Soda kalcynowana – zastosowanie, właściwości. Czy jest bezpieczna?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Soda kalcynowana – zastosowanie, właściwości. Czy jest bezpieczna?

Soda kalcynowana, czyli węglan sodu, jest powszechnie nazywana także bielidłem. Wszystko dlatego, że wykorzystuje się ją głównie do czyszczenia, prania oraz wybielania. Jakie właściwości ma soda kalcynowana i do czego jeszcze się ją stosuje?

Czym jest soda kalcynowana i jakie ma właściwości?

Soda kalcynowana jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Używa się jej głównie do prania — jest składnikiem mydeł, a także i proszków. Dlatego potocznie nazywa się ją bielidłem. Jakie inne właściwości posiada soda kalcynowana? Zmiękcza wodę, dzięki wyłapywaniu jonów magnezu oraz wapnia. Ma także właściwości ścierne.

Nie są to jednak jedyne zastosowania sody. Choć może to zabrzmieć odrobinę przerażająco, wiedząc, że wykorzystuje się ją do prania i odplamiania, to stosuje się ją również w przemyśle spożywczym. Tam wykorzystywana jest jako substancja spulchniająca, a także jako regulator kwasowości. Znajdziesz ją np. w lodach, czy w dżemach.

Warto wiedzieć, że na ich etykietach oznacza się ją symbolem E500(I).

Różnica między sodą kalcynowaną a sodą oczyszczoną

Soda kalcynowana, czyli węglan sodu posiada wzór Na2CO3. Z kolei soda oczyszczona to wodorowęglan sodu o wzorze NaHCO3. Między nimi jest jedna zasadnicza różnica. Druga z nich jest łagodniejsza i dodatkowo pochłania też brzydkie zapachy. Obie jednak mają właściwości czyszczące, a także wspomagające czyszczenie.

Prawdopodobnie o tym nie wiesz, ale sodę kalcynowaną możesz bez żadnego problemu zrobić z sody oczyszczonej we własnym domu. Wystarczy, że sodę oczyszczoną wysypiesz na blachę i włożysz ją do piekarnika ustawionego na 200℃. Następnie pozostawisz ją na pół godziny. Wysoka temperatura sprawia, że zmienia się ona właśnie w sodę kalcynowaną, a także w wodę i dwutlenek węgla.

soda wsypana do drewnianego naczynia zdjęcie ilustrujące/Canva

Soda kalcynowana – zastosowanie w domu

W gospodarstwie domowym możesz wykorzystać sodę jako naturalny środek piorący i odplamiający. Jest świetna przede wszystkim do prania białych i jasnych rzeczy, bo ma właściwości wybielające. Dlatego z powodzeniem możesz używać jej do wybawiania np. żółtych plam z potu. Dodatkowo dzięki właściwościom ścieralnym świetnie usuwa różnego rodzaju zabrudzenia. Możesz czyścić nią i dezynfekować łazienkę, a także użyć do mycia podłóg. Musisz jednak pamiętać o tym, aby nie były one lakierowane czy woskowane.

Czy soda kalcynowana jest bezpieczna?

Jest uważana za bezpieczną substancję. Jednak nie powinno się jej używać w nadmiarze, bo może prowadzić do nadprodukcji kwasu solnego, czyli nadkwasoty. Powinnaś też wiedzieć, że bezpośredni kontakt z nią może spowodować podrażnienie śluzówek, np. oka.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie