. Mają działanie odkażające, a także udrażniające. Powodują rozrzedzenie wydzieliny oraz łagodzą objawy zapalenia zatok. Wszystko to sprawia, że szybko przestajemy odczuwać wszelkie dolegliwości. Jak przygotować się do inhalacji? Zacznij od tego, aby dokładnie oczyścić nos z wydzieliny. Następnie do naczynia wsyp garść suszonych ziół i zalej je gorącą wodą. Nachyl się nad naczyniem z głową przykrytą ręcznikiem i wdychaj parę z wywaru.

Amol na zatoki – czy pomaga?

Amol to ziołowy lek, w którego skład wchodzi wiele olejków eterycznych. Nie jest to do końca jasne, czy preparat ten pomaga przy zapaleniu zatok. Być może jego zastosowanie przynosi krótkotrwałą ulgę, jednak z pewnością nie wyleczy Cię całkowicie.
Reklama
Przy takich dolegliwościach, zwłaszcza jeśli trwają długo lub często wracają, należy skonsultować się ze specjalistą. Konieczne jest określenie przyczyny problemu, ponieważ mogą być różne, np. alergiczne. Nic nie jest w stanie zastąpić konsultacji z lekarzem.
kobieta marszczy brwi i dotyka ręką nosa
zdjęcie ilustrujące/Canva

Domowe sposoby na zatoki – płukanie zatok

Płukanie zatok w domu może pomóc w ich oczyszczeniu. Zazwyczaj jest to bezpieczny sposób, choć istnieje kilka przeciwwskazań do jego zastosowania.
  • infekcje ucha
  • nadwrażliwość na chlorek sodu
  • całkowita blokada przegrody nosowej
Pamiętaj, że najlepiej jest wykorzystać do tego celu cały zestaw łącznie z preparatem, który można kupić w każdej aptece. Irygacja zatok może być przeprowadzona nie tylko w przypadku ich zapalenia, ale i profilaktycznie dla utrzymania higieny.
Reklama
Warto zainteresować się tematem, jeśli często stosujesz leki donosowe, przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w tych nadmiernie ogrzewanych.

Ciepłe okłady na zatoki

Ciepłe okłady na zatoki uważane są przez wiele osób za bardzo skuteczne. Jak je wykonać? Na bolesne miejsca twarzy przykładamy rozgrzaną sól jodowo-bromową lub też groch czy gorczycę zawinięte wcześniej w płócienną tkaninę. Jest też jeszcze jeden, o wiele szybszy sposób - wystarczy na czoło i nasadę nosa położyć gorący ręcznik. Jednak jeśli ból jest naprawdę silny, udaj się do laryngologa, który oceni stan Twojego zdrowia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama