lampion z dyni

Jak zrobić lampion z dyni na Halloween?

Lampion z dyni to symbol amerykańskiego święta silnie zakorzenionego w tamtejszej tradycji. Jednak Halloween z roku na rok cieszy się stale rosnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i krajach sąsiednich. Mimo iż obchodzone w ostatni wieczór października święto można powiązać z kilkoma symbolami, to właśnie wydrążona dynia jest tym najbardziej charakterystycznym. Wyjaśniamy jak zrobić lampion z dyni na Halloween.
Reklama

Dynia na Halloween - tradycyjny symbol święta

Myśląc o Halloween nie trudno zobaczyć oczami wyobraźni coś zupełnie innego niż przepiękna pomarańczowa dynia, która symbolizuje zagubioną i szukającą swojego miejsca duszę. Lampion z dyni ustawiony przed domem 31 października zwiastuje odnalezienie sensu istnienia oraz chroni przed złymi duchami. To także pewnego rodzaju zaproszenie do zabawy dla wszystkich dzieci nawiedzających domostwa znanymi wszystkim słowami cukierek albo psikus.
kolorowe dynie
canva.com

Jak zrobić lampion z dyni na Halloween?

Proces przygotowania lampionu na Halloween warto rozpocząć od wybrania odpowiedniego warzywa o niekoniecznie regularnym kształcie.
Reklama
Im większa dynia, tym lepszy efekt końcowy, ale i również większy margines błędu przy wycinaniu poszczególnych otworów. Wybierając dynię koniecznie zwróć uwagę na to, by była świeża, ponieważ ma to olbrzymie znaczenie jeśli chodzi o żywotność lampionu. Gotowa lampa z dyni na Halloween w temperaturze pokojowej powinna utrzymać się od 5 do 8 dni. Z kolei w tych ustawionych na zewnątrz egzemplarzach proces fermentacji rozpocznie się dopiero po ok. 14 dniach. Do zrobienia świecącej dyni będą potrzebne:
 • dynia
 • cienki flamaster
 • nożyk z cienkim ostrzem
 • łyżka
 • gumowe rękawiczki
 • ręcznik papierowy
 • świeczka typu tealight
 • lampiony z dyni na halloween
  canva.com

  Skąd wziąć wzory na lampiony?

  Najbardziej oryginalne lampiony z dyni na Halloween to oczywiście te przygotowane samodzielnie według własnej wizji.
  Reklama
  Jeśli jednak brakuje Ci ciekawego pomysłu, to warto poszukać inspiracji za pośrednictwem popularnych mediów społecznościowych takich jak: Instagram, Pinterest, czy Flickr.

  Lampion z dyni - wykonanie krok po kroku

  Po wyborze odpowiedniej dyni oraz skompletowaniu niezbędnych przyborów przyszedł czas na wykonanie lampionu na Halloween!
  1. Zacznij od wycięcia pod skosem do środka okrągłego otworu dookoła szypułki. Jego wielkość powinna być taka, abyś swobodnie mogła pozbyć się miąższu, Wycięty kawałek posłuży jako wieczko, dlatego też nie należy go wyrzucać
  2. Z pomocą gumowych rękawiczek pozbądź się pestek oraz miękkiego miąższu ze środka dyni. Twarde części ścianek usuń przy pomocy łyżki. Wydrążone wnętrze warzywa osusz ręcznikiem papierowym
  3. Kolejnym krokiem jest namalowanie na zewnętrznej części warzywa wybranego wzoru na lampion Halloween, a następnie jego precyzyjne wycięcie
  4. Na koniec wytnij 2-3 otwory w wieczku dyni, które zapewnią prawidłową cyrkulację tlenu niezbędnego do palenia się świecy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tradycyjne świece zamienić na zasilane bateriami kolorowe lampki

  Inne pomysły na Halloweenowe dynie

  Lampion z dyni to nie jedyna rzecz, którą można przygotować z pomarańczowego warzywa.
  Reklama
  Wydrążona dynia idealnie sprawdzi się również jako osłonka doniczkowa w ogrodzie. Oprócz tego równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie warzywa na imprezie halloweenowej dla dzieci jako miskę na przekąski – w tym celu wnętrze dyni należy wyłożyć folią aluminiową.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Reklama
  Reklama
  Reklama