Bruzdy na paznokciach

Bruzdy na paznokciach – przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Bruzdy na paznokciach mogą powstawać u osób w każdym wieku i mieć wiele przyczyn. Najczęściej ich powstawanie wynika jednak z nieprawidłowej pielęgnacji lub niedoboru niektórych witamin czy pierwiastków. Wyróżniamy dwa rodzaje bruzd na paznokciach — poprzeczne i pionowe. Jak sobie z nimi radzić i jak o nie dbać.
Reklama

Bruzdy na paznokciach – przyczyny powstawania

Powstawanie bruzd ma wiele różnych przyczyn. Niestety nie jest to problem jedynie estetyczny, ponieważ może mieć podłoże chorobowe. Zdarza się, że powoduje je np. łysienie plackowate, bielactwo, czy wieńcówka. Takie zmiany mogą wynikać także z niewłaściwej pielęgnacji płytki, nieprawidłowej diety czy też niedoboru niektórych witamin i mikroelementów — cynku, żelaza czy witamin z grupy B.

Pionowe bruzdy na paznokciach

Pionowe bruzdy są bardzo częstą przypadłością osób starszych. Powodują je u nich zaburzenia rogowacenia. Często są też wynikiem niedoboru niektórych pierwiastków:
  • cynku
  • magnezu
  • wapnia
Jednak to nie wszystko. Zdarza się, że u niektórych pionowe bruzdy na paznokciach pojawiają się w wyniku odwodnienia organizmu. Mogą mieć także związek z chorobami układu krążenia, zaburzeniami hormonalnymi, problemami z tarczycą lub z układem trawienia.
Reklama
dłoń damska położona na drugiej dłoni
zdjęcie ilustrujące/Canva

Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Poprzeczne bruzdy często powstają w wyniku drobnych urazów płytki paznokciowej spowodowanych np. nadmiernym usuwaniem skórek. Tego typu zmiany powoduje też częste moczenie dłoni w wodzie, nasilony stres, nadmierna ekspozycja na działanie środków czyszczących. Poprzeczne brudy na paznokciach mogą być także spowodowane niektórymi chorobami:
  • bielactwem
  • łysieniem plackowatym
  • wieńcówką
  • zaburzeniami krążenia
  • cukrzycą
  • niedożywieniem

Bruzdy na paznokciach – leczenie

Musisz mieć świadomość tego, że najważniejsze w walce z bruzdami jest to, aby wyeliminować przyczyny ich powstawania.
Reklama
Zazwyczaj wystarczy zmienić nawyki lub uzupełnić niedobory. Jednak pamiętaj, że pojawienie się bruzd na paznokciach jest sygnałem świadczącym o tym, że konieczny jest kontakt z lekarzem. To wyraźny znak, że z organizmem nie wszystko jest w najlepszym porządku.

Manicure a bruzdy

Do manicure paznokci z bruzdami powinnaś używać szklanego pilniczka. Wszystko dlatego, że ten metalowy może powodować mikrourazy. Paznokcie musisz też nawilżać w odpowiedni sposób. W czasie robienia porządków absolutnie nie możesz zapominać o włożeniu rękawiczek jednorazowych. Wszystko po to, aby nie narażać paznokci na działanie detergentów.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama