Dziecko idzie do pierwszej klasy – 4 sposoby, które pomogą mu złagodzić stres

Dziecko idzie do pierwszej klasy – 4 sposoby, które pomogą mu złagodzić stres

Szkoła to wspaniałe miejsce, gdzie na dziecko czeka wiele cudownych przeżyć, ale to także miejsce straszne i nieznane – szczególnie dla dziecka, które ma tam iść po raz pierwszy. Psychologowie podkreślają, że pierwszoklasiści – niezależnie od poziomu nauczania, mają najwięcej obaw idąc po wakacjach do szkoły. Co zatem mogą zrobić rodzice, aby nieco złagodzić stres związany z pierwszymi dniami spędzonymi w szkole?
Reklama

1. Rozmowa

Aby przetrwać trudną sytuację należy ją zrozumieć. W przypadku pierwszych dni w szkole szczera rozmowa z dzieckiem, to także doskonały pomysł. Warto usiąść lub iść z przyszłym pierwszakiem na spacer i porozmawiać o tym, co go czeka w szkole. Trzeba malcowi wytłumaczyć, że w szkole nie będzie się już bawił zabawkami, jak to było w przedszkolu, ale trzeba będzie się uczyć. Warto podkreślić, że nauka jest bardzo fajna, bo można później samemu czytać książki, albo napisać list do babci. Koniecznie należy również wspomnieć dziecku, że w szkole będzie wielu jego rówieśników, którzy z pewnością chętnie będą z nim bawili się podczas przerw.

2. Wspólne pierwsze dni w szkole

Dzieci przedszkolne przyzwyczajone są do tego, że niemal wszędzie jest z nimi mama lub tata. Rodzice odprowadzają dzieci z domu do przedszkola i przyprowadzają z powrotem.
Reklama
W szkole różnie bywa z przyprowadzaniem i odprowadzaniem dzieci, niemniej jednak pierwsze kilka dni rodzice powinni spędzić w pobliżu swoich pociech. Na apelu i podczas pierwszej wizyty w klasie – 1-go września koniecznie z pierwszakiem powinno być jedno z rodziców. To bardzo ważny dzień dla małego ucznia. Warto także odprowadzać swoją pociechę do szkoły przez pierwsze tygodnie, aż samodzielnie nauczy poruszać się po szkole i będzie czuć się już całkiem pewnie w tym wielkim gmachu.

3. Wspólne odrabianie lekcji i przygotowywanie się do szkoły

Odrabiane lekcji to coś zupełnie nowego w życiu ucznia. Do tej pory był wyraźny podział między nauką i zabawą w przedszkolu, a pobytem w domu. Wraz z pójściem do szkoły wszystko się zmienia i nauka ze szkoły przychodzi do domu.
Reklama
Często zdarza się, że samodzielne odrabianie lekcji nie przychodzi dziecku łatwo i jest dodatkowym stresem dla małego ucznia. W takim wypadku rodzice powinni usiąść i wspólnie ze swoim dzieckiem odrobić zadanie, a potem pomóc mu spakować wszystkie niezbędne rzeczy na następny dzień. Pierwsze kilka tygodni regularnego odrabiania zadań pozwoli dziecku przyzwyczaić się do tego i już niedługo samo zrezygnuje z odrabiania lekcji z rodzicami.

4. Poczucie bezpieczeństwa

Rozpoczęcie pierwszego w życiu roku szkolnego – w szkole jest dla dziecka bardzo silnym przeżyciem, dlatego należy zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa. Mały uczeń musi wiedzieć, że ma oparcie w rodzicach i może przyjść do nich z każdym problemem. Dzięki tej wiedzy nawet największa szkoła nie będzie już taka straszna. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama