Trudne relacje z teściową. Z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić
Udostępnij Google News
Psychologia

Trudne relacje z teściową. Z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić

Słowo „teściowa” wzbudza lęk w każdym: zarówno w Pannie Młodej, jak i w Panu Młodym. Wydaje się jednak, że bardziej dramatyczną sytuację, mają kobiety. To one najczęściej nie są przez teściową akceptowane. Chociaż mężczyźni narzekają z taką samą siłą – widać to chociażby po popularności kawałów o „złej teściowej”. Skąd jednak wynikają te problemy, jak im zaradzić?

Największy problem – mieszkanie razem

Mawiają, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. I tak w zasadzie jest z teściami. Jeśli mieszkać – to osobno. Zamieszkanie razem z teściową, którąkolwiek, zawsze kończy się tragedią. Zatroskana „mama” potrafi nawet doprowadzić do końca małżeństwa swojego dziecka. Wiele małżeństw przeżywa ten sam kryzys, nie biorąc doświadczeń od innych, starszych już, które przeżyły to samo.

Problemy z teściową zawsze zaczynają się tak samo

Kobieta, żona, najczęściej źle wypełnia swoje obowiązki. Nieodpowiednio się zachowuje, źle zajmuje się domem, nie potrafi stworzyć ogniska domowego – oczywiście według teściowej. „Maminy” jad podawany jest mężowi codziennie. Mężczyzna mocno związany ze swoją matką, będzie jej wierzył. Żona wolałaby, żeby to jej racja była dla niego ważniejsza. I tu zaczyna się problem drugi – która z kobiet jest dla niego ważniejsza. Dla mężczyzny to wybór żaden, pomiędzy młotem, a kowadłem. Kocha zarówno swoją matkę, co jest oczywiście bardzo naturalne i pożądane, oraz kocha swoją kobietę, żonę.

Wzajemna zazdrość o męża

Wzajemna zazdrość obu Pań o męża, kończy się ostatecznie wojną domową. Jeśli mężczyzna stanie po którejkolwiek ze stron, wiadomo, że będą kłopoty. Najgorzej, jeśli opowie się po stronie matki – doprowadzić to może nawet do końca małżeństwa i wypalenia się początkowego uczucia pomiędzy nowożeńcami. Takich historii czyta się w Internecie na pęczki. Wszystkie kobiety mają na początku nadzieję, że „jakoś” się ułoży, że wszyscy będą mogli razem wspólnie zgodnie żyć. To nie udaje się prawie nigdy.

Jak radzić sobie z uciążliwą teściową?

  • Nie wolno doprowadzić do tego, aby zamieszkać razem z teściami. Jeśli się tak stanie – należy bardzo szybko zmienić tę sytuację.
  • Nie przebywaj z teściową sam na sam, zawsze w obecności męża – nie będzie miała ona wtedy możliwości kłamania na Twój temat.
  • Bądź dla niej miła i uczynna. Kiedy ona zrobi coś przeciwko Tobie – stanowczo, ale sympatycznie, nie gódź się na to. Pokaż, że to Twój dom i ty tu jesteś Panią.
  • Zmuś męża do odcięcia się od „pępowiny mamy”. Problemy na relacji teściowa – żona należą rzeczywiście do relacji mąż – teściowa. Mężczyzna powinien kiedyś opuścić gniazdo, a mądra kobieta-matka mu na to pozwolić.
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie