Problem przemocy domowej – czym jest, jak go rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Problem przemocy domowej – czym jest, jak go rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Przemoc domowa to w Polsce bardzo trudny temat. Wiele Polek doświadcza takiej przemocy i niestety nie zgłasza się po stosowną pomoc. Niekiedy taka pomoc przychodzi z zewnątrz sama, ale wtedy zazwyczaj jest już za późno.
Czasami sami nie potrafimy rozpoznać przemocy domowej, albo też dopuścić myśli, że partner aż tak bardzo się zmienił i już nigdy nie będzie taki, jak kiedyś. Zresztą, przemoc domowa, nie musi wychodzić właśnie od partnera – może być zamierzonym skutkiem działań dzieci czy rodziców.

Definicja zjawiska przemocy domowej

Przemocą domową nazywa się każde zjawisko społeczne, w którym ofiara zostaje poddana działaniu nieprzyjemnych fizycznych i psychicznych ataków ze strony napastnika, a oboje oni pozostają w ścisłym związku uczuciowym, czy rodzinnym. W tym sensie napastnikiem może być zarówno żona, mąż, dziecko, rodzic czy nawet ktoś z dalszej rodziny – wujek, dziadek, lub osoba w ogóle z nami niespokrewniona, lecz pozostająca w bliskich relacjach – np. konkubent czy konkubina. Przemoc domowa polega na stosowaniu zarówno przemocy fizycznej, jak i przemocy psychicznej, czyli szykan, gróźb, wyzwisk czy szantażu.

Jak rozpoznać przemoc domową?

Przede wszystkim, przemoc taka jest intencjonalna, czyli całkowicie zamierzona. Nie jest ona przypadkowa, czy wynikająca z przechodnich problemów danej osoby, lub „złego” samopoczucia. Jest ona stała i równie silna w każdym momencie. Osoba używająca przemocy, chce wywrzeć na ofierze odpowiednie działania, kontrolować ją i podporządkowywać. Naruszane jest przy tym prawo drugiej osoby, jej cielesność i duchowość – zaczynają się bójki i kłótnie. Przemoc domowa, zarówno w formie fizycznej i psychicznej, powoduje ogromne cierpienie. Dotyka ona wszystkich członków rodziny, ale przede wszystkim oczywiście osoby, która wystawiana jest na ból bezpośrednio.

Jak sobie i innym pomóc?

Według prawa przemoc domowa jest karalna. Ustala to ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W tym sensie, występująca przemoc może się powtarzać lub być jednorazowa. W każdym razie, narusza ona prawa i dobra osobiste konkretnych członków rodziny.

Co robić w przypadku przemocy domowej?

  • Zadzwonić na policję (numer 997) – policja ma obowiązek odebrać zgłoszenie, pojawi się na miejscu po około 10 minutach. Jeśli w rodzinie przemoc pojawiała się kilkukrotnie zostanie sporządzony odpowiedni raport i założona karta rodziny. Dostanie się ona również pod nadzór dzielnicowego.
  • Warto skorzystać z Niebieskiej Linii. Za pomocą strony - http://niebieskalinia.info/placowki/lista.php - odnaleźć można placówki oferujące swoją pomoc w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Wystarczy jeden telefon, aby uzyskać odpowiednią pomoc.
Udostępnij artykuł