osobowość borderline

Osobowość borderline – objawy, przyczyny. Jak postępować z borderline?

Osobowość borderline, to nic innego jak po prostu zaburzenia osobowości. Osoba, której ten termin dotyczy, jest niezwykle rozchwiana emocjonalnie, impulsywna i w zasadzie czuje się też maksymalnie samotna. Co ciekawe – ludzie wcale się od tej osoby nie odsuwają (w zdecydowanej większości przypadków). To ona sama postanawia trzymać ich na dystans zupełnie tego nie rozumiejąc. Nie jest łatwo żyć w relacji z taką osobą. Chwiejność emocjonalna wprowadza zawsze pewnego rodzaju huśtawkę nastrojów. Jak postępować z kimś takim i jakie są właściwie przyczyny borderline? Przeczytaj!
Reklama

Czym jest borderline?

Osobowość borderline to pojęcie, które jest używane coraz częściej. Ale niewiele osób tak naprawdę wie, z czym się ono wiąże, a jest to po prostu osobowość chwiejna emocjonalnie. Osoby, których to pojęcie dotyczy, często mają trudności w takim normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Osobowość borderline to poniekąd przyklejona łatka. Takich ludzi łatwo się ocenia. I zdecydowanie zbyt szybko. W jednej chwili są radośni, a chwilę później smutni. Najpierw się na kogoś złoszczą, a później zalewa ich fala empatii (jak mogłoby się wydawać) zupełnie bez powodu. Nie są to przyjemne sytuacje również dla nich samych. I oni sami często nie potrafią zrozumieć swoich odczuć.

Osobowość borderline – objawy, cechy charakteru

Takim podstawowym objawem związanym z osobowością borderline, jest przede wszystkim chwiejność emocjonalna.
Reklama
Wiąże się z tym pewne zadziwiające wręcz podejście pacjenta do innych ludzi. Taki pacjent tak bardzo boi się odrzucenia przez osobę, na której mu zależy, że woli sam ją od siebie odsunąć i to w bardzo bolesny sposób. Kolejnym objawem towarzyszącym osobowości borderline jest silne przeżywanie emocji – szczególnie takich negatywnych jak smutek czy złość. Taki pacjent, nie potrafi też samodzielnie poradzić sobie z lękiem, dlatego często podejmuje nawet ryzykowne i nie do końca przemyślanie decyzje, które mogą ten lęk od niego choćby na chwilę odsunąć.
kobieta wyrywa mężczyźnie misia z ręki
www.canva.com/

Przyczyny borderline

Jakie są przyczyny osobowości borderline? Niestety odpowiedzi na to pytanie nie udało się pozyskać po dziś dzień.
Reklama
Wszelkie teorie opierają się jedynie na przypuszczeniach i specjaliści twierdzą, że wszystko to może mieć związek z jakimiś traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Może chodzić o porzucenie – niekoniecznie przez rodzica. Albo na przykład o poważne błędy wychowawcze. Wiadomo jest, że osobowością borderline często charakteryzują się osoby, którym w dzieciństwie szczędzono czułości czy okazywania uczuć, a także te, które były stale narażane na znaczną krytykę.

Osobowość borderline – jak postępować?

Trzeba nauczyć się odpowiednio reagować na wszelkie zachowania osoby, której dotyczy termin osobowość borderline.
Reklama
Przede wszystkim, nie można sobie pozwolić na przygarnianie jej emocji i życie tymi emocjami. W przeciwnym razie będzie nam wciąż towarzyszyło poczucie bezsilności, a nawet będziemy się obwiniać za negatywne uczucia takiej osoby. Takie uczucia trzeba odbijać niczym lustro rzucone na nie światło. Należy też szanować własne granice i niezmiennie potrafić je stawiać. Warto również w otwartej rozmowie zaznaczyć, jakie są Twoje limity. Gdzie jest konkretna granica, której nie chcesz pod żadnym pozorem przekroczyć. Nie możesz też godzić się na zło i przykrość, jaką wyrządza Ci osoba z osobowością borderline, ani też ponosić konswekwencji za jej czyny. Empatia to jedno, ale ZAWSZE musisz pamiętać też o sobie.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama